REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

MacBook naszego czytelnika przeżył pożar samochodu - mamy zdjęcia i film

Ile może znieść MacBook Pro? Naprawdę sporo. Dobitnie pokazuje to historia naszego czytelnika. Jego laptop przeżył... pożar samochodu.

12.06.2017
20:00
Ten MacBook właśnie przeżył pożar samochodu - mamy zdjęcia i film
REKLAMA
REKLAMA

AKTUALIZACJA: Przyjaciele Marcina zorganizowali internetową zbiórkę, aby pomóc koledze, któremu spalił się samochód. Możesz również pomóc!

Życie pisze zaskakujące scenariusze. Brutalnie przekonał się o tym nasz czytelnik, Marcin Fiszer. Opowiedział nam o niesamowitej historii, która spotkała jego i jego komputer. W ostatnim czasie została ona krótko opisana w lokalnych mediach, takich jak Gazeta Wrocławska.

MacBook przeżył spotkanie z ogniem

W ostatni piątek, 9 czerwca 2017 roku, Marcin zaparkował swój samochód na parkingu przy ul. Joliot-Curie we Wrocławiu, tuż obok Instytutu Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Pożar trwał około 10 minut i w efekcie doszczętnie spalił się nie tylko samochód Marcina, ale też auto zaparkowane obok niego - samochody nadają się do kasacji. Udało się ustalić, że powodem pożaru było zwarcie w instalacji elektrycznej.

Zapewne informacja ta byłaby dla nas niespecjalnie ciekawa, gdyby nie znajdujący się w aucie MacBook, który był zabezpieczony wyłącznie z pomocą etui z tworzywa sztucznego. Okazało się, że z incydentu wyszedł on... bez większego szwanku, mimo że przeżył bezpośrednie spotkanie z ogniem - jest całkiem mocno osmalony.

MacBooka Pro w płonącym samochodzie. Komputer przetrwał, samochód nie class="wp-image-571038"
fot. Marcin Fiszer

Mimo to komputer działa bez większych problemów. Marcin Fiszer był w stanie uruchomić komputer, pracować na nim przez dwie godziny oraz zrobić kopię zapasową danych. Nie zdecydował się na podłączenie laptopa do prądu, jednak w komputerze funkcjonowały głośniki, problemów nie sprawiał też moduł Wi-Fi. Spalony został wyłącznie bok z portami.

Dlaczego MacBook Pro przetrwał pożar samochodu?

Wpływ na to miało kilka czynników. Pierwszym z nich jest fakt, że laptop znajdował się w etui ochronnym, które ograniczyło skutki pożaru. Sprawiło ono, że komputer początkowo nie miał bezpośredniej styczności z ogniem. Dodatkowo MacBook Pro ma obudowę pokrytą niepalną farbą. Sama obudowa z kolei jest wykonana z jednej bryły aluminium. Dzięki temu laptop po kontakcie z ogniem zaczął dynamicznie przejmować i rozprowadzać ciepło.

MacBooka Pro w płonącym samochodzie. Komputer przetrwał, samochód nie class="wp-image-571037"
fot. Marcin Fiszer

Dla porównania, w takiej samej sytuacji plastikowy laptop po prostu by się stopił, a jego wnętrze znacznie szybciej zostałoby narażone na szwank. Należy jednak podejrzewać, że inne pecety wykonane głównie z metalu zachowywałyby się w tej sytuacji w podobny sposób.

Czy takiego komputera można używać?

Rzeczywiście, solidna budowa MacBooka Pro jest przyczyną jego wytrzymałości. Komputer ten jest metalową bryłą, która jest w stanie przez długi czas odbierać ciepło. Należy jednak pamiętać o tym, że żaden pecet nie jest niezniszczalny i w każdym z nich znajdują się delikatne lub nawet niebezpieczne elementy. Jednym z nich jest akumulator, który po przegrzaniu może wybuchnąć.

Dlatego w takiej sytuacji radzę mimo wszystko oddać komputer do renomowanego serwisu i dokładnie go przebadać – mówi nam przedstawiciel serwisu komputerowego.

I choć MacBook Pro po incydencie prezentuje się całkiem dobrze, to nie powinno się go używać. Pan Marcin zachował ogromną trzeźwość umysłu. Włączył komputer, zgrał niezbędne dane i nie podłączył go do prądu. Teraz powinien oddać go na gruntowny przegląd i sprawdzić, czy wskutek pożaru nie został zniszczony akumulator, wyświetlacz komputera oraz inne delikatne komponenty.

Dla własnego bezpieczeństwa i ograniczenia rozczarowania należy podejrzewać, że tak właśnie się stało, a komputer nadaje się wyłącznie do wymiany na nowy.

Nie ma jednak tego złego. Zawsze to jakiś powód do kupna nowego MacBooka Pro z Touchbarem...

AKTUALIZACJA: Przyjaciele Marcina zorganizowali internetową zbiórkę, aby pomóc koledze, któremu spalił się samochód. Możesz również pomóc!

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA