REKLAMA

Apple potrafi - odświeżony po 4 latach Mac Pro nadal jest przestarzały

Apple uaktualniło ofertę komputerów stacjonarnych dla profesjonalistów. Trudno sobie wyobrazić, by ktokolwiek był z nowości zadowolony ale przynajmniej firma potwierdziła, że Mac Pro nie zniknie z oferty i nadal wymaga od fanów cierpliwości.

04.04.2017 14.21
apple mac pro 2016
REKLAMA
REKLAMA

Po raz kolejny Apple uaktualnia cenniki i zapowiada nowe produkty nie organizując w tym celu ogromnej konferencji. Patrząc na to, czym są nowości trudno się temu dziwić. O przyszłości Maca Pro przedstawiciele firmy opowiedzieli kilku wybrańcom na zamkniętym spotkaniu.

Odświeżony Mac Pro to śmiech na sali.

Komputer nazywany w dniu premiery przez fanów pieszczotliwe kubełkiem na śmieci pojawił się 4 lata temu. Od tego czasu producent zapomniał o tym modelu. Nie pojawiło się żadne rozsądne uaktualnienie tego sprzętu. Nie wprowadzono odświeżonej wersji z nowymi podzespołami, nie dodano obsługi nowych portów.

Teraz po kilku latach Mac Pro dostał wreszcie aktualizację, ale... nowa wersja od samego początku mocno trąci myszką. Producent nie zdecydował się na wsparcie standardu Thunderbolt 3, a Mac Pro nie da się podłączyć do promowanego przez Apple monitora LG UltraFine 5K.

To wręcz żenujące, że taka aktualizacja w ogóle się pokazała.

Tak naprawdę jedyną nowością jest to, że dodano rdzenie w układach Xeon (w tańszej wersji 6 zamiast 4, w droższej 8 zamiast 6) i wybrano mocniejsze układy graficzne - AMD D500 zamiast D300 w tańszej wersji i AMD D700 zamiast AMD D500 w droższej.

Lekkie podbicie parametrów nie zmienia faktu, że Mac Pro to dziś przestarzała konstrukcja. Naprawdę trudno uzasadnić jej zakup. Na szczęście to nie jest ostatni stacjonarny komputer dla profesjonalistów, jaki pojawi się w ofercie Apple'a. Firma szykuje coś nowego.

Następca Maca Pro będzie miał modularną konstrukcję.

Apple nie będzie już upychać nowych podzespołów i portów w obudowie z 2013 roku. Zamiast tego przygotowuje zupełnie nowy komputer stacjonarny, który będzie składał się z modułów. To może pozwolić na łatwiejsze aktualizacje sprzętu w ofercie oraz ułatwi rozbudowę sprzętu klientom.

Firma pracuje też nad nowym monitorem i to również jest zaskoczeniem. Thunderbolt Display nie doczekał się następcy, a dziś firma zachęca klientów do zakupu monitora LG. W laboratoriach prowadzone są jednak prace nad projektem zupełnie nowego monitora od Apple'a.

Jest jednak też zła wiadomość.

Firma próbuje jednak udobruchać rozczarowanych fanów i obiecuje z tak dużym wyprzedzeniem, że nie ma zamiaru zostawić ich na lodzie - chociaż obecnie firma sprzedaje przede wszystkim mobilny sprzęt dla konsumentów, a komputery dla profesjonalistów to zaledwie ułamek całej sprzedaży. Niestety ten zupełnie nowy Mac Pro i monitor nie pojawią się w sprzedaży w 2017 roku.

Tyle dobrego, że w segmencie komputerów szykuje też jedną niespodziankę na ten rok. Apple planuje uaktualnić linię komputerów iMac. Tym razem przygotowane zostaną z myślą o profesjonalistach, ale nie wiadomo, kiedy zostaną pokazane i jakie dokładne zmiany mają przynieść w porównaniu do wersji dostępnej w sprzedaży dziś.

Sam liczę po cichu na dodatkowe akcesorium, czyli klawiaturę Magic Keyboard z panelem Touch Bar.

ZOBACZ: Odświeżony Mac Pro i zapowiedź nowego [#JestTemat]

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA