REKLAMA

Grożą skasowaniem danych z milionów iPhone'ów, ale... mylą się w zeznaniach

Posiadając dane logowania do konta iCloud można narobić sporych szkód wymazując chociażby zdalnie pamięć iPhone'a. Grupa cyberprzestępców grozi, że potraktuje tak kilkaset milionów użytkowników sprzętów Apple'a, jeśli firma nie zapłaci okupu.

22.03.2017 17.35
iPhone 7 Plus - jeden z telefonów, który może dotknąć iCloud hack
REKLAMA
REKLAMA

Grupa nazywająca siebie Turkish Crime Family chce dostać od Apple'a 75 tys. dol. w kryptowalucie Bitcoin lub... 100 tys. dol. w kartach podarunkowych iTunes. Informacja o żądaniu okupu od Apple'a wywołała poruszenie wśród użytkowników iPhone'ów w serwisach społecznościowych.

Turkish Crime Family chce wyłudzić od Apple'a pieniądze.

Cyberprzestępcy skontaktowali się z redakcją Motherboard dając jej dostęp do konta e-mail z poziomu którego rzekomo kontaktowali się z przedstawicielami Apple'a. Udostępnili też film, który miał sugerować, że faktycznie mają dostęp do milionów haseł.

Turkish Crime Family chce dostać okup do 7 kwietnia 2017 roku. W przeciwnym razie grozi zdalnym wymazaniem danych na kilkuset milionach iPhone'ów. Jak na razie jednak w żaden sposób nie udowodniło, że faktycznie ma możliwość wyzerowania tylu urządzeń lub upublicznienia zgromadzonych w iCloud danych.

Hackerzy mylą się w zeznaniach.

W jednym miejscu piszą o 200 mln kont do których mają dostęp, w innym o 300 mln lub nawet większej ich liczbie. Najbardziej niewiarygodne wydaje się żądanie od Apple'a kart podarunkowych tejże firmy. To tak jak proszenie policji o okup w znaczonych banknotach.

Niemniej jednak nie umiem tak po prostu zignorować tych doniesień i uznać ich za wyssane z palca. Nawet jeśli to tylko próba wyłudzenia od Apple'a pieniędzy lub po prostu działanie mające na celu wzbudzenie w użytkownikach obawy o dane trzymane w chmurze iCloud.

W ostatnich latach już tyle razy słyszeliśmy o włamaniach na serwery renomowanych usługodawców i przejmowaniu ogromnych baz danych, że nie sposób uznać tej informacji za fałszywą mimo takich przesłanek. Prawdopodobnie taka jest, ale... po prostu lepiej dmuchać na zimne.

Zmiana hasła iCloud i włączenie dwuskładnikowego uwierzytelniania nikomu nie zaszkodzi.

Niezależnie od tego, czy Turkish Crime Family faktycznie ma dostęp do tylu kont użytkowników, czy to jedna wielka ściema, zmiana hasła iCloud to dobry pomysł. Hasło zresztą nawet bez takiego impulsu warto co jakiś czas zmieniać - oczywiście na inne niż używane w innych usługach.

REKLAMA

Polecam też włączyć dwuskładnikową weryfikację. W przypadku Apple nie jest oparta o SMS-y lub dodatkową aplikację. Każde z urządzeń (iPhone, iPad i Mac) przy próbie logowania automatycznie wyświetla powiadomienie z lokalizacją i kodem do przepisywania na nowym sprzęcie.

Pamiętajcie tylko, że zmiana hasła do usług online Apple'a wymaga sporo czasu. Jeśli macie w domu więcej niż jeden sprzęt Apple'a to będziecie musieli poświęcić parę minut na wpisanie nowego hasła na każdym posiadanym urządzeniu i to w kilku różnych aplikacjach. U mnie zmiana hasła iCloud zajmuje to zwykle pół godziny...

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA