REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Kompletny komputer w cenie... pizzy

Pod koniec 2015 roku pisaliśmy o Raspberry Pi Zero, czyli komputerze kosztującym zaledwie 5 dol. Teraz na rynek trafia jego udoskonalona wersja – Raspberry Pi Zero W. Jest zauważalnie droższa od swojego poprzednika, jednak okazuje się też znacznie bardziej użyteczna.

01.03.2017
14:58
Kompletny komputer w cenie… pizzy
REKLAMA
REKLAMA

Zdecydowana większość specyfikacji komputera nie zmieniła się. Sercem Raspberry Pi Zero W nadal jest procesor Broadcom BCM2835 o częstotliwości taktowania równej 1 GHz, współpracujący z 512 MB RAM. Komputer wyposażono również w slot na karty microSD, wyjście miniHDMI obsługujące rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli przy płynności 60 klatek na sekundę oraz dwa porty microUSB służące do doprowadzania danych i energii. Oba warianty Raspberry Pi Zero oczywiście są kompatybilne z poprzednimi wersjami Raspberry Pi.

Co nowego wprowadza Raspberry Pi Zero W?

REKLAMA

Raspberry Pi Zero W od swojego poprzednika różni się tylko obecnością modułów łączności bezprzewodowej w standardach Wi-Fi 802.11 n oraz Bluetooth 4.0. Zmiana ta może wydawać się niewielka, ale dodaje mu naprawdę sporo możliwości. W końcu dziś korzystają z nich praktycznie wszystkie urządzenia, nie tylko mobilne. Do tej pory do skorzystania z tej opcji należało użyć zewnętrznego modemu. Teraz wszystkie niezbędne podzespoły znajdują się na płytce drukowanej.

Niestety zastosowanie mocnych podzespołów spowodowało podwojenie ceny urządzenia. Raspberry Pi Zero W kosztuje bowiem aż 10 dol. Z drugiej strony jednak nie jest to przesadnie duża suma. Odpowiada ona wartości pizzy w średniej klasy restauracji. Dlatego właśnie osoby potrzebujące takiego miniaturowego komputera powinny rozważyć jego zakup. Przy okazji można do niego dokupić też ładną obudowę oferowaną przez Raspberry Pi Foundation.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA