REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Gracze - do Gwinta! Właśnie ruszyła publiczna beta dostępna dla wszystkich

Właśnie wystartowały publiczne betatesty gry Gwint, czyli karcianki od CD Projekt RED na motywach uniwersum Wiedźmina. Co trzeba o niej wiedzieć?

24.05.2017
15:42
gwint gwent publiczna otwarta beta za darmo ps4
REKLAMA
REKLAMA

Gwint to nowa gra na komputery i konsole od studia CD Projekt RED, która powstała na bazie ogromnego sukcesu minigry w Wiedźminie 3. O pracach nad nową karcianką usłyszeliśmy już w zeszłym roku, a od tego czasu studio intensywnie pracuje nad jej rozwojem. Ze względu na start publicznej bety przygotowaliśmy zestaw 9. pytań i odpowiedzi na temat tej gry.

gwint gwent publiczna otwarta beta za darmo ps4 class="wp-image-566533"

1. Czy Gwint ma dzisiaj swoją oficjalną premierę?

Nie. Dzisiaj, zgodnie z zapowiedziami, startuje publiczna wersja beta karcianki od CD Projekt RED. Zdecydowano się na ten krok po kilku miesiącach zamkniętych testów. Oznacza to, że gra nie jest jeszcze gotowa, ale wszyscy chętni mogą ją teraz przetestować na wybranej przez siebie platformie.

2. Czy gracze biorący udział w zamkniętych betatestach zachowają swoje postępy?

Nie, ale w zamian za udział otrzymają bonusy do wykorzystania w otwartych betatestach gry. W zamiast za wzięcie w nich udziału betatesterzy otrzymali też za darmo kod na grę Wiedźmin 2: Zabójcy królów. Można przypuszczać, że podobnie zostaną nagrodzeni za pomoc osoby, które wezmą udział w publicznych testach.

3. Czy Gwint jest bezpłatny?

Teraz tak, ale docelowo część zawartości będzie płatna. Chodzi o tzw. kampanie. To podobny mechanizm jak w innych tego typu grach. W publicznych betatestach można wziąć za to udział bez ponoszenia kosztów. Nie należy jednak traktować wersji beta jak wersji demo, bo prace nad grą cały czas trwają i nie jest to bynajmniej finalny kod.

gwint gwent publiczna otwarta beta za darmo ps4 class="wp-image-566523"

4. Na jakich platformach można zagrać w Gwinta?

Zamknięta wersja testowa Gwinta była dostępna na platfomach PC i Xbox One. Otwarta beta udostępniona zostanie również po raz pierwszy na PlayStation 4 - odpowiednia ikonka pojawiła się właśnie na pierwszej stronie PlayStation Store.

5. Czy będzie można grać z osobami, które zdecydowały się na inną platformę?

CD Projekt RED zapowiedziało, że będzie możliwy tzw. cross-play pomiędzy Gwintem na PC i konsolami. Nie wiadomo jednak jeszcze, czy gracze posiadający konsole różnych marek będą mogli się ze sobą połączyć.

6. Czy Gwint zadziała w przeglądarce lub na urządzeniach mobilnych?

Nie. Gwint zadziała tylko na trzech wymienionych platformach stacjonarnych. CD Projekt RED chce zrobić z Gwinta pełnoprawną grę na konsole i pecety i dużo pracy wkłada w mechanikę i w oprawę audiowizualną. Możliwe, że kiedyś Gwinta trafi na tablety i smartfony, ale jak na razie to pieśń przyszłości - a szkoda, bo to mobilna wersja powinna być tą główną...

gwint gwent publiczna otwarta beta za darmo ps4 class="wp-image-566532"

7. Czyli nigdy nie było Gwinta w przeglądarce?

Był, ale... nieoficjalny. Webowa wersja gry Gwint na podstawie minigry z produkcji Wiedźmin 3: Dziki Gon pojawiła się dzięki fanom, ale projekt został zamknięty. Niedługo później CD Projekt RED oznajmiło, że pracuje nad własną wersją tej gry.

8. Ile danych wymaga Gwint?

W przypadku wersji na konsolę PlayStation 4 w PlayStation Store widać wartość 2,62 GB, ale na stronie pobierania jest to 5,2 GB. W porównaniu do gier AAA, które potrafią ważyć kilkadziesiąt GB, to i tak naprawdę niewiele.

REKLAMA

9. Jak różni się nowy Gwint od minigry z Wiedźmina?

Diametralnie! Tak naprawdę zachowano tylko koncept i te podstawowe zasady rozgrywki, ale zmieniło się wszystko inne. Samodzielny Gwint to bardzo rozbudowana karcianka o ślicznej oprawie audiowizualnej, która jest pełna najróżniejszych animacji. Gracze będą mogli grać ze sobą przez internet, a wygrane partie pozwolą budować coraz lepsze talie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA