Sprzęt  / Artykuł

Huawei P10 czy Huawei P10 Plus - co różni te smartfony i który z nich jest lepszy?

Huawei P10 Plus to telefon, który naprawia nieliczne wady modelu P10. Sprawia, że tegoroczne portfolio Huawei wydaje się lepsze, pełniejsze i bardziej spójne niż do tej pory.

Z mojej recenzji Huawei P10 doskonale wiecie, że smartfon ten bardzo mi się spodobał. Na tyle, że postanowiłem z nim pozostać na dłużej. Gdy akurat nie testuję żadnego telefonu, wracam do Huaweia P10 i jest to powrót, którego zawsze podświadomie wyczekuję. Doceniłem w nim bardzo dobrą jakość wykonania obudowy, świetny podwójny aparat, kompaktowe rozmiary oraz stosunkowo duży akumulator. Kolejne plusy? Mocna specyfikacja techniczna, szczegółowy i jasny wyświetlacz, a także nakładka EMUI, która łączy w sobie zalety systemów Android oraz iOS.

Nie był to jednak telefon bez wad. Huawei P10 miał kilka drobnych mankamentów. Sztandarowy smartfon Huawei na przykład nie obsługuje podczerwieni, więc nie może działać jako pilot do telewizora oraz innych domowych sprzętów elektronicznych. Wielu osobom ta funkcja może wydawać się nieprzydatna, ale sam lubię z niej korzystać i jej obecność w Huawei P10 Plus mnie cieszy.

Niekiedy irytowała też niska jasność obiektywów zastosowanych w Huawei P10.

Parametr ten wynosi zaledwie F/2.2. Z tego powodu aparat doskonale radzi sobie w dzień, ale w kiepskich warunkach oświetleniowych jakość zdjęć znacznie się obniża. Wielokrotnie zastanawiałem się, jakie zdjęcia robiłby Huawei P10 z obiektywami o lepszej jasności F/1.8. Przekonałem się o tym na własnej skórze podczas korzystania z Huawei P10 Plus. Jego aparaty znacznie lepiej zbierają światło, dzięki czemu nawet zdjęcia wykonywane w beznadziejnych warunkach oświetleniowych prezentują się ładnie. Znacznie ładniej niż w standardowym modelu P10.

Huawei P10 całkiem dobrze wypadł pod względem czasu pracy na jednym ładowaniu. Była to zasługa zastosowania akumulatora o pojemności 3200 mAh - większego, niż w chociażby w Samsungu Galaxy S8 i zbliżonego do ogniw LG G6, który ma jednak większy wyświetlacz pobierający sporo prądu. Wynik Huawei może być jednak lepszy. P10 Plus wyposażono w akumulator o pojemności 3750 mAh, dzięki czemu telefon bez najmniejszego problemu wytrzymuje więcej niż cały dzień intensywnej pracy.

Jednak do zmieszczenia większych ogniw konieczne było też zwiększenie wymiarów urządzenia oraz ekranu. Huawei P10 Plus ma 5,5-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli, otoczony cienkimi ramkami. Na szczęście, mimo sporych gabarytów da się wygodnie używać.

Tak naprawdę to wszystko, co mam do powiedzenia o Huawei P10 Plus.

Pod względem zdecydowanej większości aspektów jest on dokładnie taki sam jak standardowy model P10. Pod kilkoma względami przewyższa jednak swojego mniejszego brata, przez co ostatecznie okazuje się telefonem zauważalnie lepszym. Czy zalety te są na tyle znaczące, że warto kupić droższego Huawei P10 Plus zamiast Huawei P10? O tym musi zdecydować każdy z was, możecie podzielić się swoimi opiniami na ten temat w komentarzach pod tekstem.

Od siebie tylko dodam, że gdybym miał na coś wymienić mojego Huaweia P10, to właśnie na model z plusem, ewentualnie na tańszego Honora 8 Pro. Sprzęt ten ma nie tylko wszystkie dobre cechy mojego telefonu, ale też naprawia zdecydowaną większość z jego nielicznych niedociągnięć.

Czy jest to smartfon idealny? Nie, bo ideał nie istnieje. Jednak muszę przyznać, że od perfekcji dzieli go naprawdę niewiele.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst