REKLAMA

Huawei P10 czy Samsung Galaxy S8 - który smartfon z najwyższej półki warto kupić?

W tym roku na rynek trafiło już wiele smartfonów, jednak o miano najlepszych z nich konkurują głównie dwa urządzenia: Samsung Galaxy S8 oraz Huawei P10. 

22.04.2017 09.21
Huawei P10 czy Samsung Galaxy S8 – który smartfon z najwyższej półki warto kupić?
REKLAMA
REKLAMA

Który z tych sprzętów jest lepszy? Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Oba smartfony są naprawdę dobre. Jednak każdy z nich ma pewne braki, których nie ma konkurent. Oto pigułka informacji na temat obu sprzętów.

Cena

Recenzja Huawei P10 - nasz test i opinia po kilku tygodniach class="wp-image-551998"

Cena jest dla wielu użytkowników najważniejszym aspektem każdego urządzenia, dlatego zaczniemy właśnie od niej. Samsung Galaxy S8 kosztuje 3499 zł, zaś za Huawei P10 trzeba obecnie zapłacić 2549 zł. Różnica jest widoczna gołym okiem, wynosi niemal 1000 zł. Dlatego jeżeli szukacie tegorocznego telefonu z wysokiej półki, ale nie chcecie wydać na niego grubo ponad 3000 zł, jedynym sensownym wyborem okazuje się właśnie Huawei P10.

Czas pracy

Kolejna bardzo istotna rzecz to czas pracy urządzenia. Tutaj Huawei P10 wypada nieco lepiej lub podobnie, niż testowany przeze mnie Samsung Galaxy S8 Plus. A duże smartfony ponoć osiągają lepszy czas pracy z dala od gniazdka… Pozwala to przewidywać, że pod względem czasu pracy na akumulatorze Huawei P10 będzie deklasował mniejszego Samsunga Galaxy S8.

Samsung Galaxy S8 i Galaxy S8+ (S8 Plus) class="wp-image-553587"

Przemawiają za tym nawet gołe parametry. Huawei P10 ma akumulator o pojemności 3200 mAh, a Samsung Galaxy S8 - 3000 mAh. Huawei P10 ma mniejszy ekran o mniejszej rozdzielczości. Samsung ma za to bardziej energooszczędny procesor, ale ma to mniejszy wpływ na czas pracy, niż wyżej wymienione komponenty.

Wydajność

Tutaj oba smartfony prezentują się podobnie. Samsung Galaxy S8 ma wydajniejsze podzespoły i w testach syntetycznych jest szybszy, ale nie da się tego dostrzec podczas codziennego użytkowania. Dlatego fani benchmarków powinni zdecydować się na telefon Samsunga.

 class="wp-image-551996"

Normalny użytkownik nie zauważy na tym polu różnicy, zwłaszcza że oba sprzęty mają po 4 GB RAM-u oraz 64 GB rozszerzalnej pamięci wewnętrznej. Dodatkowo nieco wyższa wydajność Samsunga jest niwelowana przez jego rozdzielczość ekranu. Ogólnie oba urządzenia to bardzo wydajne sprzęty, które wystarczą do uruchamiania wszystkich dostępnych gier oraz programów.

Aparat

Huawei P10 jest wyposażony w dwa aparaty. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie efektu podwójnego bezstratnego zoomu oraz wybieranie punktu ostrości oraz stopnia rozmycia tła już po zrobieniu zdjęcia. To pozwala na tworzenie pięknych zdjęć portretowych. Jest to efekt programowy, którego może dopatrzyć się fotograf, przyznaję. Z doświadczenia jednak wiem, że duża część znajomych z serwisów społecznościowych będzie pytać was, jakim aparatem zrobiliście zdjęcia na wakacjach. A to tylko smartfon.

Zdjęcie zrobione smartfonem Huawei z podwójnym aparatem. class="wp-image-559407"
Zdjęcie zrobione smartfonem Huawei z podwójnym aparatem.

Podwójny aparat pozwala też na robienie zdjęć przy użyciu bezstratnego podwójnego zoomu optycznego. Warto pamiętać, że jedna z matryc Huawei P10 jest czarno-biała, więc pozwoli na robienie świetnych zdjęć monochromatycznych.

Samsung Galaxy S8+ - test aparatu class="wp-image-554765"
Zdjęcie wykonane Galaxy S8.

Nie oznacza to jednak, że Huawei jest lepszy w każdej sytuacji. Ma on obiektywy o jasności F/2.2. Samsung Galaxy S8 ma zaś obiektywy o jasności F/1.7. To bardzo duża różnica w parametrze i sprawia ona, że telefon stworzony przez Koreańczyków robi zdecydowanie lepsze zdjęcia w kiepskich warunkach oświetleniowych, na przykład w nocy. Różnica jest widoczna gołym okiem.

Multimedia

Aparat Huawei P10 przetestowany w DxO class="wp-image-547463"

Samsung Galaxy S8 ma ekran wspierający HDR, ale nie byłem w stanie zauważyć korzyści płynących z tego faktu. Fani dobrego brzmienia docenią Galaxy S8 za obecność łączności Bluetooth 5.0, która pozwala na bezprzewodowe przesyłanie dźwięku w lepszej jakości. Na średniej jakości słuchawkach przewodowych (jakich używa większość z nas) nie zauważycie jakiejkolwiek różnicy w dźwięku pomiędzy Galaxy S8 i Huawei P10.

Wyświetlacz

Samsung Galaxy S8 jest wyposażony w 5,8-calowy ekran Super AMOLED o rozdzielczości 2960 x 1440 pikseli, który jest znacznie lepszy od wyświetlaczy IPS. Cechuje się on bardzo dużą jasnością, wysoką widocznością w świetle słonecznym oraz świetnym kontrastem. Jego wady to niestandardowe proporcje, przez które sięgnięcie do niektórych części ekranu może być trudne. O nich więcej napiszemy później.

Samsung Galaxy S8 i Galaxy S8+ (S8 Plus), Samsung Galaxy S8 bateria class="wp-image-553578"

Huawei P10 ma 5,1-calowy ekran IPS o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Pod względem wielu parametrów ustępuje on AMOLED-om, tego nie da się ukryć. Jednak nadal jest to bardzo dobry ekran, którego ogromną zaletą są bardzo małe wymiary. To, w połączeniu z małą obudową telefonu sprawia, że z obsługą telefonu powinna poradzić sobie nawet kobieta mająca małe dłonie. W przypadku Samsunga Galaxy S8 o nieco większych rozmiarach nie będzie to takie oczywiste.

Obudowa

Należy uczciwie przyznać, że pod względem wyglądu Samsung Galaxy S8 miażdży swojego konkurenta. Dzięki ogromnemu, bezramkowemu wyświetlaczowi Samsung Galaxy S8 wygląda jak dzieło sztuki. Nie ma w nim nic wtórnego i nie ma drugiego takiego smartfonu na rynku, przynajmniej na razie. Huawei ma znacznie bardziej standardową budowę, która też znajdzie swoich fanów.

 class="wp-image-547471"

W Samsungu cieszy też obecność wodoszczelnej obudowy spełniającej normą IP68. Huawei P10 wypada pod tym względem nieco gorzej i jest tylko odporny na zachlapania. Zdecydowanej większości użytkowników powinno to jednak w zupełności wystarczyć. Pozwala to na korzystanie ze smartfona pod prysznicem lub w deszczu.

Ergonomia

Trzeba jednak przyznać, że nie jest to wzornictwo zbyt praktyczne. Duży ekran prezentuje się pięknie, jednak dosięgnięcie do wszystkich jego zakamarków jest bardzo trudne, a czasami nawet niemożliwe. Dodatkowo można przyczepić się do umiejscowienia czytnika linii papilarnych.

Samsung Galaxy S8 i Galaxy S8+ (S8 Plus) class="wp-image-553583"

W Huawei P10 korzystam z niego bez najmniejszego problemu. Z kolei w telefonie Samsunga można łatwo skierować palec na znajdujący się obok aparat, pobrudzić go i tym samym obniżyć jakość robionych zdjęć. Na tym polu Huawei zdecydowanie wygrywa.

Galaxy S8 czy Huawei P10? Który telefon wybrać?

Samsung Galaxy S8 to urządzenie o niesamowitym, niespotykanym do tej pory wzornictwie, które ma lepszy ekran AMOLED i aparat robiący świetne zdjęcia w nocy. Cieszy też obecność technologii Bluetooth 5.0 oraz obudowy z pełną wodoszczelnością. Za to wszystko trzeba jednak zapłacić naprawdę dużo, bo minimum 3499 zł.

Huawei P10 to sprzęt wygodniejszy w obsłudze od konkurenta, z aparatem wyposażonym w świetny tryb portretowy i cechujący się dłuższym czasem pracy bez ładowania. Do tego ma obudowę odporną na zachlapania i kosztuje niemal 1000 zł mniej od konkurenta, więc jest oczywistym wyborem dla bardziej oszczędnych użytkowników.

REKLAMA

Jak widać, oba telefony mają swoje zalety i wady. Nie da się jednoznacznie określić, który z nich jest lepszym wyborem. O tym zadecyduje każda osoba zastanawiająca się nad ewentualnym zakupem.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA