REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

To koniec Remix OS. Android na komputerach właśnie poniósł klęskę

Remix OS umiera. Ten interesujący system operacyjny łączący światy urządzeń mobilnych i komputerów osobistych został oficjalnie porzucony przez swoich twórców.

18.07.2017
19:24
To koniec Remix OS. Android na komputerach właśnie poniósł klęskę
REKLAMA
REKLAMA

Remix OS był systemem operacyjnym bazującym na Androidzie, który został stworzony z myślą o komputerach osobistych. Z jednej strony pozwalał użytkownikom korzystać z bogatej bazy aplikacji dostępnych w sklepie Google Play, zaś z drugiej miał interfejs dostosowany do używania zarówno ekranu dotykowego, jak też klawiatury i myszki. Te cechy sprawiły, że Remix OS zdobył w niektórych kręgach bardzo dużą popularność i był postrzegany jako jeden z najbardziej perspektywicznych systemów operacyjnych. Przynajmniej tych spoza głównego nurtu.

Pokochałem ten system od pierwszego wejrzenia. Od momentu, gdy tylko zobaczyłem jego wczesną wersję na targach CES 2015 w Las Vegas.

Remix OS był dopracowany, przemyślany i naprawdę lubiłem z niego korzystać.

Postrzegałem go jako naturalną drogę rozwoju Androida. System Google świetnie przecież sprawdzał się na urządzeniach mobilnych, ale nie był dostępny na klasycznych komputerach.

Google co prawda w swoim portfolio miał Chrome OS stworzony z myślą o Chromebookach, ale… nie spełnia on wymagań większości użytkowników. Ze względu na ograniczony dostęp do Google Play, okazuje się on gorszy w codziennym użytkowaniu od Androida wzbogaconego o desktopowy interfejs. Widać było, że inżynierowie Jide Technology czuli ducha Google’a i wiedzieli, jak powinien wyglądać w pełni uniwersalny Android. Trudno się temu dziwić, w końcu trzech założycieli firmy wcześniej pracowało właśnie w firmie z Mountain View.

Remix OS był dopracowany, przemyślany i naprawdę lubiłem z niego korzystać. class="wp-image-325142"

Remix OS szedł jak burza i doczekał się serii dedykowanych komputerów. W 2015 roku twórcy systemu założyli zbiórkę na Kickstarterze, która miała doprowadzić do stworzenia miniaturowych komputerów Remix Mini, pracujących pod kontrolą Remix OS. Okazała się ona sukcesem - zamiast oczekiwanych 50 tys. dol. udało się zebrać grubo ponad 1,6 mln dol.

W 2016 roku twórcy rozpoczęli drugą zbiórkę, która miała pozwolić na sfinansowanie kolejnej generacji autorskich komputerów. I w tym przypadku udało się osiągnąć sukces, choć nie był on już tak spektakularny. Zamiast planowanych 250 tys. dol. udało się zebrać niecałe 600 tys. dol. Osoby, które brały w niej udział, po 15 sierpnia otrzymają zwrot wpłaconych środków. Stanie się tak, ponieważ...

Firma Jide Technology zdecydowała się na porzucenie pracy nad systemem operacyjnym.

REKLAMA

Jest to spore zaskoczenie. Choć o Remix OS ostatnio nie słyszało się zbyt wiele, projekt ten spotkał się z wyjątkowo pozytywnymi recenzjami ze strony prasy oraz samych użytkowników. Niestety uznania nie da się włożyć do garnka, a Remix OS nie przynosił firmie zbyt dużych dochodów. Porzuca ona więc cały rynek konsumencki, a wraz z nim system Remix OS.

Jide Technology skupi się teraz na współpracy z przedsiębiorstwami z rozmaitych branż, którym będzie dostarczać autorskie narzędzia oraz oprogramowanie. W ten sposób pieniądze i pragmatyzm po raz kolejny wygrały z ideą oraz marzeniami.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA