Tech  / News

Teraz znajdziesz przejazdy z BlaBlaCar w aplikacji Google Maps, ale nie przyzwyczajaj się do nowej funkcji

Picture of the author

Mapy Google mają coraz większe możliwości. Właśnie do dostępnych w niej środków transportu dołączyła usługa BlaBlaCar.

BlaBlaCar to popularna usługa transportowa działająca na zasadach ekonomii współdzielenia. Jeżeli jedziesz gdzieś samochodem i chcesz podzielić się z innymi osobami kosztami transportu, po prostu wstawiasz ogłoszenie w serwisie BlaBlaCar zawierające trasę, miejsce oraz godzinę odjazdu.

Następnie czekasz na ludzi chętnych na przejazd tą samą trasą, z którymi podzielisz się kosztami przejazdu. Na BlaBlaCar nie da się zarabiać, służy on wyłącznie do współdzielenia kosztów wcześniej planowanej trasy. Dotychczas do podejrzenia konkretnych tras konieczne było uruchomienie strony lub aplikacji usługi.

Teraz dostępne przejazdy BlaBlaCar można podejrzeć z poziomu Map Google.

Po wybraniu w nich interesującej nas trasy Google podpowiada, w jaki sposób możemy ją pokonać: podaje różne drogi i przewidywane czasy przebycia jej dla osób poruszających się samochodem, pieszo, rowerem oraz przy użyciu publicznych środków transportu. Jakiś czas temu w programie pojawiła się możliwość zamówienia Ubera. Teraz w aplikacji dostępna jest też możliwość sprawdzenia dostępności przejazdu przy użyciu BlaBlaCar.

By skorzystać z usługi, wystarczy w Mapach Google wpisać interesującą nas trasę i wybrać publiczne środki transportu. W dolnej części ekranu wyświetlone zostanie wyświetlona liczba dostępnych przyjazdów, sugerowany czas trwania podróży oraz jej przybliżony koszt. Po kliknięciu w ofertę użytkownik zostanie przeniesiony do serwisu, gdzie będzie mógł wybrać konkretny przejazd i się na niego zapisać. Jeśli w telkefonie nie jest zainstalowana aplikacja BlaBlaCar, wybranie tej opcji w Mapach Google uruchomi w Sklepie Google Play stronę, z której pobierzemy program niezbędny do zrealizowania podróży.

Warto jednak pamiętać, że ta opcja nie będzie dostępna zawsze.

Wbrew pozorom nie jest to bowiem typowa współpraca obydwu serwisów. BlaBlaCar po prostu wykupił w Google reklamę. Kreacja ta jest przydatna dla użytkowników, ale za jakiś czas może po prostu zniknąć. Dlatego jeżeli korzystacie z Map Google, możecie wypróbować tę opcją, ale się do niej nie przyzwyczajajcie.

Niestety nie wiadomo, kiedy wspomniana reklama zniknie. Na to pytanie przedstawiciele BlaBlaCar nie potrafili odpowiedzieć. Usłyszeliśmy tylko, że mają nadzieję, iż będzie emitowana jak najdłużej. To bardzo ciekawe wyjaśnienie tym bardziej, że to oni ustalają, jak długo będą płacić Google'owi i reklamować się w jego usługach.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst