Oprogramowanie  / News

Piekło zamarzło. W Sklepie Windows pojawią się trzy dystrybucje Linuksa

181 interakcji
dołącz do dyskusji

Tak, tak, nic nam się nie pomyliło w tym tytule. W Sklepie Windows już niedługo pojawią się trzy dystrybucje Linuksa: Ubuntu, Suse i Fedora.

Jak te czasy się zmieniają. Kiedyś Microsoft udawał, że coś takiego, jak Linux nie istnieje. Po przejęciu sterów firmy przez Nadellę, nastąpiło znaczące ocieplenie stosunków pomiędzy tymi dwoma platformami. W 2016 r. Microsoft stworzył Windows Subsystem for Linux (WSL). Dzisiaj zaprezentowano poniekąd rozwinięcie tego pomysłu.

Linux w Sklepie Windows to pomysł, który spodoba się deweloperom.

linux sklep windows

No bo umówmy się – większość tzw. „zwykłych użytkowników” przeczyta ten tekst, jako kolejną ciekawostkę, znalezioną dzisiaj w sieci i po kilku dniach o nim zapomni. Deweloperzy natomiast to takie dziwne plemię, którego spora część upodobała sobie narzędzia dostępne pod Linuksem i bardzo lubi z nich korzystać.

Microsoft doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że bez tych deweloperów nie byłoby niczego, dlatego też postanowił nieco ułatwić im życie. Do tego firma z Redmond na pewno liczy po cichu, że część deweloperów zacznie wypowiadać się w ciepłych słowach o Windows 10.

Na tym systemie można korzystać z narzędzi deweloperskich dla systemu Windows i z tych dla Linuksa, a samego Linuksa będzie można ściągnąć bezpośrednio ze Sklepu Windows – to z pewnością spore ułatwienie życia niektórym deweloperom. W takich warunkach na pewno wielu z nich zainteresuje się WSL. I właśnie na to liczy Microsoft.

Bardzo podoba mi się takie podejście.

Otwartość Microsoftu na konkurencyjne systemy operacyjne to podejście, na którym skorzystamy wszyscy. Zamiast zamykać swój ekosystem, jak robi to Apple, Microsoft coraz śmielej próbuje ekspansji na wrogie terytoria. Skorzysta na tym wielu zwykłych użytkowników, którzy na co dzień nie przywiązują zbytniej uwagi do tego, żeby korzystać tylko z jednego ekosystemu.

Oczywiście podejście Microsoftu podyktowane jest koniecznością jak najlepszej adaptacji do zapotrzebowania rynku. Gdyby Windows Phone miał dzisiaj kilkadziesiąt proc. udziałów w rynku, polityka firmy z Redmond wyglądałaby zapewne trochę inaczej.

Ubuntu, Suse i Fedora pojawią sie w Sklepie Windows w ramach Windows 10 Fall Creators Update. Pełną listę nowości, które pojawią się w tej aktualizacji znajdziecie w tekście Maćka.

Czytaj również: Windows 10 S właśnie zyskał szansę na sukces. iTunes trafia do Sklepu Windows

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst