Sprzęt  /  News

Udało się. Karty graficzne Nvidia GeForce z serii 10xx będą oficjalne wspierane przez macOS

geforce nvidia pascal 10xx macos apple nvidia kryptowaluty

Mamy kolejną dobrą wiadomość dla użytkowników macOS. Nvidia właśnie ogłosiła, że system operacyjny do komputerów marki Apple będzie wspierał ich karty GeForce o architekturze Pascal.

Nvidia właśnie ogłosiła, że ich najnowsza karta GeForce Titan Xp będzie kompatybilna z systemem macOS. To nie koniec dobrych wiadomości. Pojawią się sterowniki, dzięki których oprogramowanie komputerów Apple'a będzie w stanie obsługiwać również inne karty oparte o Pascala.

Do tej pory macOS nie wspierał kart Nvidia GeForce 1050, 1060, 1070 i 1080.

Komputery Mac, w których wykorzystywane były dedykowane układy graficzne, miały zamontowane w sobie karty firmy AMD. Z tego powodu Apple i Nvidia nie dbały o wsparcie dla kart GeForce z linii 10xx w systemie macOS. Dodanie odpowiednich sterowników nie było do tej pory kluczowe.

Mogło to zaciekawić wyłącznie osób zainteresowanych wymianą w komputerze Apple'a grafiki na nową kartę Nvidii na własną rękę lub pasjonatów składania komputerów typu Hackintosh - czyli pecetów, na którym wbrew postanowieniom licencji instalowany jest system macOS.

Wsparcie dla architektury Pascal w macOS to też szansa na wykorzystanie zewnętrznej karty graficznej z nowej serii Nvidii w laptopie.

To dobra wiadomość dla osób, które korzystają z komputerów MacBook Pro z 2016 roku ze złączem Thunderbolt 3. Dzięki temu wykorzystując np. urządzenie o nazwie Razer Core będą mogli podłączyć do swojego notebooka kartę Nvidii z nowej serii - przynajmniej w teorii.

Nvidia GeForce Titan Xp będzie pierwszą karta graficzną o architekturze Pascal, którą ma wspierać macOS. Pozostałe karty z serii opartej o chipy Pascal dostaną wsparcie w przeciągu najbliższego miesiąca. Ciekawie wygląda ta informacja w kontekście zapowiedzi zupełnie nowego, modularnego Maca Pro.

Obecny Mac Pro wykorzystuje komponenty AMD, podobnie zresztą jak konsole nowej generacji, w tym zapowiedziany na koniec roku Project Scorpio. Niewykluczone w tym kontekście, że to Nvidia będzie dostawcą układów graficznych do komputerów Apple'a w przyszłości. Oczywiście to jak na razie wyłącznie spekulacja.