REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie

Potrzebujesz nowego dowodu osobistego? Teraz wniosek wygodnie złożysz nawet ze smartfona

Ministerstwo Cyfryzacji pochwaliło się właśnie uproszczoną procedurą wymiany dowodu osobistego. Przygotowano zupełnie nowy formularz online, który można wygodnie wypełnić na smartfonie lub na tablecie, a złożenie wniosku to kwestia kilku minut.

e-dowod
REKLAMA
127 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Ostatnio wymieniając dowód osobisty musiałem przejść drogę przez mękę. Konieczność samodzielnego stawienia się w urzędzie wymagała zarezerwowania sobie dnia wolnego od pracy, a potem stania w kolejce do okienka. Na szczęście urzędy w Polsce powoli zmieniają się na lepsze i ułatwiają obywatelom życie.

Wymiana dowodu osobistego - nowy formularz online.

Ministerstwo Cyfryzacji, we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało drugą wersję formularza online, która od teraz jest dostępna na stronie internetowej Obywatel.gov.pl.

Dzięki tej zmianie kolejny wniosek o nowy dowód osobisty będę mógł złożyć w znacznie wygodniejszy sposób - i to nie tylko z poziomu komputera, ale nawet prosto ze smartfonu lub tabletu. Wizyta w urzędzie w tym celu nie będzie już konieczna.

Ministerstwo Cyfryzacji chwali się, że ich nowy projekt maksymalnie upraszcza całą procedurę.

W celu złożenia wniosku o nowy dowód osobisty lub jego wymianę trzeba wejść na stronę Obywatel.gov.pl i kliknąć w odpowiedni przycisk Złóż wniosek teraz. Potem należy zalogować się na swoje konto eGO (Profil Zaufany).

Dzięki wykorzystaniu Profilu Zaufanego wiele pól z formularza wniosku o dowód osobisty online ma być wypełnione automatycznie. W formularzu osoba składająca wniosek o nowy dowód osobisty musi zamieścić zdjęcie i wypełnić dwa pola:

  • powód, z jakiego wnioskuje o wydanie nowego dokumentu;
  • urząd, w którym chce odebrać nowy dowód.

Pozostałych danych w teorii nie trzeba wypełniać ręcznie, a system sam powinien pobrać je z bazy danych. Formularz online jest w dodatku w stanie od razu sprawdzić, czy wybrane zdjęcie do dowodu spełnia wymogi, a jeśli nie, to zasugeruje wysłanie kolejnej fotografii.

Podstawowe wymagania dotyczące fotografii do wniosku o dowód osobisty online to:

  • Rozdzielczość: minimum 492x610 pikseli;
  • Rozmiar: do 2,5 MB;
  • Rozszerzenie: .jpg, .jpeg, .png, .tiff, .tif;
  • Kompozycja: twarz skierowana w stronę obiektywu, białe tło.
wniosek o nowy dowód osobisty online class="wp-image-571589"

W formularzu nie zabrakło nawet opcji wizualizacji nowego dowodu osobistego.

Potwierdzenie złożenia wniosku wymaga podpisania Profilem Zaufanym i na tym kończy się cała procedura. Jeśli ktoś go jeszcze nie ma konta eGO, to może je równie prosto założyć, wykorzystując np. bankowość elektroniczną (opcja dostępna dla klientów wybranych banków).

Założenie konta eGO to kwestia kilku kliknięć. Na liście banków, które oferuja taką możliwość, znalazły się PKO BP, Inteligo, Pekao S.A., ING Bank Śląski, envelo i Millenium. Sam zdecydowałem się to teraz wreszcie zrobić.

Trafiłem przy okazji na lekki zgrzyt.

Okazało się, że w moim przypadku magia nie zadziałała od razu. Po założeniu Profilu Zaufanego poprzez bank moje dane kontaktowe nie zostały uzupełnione. Na szczęście był to tylko jednorazowy problem. Zakładanie konta eGO przez bank nie zapisuje w nim danych o adresie zamieszkania i zameldowania.

wniosek o nowy dowód osobisty online class="wp-image-571590"

Aby w przyszłości dane adresowe w takich miejscach jak formularz wniosku o wymianę dowodu osobistego online były wypełniane automatycznie, wystarczy jednorazowo podać je na stronie EPUAP. Po zapisaniu adresu i ponownym otwarciu formularza wszystko działało już u mnie tak, jak należy.

Ministerstwo Cyfryzacji liczy na to, że nowy formularz ułatwi życie milionom Polaków.

REKLAMA

Szacuje się, że w tym roku aż 8 mln osób będzie składać ten wniosek - 5 mln dowodów traci ważność, a przewiduje się, że kolejne 3 mln zostanie zgubione, zniszczone, skradzione itp.

Od teraz każdy będzie mógł wypełnić formularz za pośrednictwem strony internetowej i to nawet bez konieczności uruchamiania komputera.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA