REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Oprogramowanie

Jedna z najważniejszych nowości w Windows 10 Creators Fall Update nie będzie dostępna w Polsce :(

Windows 10 Fall Creators Update zapowiada się bardzo obiecująco. Niestety, jest jeden drobny problem. Przy założeniu, że nie jesteś na emigracji, to nie wykorzystasz jednej z najciekawszych nowości w systemie.

11.05.2017
18:51
Windows 10 i odpowiednik Continuity niedostępny w Polsce
REKLAMA
REKLAMA

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update (co za długa i niewdzięczna do pisania nazwa)? Najważniejsze nowości już omówiłem, więc zamiast się powtarzać, odeślę was do mojego tekstu sprzed paru chwil. Tu skupię się na jednej, szczególnie istotnej. I bardzo użytecznej. Coś, co użytkownicy zamkniętego „ekosystemu” Apple’a znają już od bardzo dawna.

Chodzi o apple’owy odpowiednik Continuity. Microsoft, podobnie jak Apple, umożliwi płynną i bezobsługową przesiadkę między urządzeniami podczas pracy. Innymi słowy, wyobraź sobie, że pracujesz nad jakimś dokumentem na komputerze, ale musisz gdzieś wyjść. Żaden problem, bierzesz telefon do ręki, otwierasz aplikację z której korzystałeś na PC, a twoja praca od razu jest wyświetlana na ekranie.

Microsoft nazywa tę funkcję Pick Up Where You Left Off (nie jestem pewien czy to oficjalna nazwa, nie znam też oficjalnego polskiego tłumaczenia). Różni się ona pod jednym zasadniczym względem od rozwiązania Apple'a. Nie jest zamknięta tylko na systemy Microsoftu. Rozwiązanie to będzie działać na Windows 10, Windows 10 Mobile, ale też na Androidzie i iOS-ie.

Jak to możliwe? I tu dochodzimy do sedna problemu.

Ta piękna synchronizacja między urządzeniami z „dowolnym” systemem operacyjnym jest realizowana przez sztandarową usługę sztucznej inteligencji Microsoftu, jaką jest Cortana. Czyli by ona działała, musisz mieć aktywną Cortanę na Windows 10 i Windows 10 Mobile i/lub zainstalowaną i aktywną aplikację Cortana na iOS-ie i Androidzie.

Jak ktoś jeszcze nie domyśla się do czego zmierzam, oto lista krajów, w których usługi Cortany są dostępne:

 1. Australia
 2. Brazylia
 3. Kanada
 4. Chiny
 5. Francja
 6. Niemcy
 7. Indie
 8. Włochy
 9. Japonia
 10. Meksyk
 11. Hiszpania
 12. Wielka Brytania
 13. Stany Zjednoczone

Polski, jak widać, brak. Podczas zeszłorocznego Builda rozmawiałem z twórcą Cortany i otrzymałem jasną odpowiedź: Microsoft na razie nie planuje zwiększania dostępności Cortany. Zamiast tego chce koncentrować się na usprawnianiu jej działania na rynkach, na których jest już dostępna. Zakładam, że przez miniony rok ta polityka się nie zmieniła.

REKLAMA

Powtarzając w ramach podsumowania: genialna funkcja Pick Up Where You Left Off nie będzie dostępna w Polsce. Cisną mi się do ust słowa mało eleganckie, pełne frustracji i rozczarowania.

Szkoda, wielka szkoda.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA