REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Ruchome Zdjęcia od Google w końcu trafiły na Androida. Rok po premierze na iOS

Użytkownicy iOS mogli korzystać z Ruchomych Zdjęć od Google’a już ponad rok temu. Dopiero teraz ta aplikacja trafia na Androida.

20.07.2017
21:01
Ruchome Zdjęcia od Google w końcu trafiły na Androida
REKLAMA
REKLAMA

Ruchome Zdjęcia (Motion Stills) to jedna z nielicznych aplikacji od Google’a, która była dostępna na iOS, a której nie było na Androidzie. Miało to jednak sens. Ruchome Zdjęcia powstały po to, by poprawić Live Photos generowane przez aparat iPhone’a.

Aplikacja Google’a potrafi wystabilizować nagrania zaszyte w Live Photos, a także zapętlić je w taki sposób, by zminimalizować przeskok między ostatnią, a pierwszą klatką nagrania. Do tego przetworzone Live Photo można było zapisać do formatu GIF, akceptowanego powszechnie w sieci.

Ruchome Zdjęcia zaskakują świetnym mechanizmem stabilizacji.

Ruchome Zdjęcia od dziś są dostępne także na Androidzie, o ile masz smartfona z systemem w wersji minimum 5.1. Na Androidzie aplikacja działa nico inaczej, niż na iOS.

Zasadniczo Ruchome Zdjęcia są alternatywną aplikacją aparatu, pozwalającą na zapisywanie GIF-ów. W podstawowym trybie wciskamy przycisk migawki, a aparat nagrywa krótkie wideo, razem z dźwiękiem. Aplikacja przekształca je na GIF-a.

Najważniejszą funkcją jest jednak zaawansowany algorytm stabilizacji, który sprawdza się bardzo dobrze. GIF-y mają stałe, nieruchome tło, nawet jeśli smartfona trzymaliśmy niezbyt stabilnie.

Drugim trybem działania jest Przyspieszony ruch. Możemy tu nagrać timelapse’a, który także zostanie wystabilizowany. Gotowe materiały możemy przeglądać w galerii lub udostępnić dalej w formie wideo lub GIF-a.

Szkoda tylko, że GIF-y mają tak niską rozdzielczość.

Nie wiedzieć czemu, Google stara się mocno ograniczyć rozdzielczość GIF-ów. Najwyższą dostępną rozdzielczością jest 640x480 pikseli. Co prawda GIF-y w internecie rządzą się swoimi prawami i wcale nie muszą być tak duże jak zdjęcia, ale mimo wszystko przydałaby się odrobinę wyższa rozdzielczość. Myślę, że HD byłoby rozsądnym kompromisem.

Kolejnym mankamentem jest fakt, że aplikacja nie pozwala na wybór proporcji materiałów. GIF-y zawsze mają proporcje 3:2, a filmy są zapisywane w niestandardowym rozmiarze 1440x1080 pikseli.

REKLAMA

Szkoda też, że do aplikacji nie można zaimportować filmów z rolki aparatu. Niestety, jeśli chcemy zrobić stabilizowanego GIF-a lub stabilizowany film timelapse, musimy nagrywać bezpośrednio w aplikacji Ruchome Zdjęcia. To duża wada, która może zaważyć na tym, że użytkownik szybko zapomni o nowej aplikacji Google’a.

Ruchome Zdjęcia można pobrać za darmo na smartfony z Androidem.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA