REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka /
  3. Technologie
  4. Kosmos /
  5. Foto

Sony umieściło swoje aparaty na zewnątrz ISS. Efekty są... kosmiczne

Takie projekty foto lubię najbardziej. Sony opublikowało piękne nagrania Ziemi widzianej z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Była to jednocześnie pierwsza w historii instalacja komercyjnego aparatu na zewnątrz ISS.

28.07.2017
19:44
Sony wysłało swoje aparaty na ISS. Oto efekty
REKLAMA
REKLAMA

Sony A7S II jest aparatem bardzo dobrze znanym wśród osób, które zajmują się tworzeniem wideo. To obecnie jedna z najlepszych, najlepiej zoptymalizowanych pod filmowanie propozycji na rynku.

Wielokrotnie widzieliśmy możliwości tego sprzętu na Ziemi, ale tym razem Sony przygotowało coś naprawdę wyjątkowego. Aparaty A7S II zostały wysłane na Międzynarodową Stację Kosmiczną, z której przywiozły jedyny w swoim rodzaju materiał.

Filmy przedstawiające japońskie wyspy w 4K wyglądają przecudnie.

Pierwsze wideo pokazuje Japonię za dnia. Aparat okrążał Ziemię w czasie 90 minut, nagrywając przy tym filmy w 4K z wysokości 400 km.

Na drugim filmie widzimy wyspy japońskie nocą. Miliony świateł zaznaczają granice miast.

Sony A7S II został wysłany w przestrzeń kosmiczną 9 grudnia 2016 r. na pokładzie statku transportowego „Kounotori”, wystrzelonego z Centrum Kosmicznego Tanegashima. W lutym 2017 roku sprzęt został zainstalowany na ISS. Sony przygotowało też krótki film zdradzający nieco zakulisowych szczegółów o całej akcji.

Filmy zostały wykonane przy użyciu obiektywu Sony FE PZ 28–135 mm F4 G OSS.

Był to pierwszy przypadek w historii, kiedy zwykła, „cywilna” wersja komercyjnego aparatu była zainstalowana na zewnątrz ISS.

Aparat pracował w niemal zupełnej próżni, w obecności promieniowania kosmicznego i w warunkach gwałtowne zmieniających się temperatur. Sony A7S II pracował w specjalnej puszce.

 class="wp-image-581102"
 class="wp-image-581103"

Nie jest to jednak pierwszy przykład aparatu pracującego w kosmosie. Standardowym wyposażeniem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej są lustrzanki Nikona. Obecnie astronauci fotografują Ziemię przy użyciu Nikona D4 i D800E, przy czym są to dokładnie takie same wersje, jakie możemy kupić w sklepie. Na ISS fotografowano także iPhone'em, iPadem i smartfonami Nexus.

Zdjęcie wykonane Hasselbladem na powierzchni Księżyca. class="wp-image-541723"
To zdjęcie zostało wykonane aparatem Hasselblad 500EL. Buzz Aldrin na Księżycu podczas misji Apollo 11. Zdjęcie: Neil Armstrong/NASA

Z kolei najbardziej znane kosmiczne zdjęcie wykonał na powierzchni Księżyca Neil Armstrong przy użyciu Hasselblada 500EL. Dokładnie ten sam aparat można było w 2014 roku kupić na aukcji. Historyczny Hasselblad został sprzedany za 758 tys. dol.

A w jakich warunkach fotografują kosmonauci na ISS? Możesz to sprawdzić w Google Street View.

Miedzynarodowa Stacja Kosmiczna w Google Street View class="wp-image-579323"
REKLAMA

Tydzień temu ISS zostało dodane do Google Street View. Możliwości swobodnego spacerowania po stacji są ograniczone, ale możemy rozglądać się w 360 stopniach wewnątrz wielu modułów Stacji. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zaawansowany sprzęt foto.

Dlatego pozostaje cieszyć się, że na Międzynarodową Stację Kosmiczną trafiają coraz lepsze aparaty. Z marketingowego punktu widzenia jest to kapitalna promocja dla producentów, ale jest to także świetna informacja dla nas, widzów. To dzięki takim aparatom możemy podziwiać Ziemię i kosmos w jakości 4K.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA