REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Znamy nazwę nowego systemu na Maki - to macOS High Sierra

W tym roku Apple skupił się na dopracowywaniu szczegółów w swoim desktopowym systemie operacyjnym. Oto najważniejsze informacje o macOS High Sierra.

05.06.2017
19:39
Znamy nazwę nowego systemu na Maki - to macOS High Sierra
REKLAMA
REKLAMA

macOS - High Sierra. To nie żart.

Chociaż nazwa nowego systemu została zaprezentowana z przymrużeniem oka i można było odnieść wrażenie, że jest żartem, okazuje się, że jest prawdziwa. Przyznacie, że po nazwie Sierra, nowa macOS High Sierra nie brzmi zbyt innowacyjnie. Najważniejsze są jednak nowości, a tych jest sporo.

Safari sprawi, że przeglądanie internetu będzie mniej irytujące.

Przeglądarka internetowa Apple będzie teraz aż o 80 proc szybsza od Chrome’a jeśli chodzi o radzenie sobie z nowoczesnymi materiałami JavaScript. Nowości, jakie się w niej pojawią, to blokada materiałów z autoodtwarzaniem. To prawdziwa zmora internetu, a więc dobrze, ze Apple w końcu się za nią wzięło.

Kolejną nowością jest blokada śledzenia. Jeśli jakaś strona będzie chciała śledzić twoje poczynania w internecie (np. Google, Facebook), Safari będzie mogło automatycznie blokować takie żądania. Algorytmy uczenia maszynowego będą dbały o to, by odpowiednio dobierać blokowane żądania.

Drobne nowości trafią też do aplikacji Mail.

Od teraz maile przechowywane w pamięci komputera będą zajmowały o 35 proc. mniej przestrzeni. Do tego przy kompozycji nowej wiadomości będziemy mogli włączyć tryb dzielonego ekranu. Nowości nie ma więc zbyt wiele, ale są bardzo przyjemne.

Systemowe Zdjęcia prawie jak Lightroom.

Aplikacja Zdjęcia będzie potrafiła rozpoznawać twarze pomiędzy urządzeniami, co oznacza wspólną bazę na Macu i iPhonie. W końcu. Ważniejsze są jednak zmiany w funkcjonalności i interfejsie. Nowy pasek po prawej stronie bardzo przypomina Lightrooma i zawiera wiele nowych funkcji, jak np. krzywe, kontrast i inne dość zaawansowane zmienne. Co więcej, pojawi się obsługa warstw, przy czym będą one synchronizowane między urządzeniami. Kapitalna sprawa.

Najważniejszą nowością może być jednak nowy domyślny system plików - APFS.

APFS - Apple File System - jest nowym domyślnym systemem plików, który zastąpi HFS. System ma natywne szyfrowanie, ochronę przed crashami, i wiele innych technicznych nowości, ale z punktu widzenia przeciętnego użytkownika najważniejszą nowością będzie natychmiastowe kopiowanie plików i katalogów. Na scenie zobaczyliśmy porównanie, ile zajęło skopiowanie dużej paczki filmów na macOS Sierra - trwało to kilkanaście sekund - i na macOS High Sierra, gdzie zajęło to tyle, ile jedno kliknięcie.

Do tego dochodzą zsynchronizowane metadane (parallelized metadata) oraz działanie wyłącznie w 64 bitach.

Mnóstwo innych nowości.

Apple zauważa, że pod względem wideo świat przechodzi ze standardu 1080p na 4K, a więc wideo musi działać wydajniej. Z tego względu domyślny kodek H.264 zostanie zastąpiony przez H.265/HEVC, który jest o 40 proc. wydajniejszy. Wideo będzie dekodowane ze sprzętową akceleracją.

Pojawiła się też nowa wersja technologii graficznej Metal 2, dzięki której współpraca procesora graficznego i głównego będzie szybsza i płynniejsza. Gdzie skorzystamy z tych nowości? M.in. w grach (na scenie pojawił się przykład Dawn of War III), ale także w programach: DaVinci Resolve i Final Cut Pro X. A jeśli jesteśmy przy Final Cut, dostanie on natywne wsparcie dla sferycznych materiałów wideo. Na scenie zobaczyliśmy również zapowiedź Metal for VR, czyli technologii nastawionej wyłącznie na wirtualną rzeczywistość.

REKLAMA

Kiedy macOS High Sierra będzie dostępny do pobrania?

Wersja beta dla deweloperów będzie do pobrania już dziś. Pierwsza publiczna beta zostanie udostępniona pod koniec czerwca, a finalna wersja nowego systemu będzie ukończona jesienią.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA