1. SPIDER'S WEB
  2. Bankowość
  3. Tech

Nie musisz ściągać kapci, żeby otworzyć firmę. Załatwisz to online!

Profil Zaufany, czyli jak założyć firmę w piżamie

Choć wciąż nie załatwisz wszystkiego przez internet, możesz coraz więcej. A jeśli należysz do grupy początkujących przedsiębiorców, powinno cię to tym bardziej cieszyć. Koniec z rezerwowaniem połowy dnia na wyprawy do urzędów, stanie w kolejkach czy korkach. Dzisiaj podstawowe sprawy załatwisz online – możesz nawet w ten sposób otworzyć działalność gospodarczą. Czy idea „zero okienek” jest ci znana?

Nowoczesny człowiek kontra rozpoczęcie działalności gospodarczej

Nie lubisz tracić czasu – wolisz pracować intensywniej, ale mieć więcej wolnego. Robisz piętnaście rzeczy na raz. Pracujesz z domu, Twój komputer to centrum sterowania światem i paroma kliknięciami załatwiasz kilka spraw. Lubisz mieć kontrolę i być aktywnym – wyciskasz wszystkie soki z czasu, którym dysponujesz, dokładnie realizując to, co sobie zamierzyłeś. Jesteś gotowy, żeby założyć firmę.

Nie jesteś jednak gotowy, aby marnować czas i energię na to, żeby złożyć jeden podpis, dowieźć brakujący dokument czy wystosować podanie. Dobrą informacją jest, że nie musisz nawet wychodzić spod kołdry, bo rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej może być wykonana online. Jak się to robi?

CEIDG i ePUAP2 – urząd w internecie.

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to rejestr centralny, który jest prowadzony w systemie teleinformatycznym i umożliwia darmowy dostęp do informacji o przedsiębiorstwach oraz to, co Ciebie interesuje najbardziej, czyli wygodny wpis w jej (teraz już wirtualne) wielkie księgi. Można więc zarządzać swoją firmą online, bez konieczności wychylania nosa z domu. Co więcej, cały system i korzystanie z niego są bezpłatne.

Dzięki ePUAP-owi polska administracja jest smart. Za pomocą tej platformy możesz uniknąć mniejszych lub większych nieprzyjemności wywołanych zniecierpliwieniem pani z okienka, której zawracasz głowę. To właśnie m.in. ePUAP2 umożliwia zakładanie firmy przez internet bez tracenia cennego czasu.

Profil Zaufany, czyli jak założyć firmę w piżamie.

Jednoosobową działalność gospodarczą możesz naprawdę zarejestrować przez internet – twoja własna firma powinna figurować w ewidencji już na drugi dzień od wysłania (oczywiście online) formularza CEIDG-1. Jednak, żeby ta operacja się powiodła, musisz potwierdzić swoją tożsamość, co wydaje się być trudne, kiedy jest się w piżamie. Nie będzie z tym problemu, jeśli w swoim banku jesteś w pełni zweryfikowany i twoje dane są aktualne. Dzięki Profilowi Zaufanemu nie odwiedzisz urzędu ani razu (pod warunkiem, że ty i twój bank jesteście wystarczająco smart).

Zamiast wysyłać wniosek anonimowo (co oznacza, że musisz pojechać i złożyć podpis osobiście) lub kupować kwalifikowany podpis elektroniczny, możesz skorzystać z Profilu Zaufanego, który jest metodą potwierdzenia tożsamości w elektronicznych systemach administracji.

Pojawia się wówczas pytanie: co z podpisem? Wydaje się, że jedna wycieczka do urzędu to nie tak wiele, ale możesz tego uniknąć całkowicie.

Bankowość internetowa – nie potrzebujesz podpisu

Możesz swobodnie założyć Profil Zaufany i potwierdzać swoją tożsamość bez wychodzenia z domu, jeśli posiadasz konto w jednym ze współpracujących banków, czego doskonałym przykładem może być ING Bank Śląski. Z pewnością korzystasz z usług konta internetowego, dlatego w takim przypadku zyskujesz całkowicie ułatwiony dostęp również do e-administracji. Jeśli twoje dane są aktualne i zweryfikowane w twoim banku, poprzez bankowość elektroniczną możesz łatwo i szybko złożyć wniosek CEIDG online i podpisać go bez konieczności kupowania kwalifikowanego podpisu elektronicznego czy składania wizyty w urzędzie. Utworzony przez Ciebie Profil Zaufany pozwoli ci na pełnoprawne składanie pism w formie elektronicznej.

Rejestracja działalności gospodarczej jest zatem możliwa do przeprowadzenia online na każdym jej etapie. Dzięki Mojemu ING twoja tożsamość jest całkowicie potwierdzona. Na Profil Zaufany możesz się łatwo logować za pośrednictwem ING Banku Śląskiego. To doskonałe rozwiązanie dla ludzi takich jak ty – przedsiębiorczych, swobodnie poruszających się w świecie wirtualnym i chcących wykorzystywać efektywnie czas.

3 kroki do założenia własnej firmy w systemie „zero okienek”

Jesteś tylko ty, twój komputer i kawa. Na wyciągnięcie ręki masz bazę nieskończonej wiedzy – internet. Możesz założyć jednoosobową działalność gospodarczą w spokoju, zaciszu domowego biura, na bieżąco analizując wymogi i realizując wszelkie kroki we własnym tempie. To nowy świat, gdzie system administracji teleinformatycznej ułatwia ci codzienne życie. Rozpoczęcie działalności gospodarczej online zrealizujesz zaledwie w trzech krokach. I to krokach, które nie spowodują żadnej zadyszki.

  1. Załóż Profil Zaufany, korzystając z systemu bankowości elektronicznej. W każdej chwili (nawet o 2:00 w sobotnią noc).
  2. Zarejestruj się na ePUAP2 i wykorzystaj Profil Zaufany jako dowód swojej tożsamości. Teraz już możesz załatwiać wiele spraw urzędowych przez internet.
  3. Podpisz wniosek CEIDG-1, robiąc to za pomocą Profilu Zaufanego. Gotowe! Twoja własna firma powinna widnieć w rejestrze już na drugi dzień. Rozpoczęcie działania twojej firmy może się wydłużyć jedynie w sytuacji, gdy nie posiadasz numeru REGON lub NIP, które są nadawane w przeciągu 1-2 dni.

Lokowanie produktu