REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Podwójny obiektyw w nowej Nokii 8, do tego we współpracy z Zeissem. Szykuje się głośna premiera

Po głośnym powrocie Nokii czeka nas kolejna dobra wiadomość: dołącza do niej Zeiss. A wraz z nim, podwójny obiektyw. Są pierwsze zapowiedzi.

18.07.2017
13:51
Podwójny obiektyw w nowej Nokii 8, do tego we współpracy z Zeissem
REKLAMA
REKLAMA

Aktualizacja: Na dole wpisu zamieściliśmy aktualizację, a wraz z nią nowe zdjęcie Nokii 8 oraz informacje o specyfikacji technicznej.

Na początku lipca pisaliśmy o tym, że Nokia powraca do współpracy z Zeissem. To piękna wiadomość, która powinna wywołać uśmiech na twarzach fanów technologii, zwłaszcza tych odrobinę starszych.

Nokia swoje najlepsze fotograficzne smartfony stworzyła właśnie przy współpracy z Zeissem. To partnerstwo mogliśmy obserwować na rynku mobilnym na długo zanim Nokia zaczęła tworzyć smartfony z Windows Phone. Kto nie pamięta Nokii N95, czy przełomowej Nokii 808 PureView z nieco bardziej współczesnych czasów?

Współpraca Nokii z Zeissem dała nam także takie smartfony, jak Nokia Lumia 1020 i Nokia Lumia 950. Oba, jak na dzisiejsze standardy, nie są już warte zakupu, ale trudno odmówić im rewelacyjnych aparatów.

Nokia wróciła do gry, a teraz dołączył do niej Zeiss. Pierwszy efekt ich współpracy może być przełomowy dla Nokii.

Evan Blass‏, szerzej znany pod pseudonimem @evleaks, opublikował zdjęcie przedstawiające fragment tylnej ścianki smartfona. Widzimy na niej podwójny obiektyw aparatu oraz logo Zeissa.

Osoby, które nie kojarzą wspomnianego Evana Blassa informuję, że jest on osobą znaną z publikowania przecieków ze świata mobilnego. Blass‏ wielokrotnie pokazywał finalne wersje produktów na kilka dni lub tygodni przed premierą. Doszło do tego, że część jego wpisów jest dziś sponsorowana, co pozwala sądzić, że sami producenci są zainteresowani budowaniem zainteresowania poprzez kontrolowane przecieki.

 class="wp-image-571510"
Nokia 5

Tweet Blassa jest wyjątkowo lakoniczny, ale w komentarzach od razu pojawiły się domysły, że zdjęcie przedstawia nową Nokię 8 lub Nokię 9. Ja również jestem tego zdania, ponieważ kształt i układ elementów aparatu bardzo przypomina ten z najnowszych Nokii 3, 5 i 6. Widać tu również nawiązanie do starszej Lumii 920.

Z dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że Nokia stworzy smartfon z podwójnym obiektywem.

nokia zeiss podwójny obiektyw class="wp-image-578516"

Jak zwykle w takich przypadkach, pozostaje pytanie o to, jak Nokia wykorzysta dodatkowy obiektyw. Obecnie na rynku mobilnym mamy trzy strategie:

  • dodanie ultraszerokiego kąta widzenia (LG),
  • dodanie węższego kąta sprawdzającego się w portrecie (Apple, Asus, OnePlus),
  • poprawienie jakości dzięki czarno-białej matrycy (Huawei).

Póki co nie wiemy, którą drogą pójdzie Nokia we współpracy z Zeissem. Pozostaje mieć nadzieję, że optyka Zeissa nadal będzie synonimem jakości, a - jak wiemy - w świecie mobilnym może być z tym różnie.

W dzisiejszych czasach na rynku mobilnym nawet logo Leica nie gwarantuje najlepszego aparatu w swojej klasie.

Aktualizacja 18.07: oto nowa Nokia 8 w pełnej krasie

Niezawodny Evan Blass nie kazał nam długo czekać na nowe informacje. Zaledwie kilkanaście godzin po opublikowaniu wpisu Blass zaprezentował nowy przeciek, w który tym razem przedstawił całe urządzenie, a konkretnie zdjęcie jego przodu i tyłu. Pojawiła się też nazwa smartfona - to Nokia 8.

nokia 8 class="wp-image-578777"
REKLAMA

Słynny lekaer opublikował też wpis, w którym zdradza nieco więcej na temat urządzenia. Ma je napędzać procesor Snapdragon 835 oraz 4 bądź 6 GB RAM. Ekran o przekątnej 5,3 cala ma mieć rozdzielczość QHD. Nokia 8 ma działać pod kontrolą Androida 7.1.1. Oba aparaty mają mieć rozdzielczość 13 MP.

Według przecieków, nowa Nokia 8 ma zostać zaprezentowana 31 lipca. Cena ma wynosić 589 euro.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA