REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Wszystkim Marsjanom życzymy szczęśliwego Nowego Roku! Nie, serio

Gdyby na Marsie mieszkały inteligentne istoty, być może świętowałyby Nowy Rok. Pod jednym wszakże warunkiem, że nie przeszkadzałaby im data wprowadzana arbitralnie przez naukowców z Ziemi.

06.05.2017
11:10
Gdyby to Ziemianie ustalali datę, Marsjanie właśnie obchodziliby nowy rok
REKLAMA
REKLAMA

5 maja NASA zamieściła na Twitterze uroczą "kartkę"noworoczną. "Szczęśliwego Nowego Roku marsjańskiego" - życzyła agencja. Na załączonej grafice widzimy oprócz życzeń fajerwerki i łazik Curiosity przyglądający się pokazowi.

Obrót wokół Słońca zajmuje Marsowi 687 ziemskich dni. Doba na Marsie trwa 24 godziny 39 minut i 35 sekund, czyli wynosi 1,027 ziemskiego dnia.  Trzeba pamiętać, że prędkość orbitalna Czerwonej Planety jest zmienna. Kształt orbity determinuje długość pór roku. Wiosna trwa 194 ziemskie dni, lato 178, zima 154, a jesień 142 dni - przypomina Space.com.

Kiedy następuje Nowy Rok na Marsie?

Z naszego punktu widzenia "święto" jest ruchome, podobnie jak np. wielkanoc. Na początek nowego marsjańskiego roku naukowcy wybrali dzień równonocy wiosennej na północnej półkuli. Kolejny Nowy Rok marsjański świętować będziemy zatem 23 marca 2019 roku, a następujący po nim 7 lutego 2021 r.

Święto świętem, tymczasem łazik Curiosity nie próżnuje.

Łazik Curiosity nadal bada powierzchnię Marsa. Od lutego do kwietnia analizował aktywne wydmy w pobliżu krateru Gale. Naukowców interesuje szczególnie, jak kształtują się położone blisko siebie wydmy liniowe. Szukają też odpowiedzi na pytania o rozkład minerałów. Wspomniane formacje wyglądają na zdjęciach malowniczo.

 class="wp-image-562611"
NASA/JPL-Caltech/MSSS

Co ciekawe siła i kierunek wiatru mierzone są dzięki detektorom zmian w obrazach wykonanych w różnych momentach. Inne instrumenty nie dostarczają już informacji na temat wiatru. Dwa czujniki (z sześciu) okazały się bezużyteczne już po lądowaniu łazika na powierzchni Marsa w 2012 roku. Pozostałe dostarczają już tylko danych na temat temperatury, ciśnienia czy promieniowania ultrafioletowego. Informacje od marsjańskiej pogodynki wyglądają mniej więcej tak:

REKLAMA

*Zdjęcie główne: NASA/Jet Propulsion Laboratory

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA