1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Sprzęt

Kompletny komputer w cenie... pizzy

Pod koniec 2015 roku pisaliśmy o Raspberry Pi Zero, czyli komputerze kosztującym zaledwie 5 dol. Teraz na rynek trafia jego udoskonalona wersja – Raspberry Pi Zero W. Jest zauważalnie droższa od swojego poprzednika, jednak okazuje się też znacznie bardziej użyteczna.

Kompletny komputer w cenie… pizzy
206 interakcji
dołącz do dyskusji

Zdecydowana większość specyfikacji komputera nie zmieniła się. Sercem Raspberry Pi Zero W nadal jest procesor Broadcom BCM2835 o częstotliwości taktowania równej 1 GHz, współpracujący z 512 MB RAM. Komputer wyposażono również w slot na karty microSD, wyjście miniHDMI obsługujące rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli przy płynności 60 klatek na sekundę oraz dwa porty microUSB służące do doprowadzania danych i energii. Oba warianty Raspberry Pi Zero oczywiście są kompatybilne z poprzednimi wersjami Raspberry Pi.

Co nowego wprowadza Raspberry Pi Zero W?

Raspberry Pi Zero W od swojego poprzednika różni się tylko obecnością modułów łączności bezprzewodowej w standardach Wi-Fi 802.11 n oraz Bluetooth 4.0. Zmiana ta może wydawać się niewielka, ale dodaje mu naprawdę sporo możliwości. W końcu dziś korzystają z nich praktycznie wszystkie urządzenia, nie tylko mobilne. Do tej pory do skorzystania z tej opcji należało użyć zewnętrznego modemu. Teraz wszystkie niezbędne podzespoły znajdują się na płytce drukowanej.

Niestety zastosowanie mocnych podzespołów spowodowało podwojenie ceny urządzenia. Raspberry Pi Zero W kosztuje bowiem aż 10 dol. Z drugiej strony jednak nie jest to przesadnie duża suma. Odpowiada ona wartości pizzy w średniej klasy restauracji. Dlatego właśnie osoby potrzebujące takiego miniaturowego komputera powinny rozważyć jego zakup. Przy okazji można do niego dokupić też ładną obudowę oferowaną przez Raspberry Pi Foundation.