REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Klawiatura Apple w końcu ma godnego rywala. Surface Keyboard po prostu zamiata nią podłogę

Microsoft nie raz i nie dwa udowodnił, że potrafi jak nikt inny robić akcesoria biurowe. Jednak klawiatura Surface Keyboard wynosi ich dotychczasowe rzemiosło na zupełnie inny poziom.

26.04.2017
15:11
Surface Keyboard to najlepsza klawiatura do Windowsa 10
REKLAMA
REKLAMA

Dziś do sprzedaży w Polsce trafiły akcesoria z linii Surface, które znajdzie w pudełku każdy, kto… kupił Surface Studio. Choć o potencjalnej premierze microsoftowskiego all-in-one nic nie wiemy (choć trzymamy kciuki), to samo wprowadzenie do sklepów klawiatury i myszki z linii Surface odczytuję jako dobry omen.

 class="wp-image-560601"

Bo jeśli te akcesoria mają być odzwierciedleniem produktu, któremu towarzyszą, to Surface Studio musi być naprawdę niesamowitym kawałkiem technologii.

Magic Keyboard w końcu ma godnego rywala. Prawdę mówiąc… Surface Keyboard zamiata klawiaturą Apple’a podłogę.

Do tej pory, jeśli chodzi o nożycowe, niskoprofilowe klawiatury, król był tylko jeden i pochodził z Cupertino. Magic Keyboard nadal nie ma sobie równych, jeśli chodzi o klawiatury niskoprofilowe pozbawione bloku numerycznego. Jest po prostu kapitalna.

Sęk w tym, że Surface keyboard… jest jeszcze lepsza. Znacznie lepsza. Klawisze mają fantastyczny, idealny skok. Mamy między nimi znacznie więcej przestrzeni. Wykonane są z bardzo miłego w dotyku tworzywa, a całość spaja aluminiowa rama, która nie tylko przydaje klawiaturze sztywności, ale też prezentuje się niebywale elegancko i idealnie pasuje do innych produktów z linii Surface.

 class="wp-image-560602"
Klawisze mają idealny skok i są bardzo stabilne.

Zatrzymując się jeszcze na moment przy klawiszach, Microsoft doskonale wie, które są najczęściej używane i które muszą być w rozmiarze XXL. Toteż obydwa klawisze Shift, klawisz Enter, Spacja, Caps-Lock, Print-Screen i Backspace są nieco rozciągnięte względem pozostałych przycisków. A dzięki temu znacznie łatwiej w nie trafić.

 class="wp-image-560603"

Jak się na tym pisze? Słowem – rewelacja.

Na co dzień jestem użytkownikiem klawiatur mechanicznych, ale wynika to głównie z faktu, że po przesiadce na Windowsa nie znalazłem jeszcze klawiatury niskoprofilowej, która w 100% spełniałaby moje wyśrubowane wymogi. Nie bez przyczyny piszę to w czasie przeszłym.

Surface Keyboard to najprzyjemniejsze doświadczenie z klawiaturą, jakie miałem od… nie pamiętam w zasadzie kiedy. Chyba tylko ergonomiczna klawiatura od MS dała mi tyle samo przyjemności z korzystania, choć ostatecznie musiałem z niej zrezygnować – palce uparcie odmawiały przestawienia się na ergonomiczny układ klawiszy.

 class="wp-image-560604"
Pomimo bloku numerycznego klawiatura pozostaje bardzo kompaktowa.

Z nową klawiaturą jest zupełnie inaczej. Testuję ją od ponad dwóch tygodni i wystukawszy dziesiątki tysięcy słów nie potrafię znaleźć ani jednego zarzutu, co do samych wrażeń użytkowych.

Klawisze pracują z idealnym, stabilnym skokiem. Są cichutkie. Palce same znajdują odpowiedni przycisk. Kąt nachylenia klawiatury jest doskonały i nadgarstki w ogóle nie odczuwają napięcia, nawet przy wielogodzinnych sesjach przed komputerem.

 class="wp-image-560610"

I pomimo tego, że Microsoft zmieścił do Surface Keyboard blok numeryczny, klawiatura wciąż pozostaje smukła i kompaktowa (chociaż na wersję bez bloku numerycznego też bym się nie pogniewał – łatwiej jest wtedy sięgać do myszki).

Klawiatura uprzyjemnia nie tylko pisanie, ale też ogólne korzystanie z Windows 10, gdyż u jej szczytu znajdziemy rowek klawiszy funkcyjnych, przypisanych do funkcji systemu. Możemy regulować głośność, odtwarzanie multimediów (niestety, nie działa ze Spotify), regulować jasność ekranu w laptopie czy Surface Studio, a także mamy szybki dostęp do ustawień czy przełączania się między aplikacjami. Wisienką na torcie jest klawisz szybkiego dostępu do paska powiadomień i klawisz szybkiej blokady systemu.

 class="wp-image-560612"

Również proces łączenia Surface Keyboard z komputerem jest banalnie prosty. Wciskamy jedyny przełącznik u podstawy urządzenia i klawiatura łączy się przez Bluetooth z komputerem.

 class="wp-image-560608"

Wielka szkoda, że nie można jednocześnie podłączyć do niej kilku urządzeń i przełączać się między nimi, jak ma to miejsce w klawiaturach Logitecha. Znacznie ułatwiłoby mi to pracę na kilku urządzeniach. Prawdę mówiąc, to jedyna obiektywna wada, jaką znalazłem przez cały czas korzystania z Surface Keyboard.

Klawiatura zasilana jest dwoma paluszkami AAA (dołączonymi do zestawu), a Microsoft deklaruje, że wystarczą na 12 miesięcy ciągłej pracy. Znając wyniki poprzednich konstrukcji firmy, nie śmiem w to wątpić, a też z pewnością nikt nie będzie na ten parametr narzekał.

 class="wp-image-560606"
Baterie w myszce, jak i w klawiaturze, skryte są pod magnetyczną klapką.

Nie potrafię się przyczepić nawet do ceny.

Surface Keyboard w polskim sklepie Microsoftu kosztuje 479,90 zł. Za takie pieniądze możemy kupić naprawdę solidną klawiaturę mechaniczną dla graczy. Ale czy to faktycznie tak drogo? Nie sądzę.

Najbliższy (i – jeśli porównywać pod względem jakości – jedyny) bezpośredni rywal od Apple kosztuje niewiele mniej. I tak, jak klawiatura Apple jest warta swoich pieniędzy, tak i klawiatura Microsoftu warta jest tych blisko 500 zł, które trzeba za nią zapłacić.

Surface Keyboard to najlepsza klawiatura do Windowsa 10 class="wp-image-560611"

To absolutnie najlepsza niskoprofilowa klawiatura do Windows 10, jaką można kupić. Bez dwóch zdań. Jeśli dużo pracujesz z tekstem, a nie jesteś fanem mechanicznych klocuszków, nie znajdziesz nic lepszego.

A co z myszką?

Wraz z klawiaturą Microsoftu testowałem też mysz Surface Mouse, ale o niej, szczerze mówiąc, nie mam wiele do powiedzenia. Kosztuje 239 zł i jest po prostu… myszką. Bardzo dobrze wykonaną, świetnie działającą na praktycznie każdej powierzchni, łączącą się przez Bluetooth myszką.

 class="wp-image-560605"

To bardzo dobry wybór dla tych, którzy cenią sobie jednolitą estetykę akcesoriów komputerowych i lubią, kiedy elektronika dobrze wygląda. Bo Surface Mouse, tak jak i Surface Keyboard, prezentuje się naprawdę ślicznie.

Jest też bardzo poręczna, leciutka i jeśli ktoś lubi symetryczne myszki, będzie też zadowolony z komfortu jej użytkowania. Do tego metalowa rolka spisuje się rewelacyjnie i jest bardzo przyjemna w użytkowaniu.

 class="wp-image-560607"
Myszka Microsoftu jest bardzo urodziwa, ale nie oferuje wielu dodatkowych możliwości.

Ja jestem jednak fanem dużych, profilowanych myszek, obudowanych przyciskami funkcyjnymi, a moim faworytem w tej kategorii niezmiennie pozostaje Logitech MX Master. Dlatego też Surface Mouse nie zauroczyła mnie w równym stopniu, jak nowa klawiatura Microsoftu, tym bardziej, że brak jej jakichś szczególnych, dodatkowych funkcji i możliwości.

 class="wp-image-560613"
REKLAMA

Jeżeli jednak chcesz skompletować cały zestaw akcesoriów Surface i wymienione wyżej cechy nie stanowią dla ciebie przeszkody, Surface Mouse powinna znaleźć się na twojej liście zakupów.

Bo o tym, że warto kupić Surface Keyboard, chyba nie muszę kolejny raz wspominać. Może i kosztuje sporo pieniędzy, ale warta jest absolutnie każdej złotówki.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA