REKLAMA

Ważny krok Microsoftu na drodze do popularyzacji koncepcji mieszanej rzeczywistości

To koniec pierwszego etapu tej podróży. HoloLens przestają być jedynym zgodnym z Windows Holographic Mixed Reality urządzeniem. Czas na kolejny krok. I zapowiedź czegoś znacznie tańszego.

02.03.2017 16.57
microsoft valve vr
REKLAMA
REKLAMA

Microsoft ponad dwa lata temu zaprezentował urządzenie, które może być pierwszym istotnym krokiem do całkowitej zmiany pojmowania czegoś takiego, jak komputer osobisty. HoloLens to urządzenie, które zastąpi ci zarówno telefon, jak i komputer osobisty, prezentując interfejs bezpośrednio przed naszymi oczyma, a którego przestrzenią roboczą jest otaczająca nas rzeczywistość.

A tak właściwie, to nie tyle HoloLens, co jego następcy. Od Microsoftu, partnerów Microsoftu i od konkurencji. Sam HoloLens się do tego jeszcze nie nadaje. To urządzenie koncepcyjne, za duże, za drogie i oferujące zbyt krótki czas pracy na akumulatorze. Dlatego też na razie mają dość niszowych klientów.

Wiemy już, że Microsoft pracuje nad następcą oferowanych aktualnie gogli. Wiemy też, że rozwiązania techniczne HoloLens są otwarte dla partnerów Microsoftu, którzy zechcą stworzyć swoją ich wersję (lepszą i / lub tańszą) z Windows 10, który zawiera w sobie moduł Windows Holographic do obsługi rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej. A właściwie, to Windows Mixed Reality. Microsoft zmienia nazwę modułu i wykonuje kolejny krok celem przybliżenia mieszanej rzeczywistości szerszemu gronu.

HoloLens jest koszmarnie drogi. Acer Windows Mixed Reality Developer Edition pozwoli otworzyć wyobraźnię mniej zamożnym twórcom.

Nie żadnych technicznych przeciwwskazań by każda jedna aplikacja na Windows 10 zadziałała również w mieszanej rzeczywistości. Jednak dopóki jej twórca nie wymyśli do niej odpowiedniego interfejsu i zastosowania, to jedyna korzyść w uruchomieniu takiej aplikacji jest możliwość powieszenia okna z nią w dowolnym miejscu w przestrzeni.

Problem w tym, że nawet jak już wymyślimy aplikację która lepiej wykorzystuje rzeczywistość mieszaną, to i tak by to przetestować musielibyśmy kupić sobie HoloLensa, który kosztuje na razie absurdalne pieniądze, a jego dostępność jest ograniczona.

Zestaw Acer Windows Mixed Reality Developer Edition ma to zmienić, choć jego cena, choć ma być „znacznie przystępniejsza”, nie jest jeszcze znana. Na razie urządzenia te zostaną wysłane nieodpłatnie wszystkim programistom, którzy uczestniczyli w sesji Windows Mixed Reality na konferencji GDC.

Co wiemy o Acer Windows Mixed Reality Developer Edition?

Na razie dość niewiele. Urządzenie ma dwa wyświetlacze LCD o rozdzielczości 1440 x 1440 pikseli z maksymalnym odświeżaniem 90 Hz. Posiadają też złącze 3,5 mm jack do słuchawek i mikrofonu, złącze HDMI 2.0 i złącze USB 3.0.

Wiemy też, że urządzenie zostało zaprojektowane tak, by być tanie, oraz tak, by jak najbardziej ułatwić programistom testowanie aplikacji.

Pierwsze zadanie osiągnięto poprzez rezygnację ze szkła holograficznego na rzecz wyżej wspomnianych wyświetlaczy, na których prezentowane jest nasze otoczenie z nałożonymi aplikacjami. Czyli odwrotnie jak w HoloLens, zamiast jak tam nakładać bezpośrednio na rzeczywistość obiekty cyfrowe, gogle Acera „importują” rzeczywistość do obiektów cyfrowych. Precyzyjne mapowanie przestrzeni jednak pozostało, więc obiekty nadal bardzo precyzyjnie z tą rzeczywistością współgrają.

Drugie zadanie osiągnięto w dość komiczny sposób. Ian Hamilton z redakcji UploadVR skomentował to bardzo trafnie, o tak:

Otóż wyświetlacz gogli można w łatwy sposób usunąć z pola widzenia bez konieczności zdejmowania całych gogli. Ułatwić to ma szybkie wprowadzenie poprawek do kodu źródłowego na naszej maszynie roboczej i sprawdzanie efektu naszej pracy na goglach. Zmyślne, i nawet widzę zastosowanie w wersji dla konsumentów. Choć bez wątpienia komiczne.

To gdzie ta rewolucja?

No właśnie w sumie, to… nigdzie. Microsoft póki eksploruje możliwości, jakie daje mu wynaleziona przez niego technika i na razie stara się jak umie stymulować wyobraźnię deweloperów, by ci poszerzali jej horyzonty i wdrażali do (mieszanej) rzeczywistości jak najwięcej swoich pomysłów.

REKLAMA

Jeszcze w tym roku pierwsze urządzenia od Della, HP, Asusa, Lenovo i 3Glasses trafią na rynek, a w pierwszej połowie przyszłego roku moduł Mixed Reality otrzymają wersje Windows 10 przeznaczone na konsole do gier. Na razie jednak będą bardziej testowaną na żywym rynku ciekawostką niż zapowiadaną rewolucją. Czekamy na HoloLens drugiej generacji, które – miejmy nadzieję – będą znacznie wygodniejsze. Jeżeli inżynierowie Microsoftu rozgryzą jak stworzyć urządzenie, które chcemy zawsze na sobie nosić i którego akumulator również na to pozwala.

Jest tylko jeden problem. Jeden jedyny, ale za to poważny. Czas ucieka

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA