REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Microsoft usuwa kompromitującą lukę bezpieczeństwa. Lepiej szybko zaktualizuj telefon

System dla firm, tak? Przeznaczony dla rządów i korporacji, tak? Cóż, przed nabijaniem się z tej luki w zabezpieczeniach powstrzymuje nas w zasadzie tylko to, że konkurencji również zdarzały się podobne wpadki.

14.02.2017
19:10
Windows 10 Mobile usterka
REKLAMA
REKLAMA

Windows 10 nie podbił rynku telefonicznego i w przewidywalnej przyszłości tego nie zrobi. Microsoft w końcu zdał sobie z tego sprawę i by utrzymać go w ogóle przy życiu promuje go jako dobre rozwiązanie dla firm, które potrzebują łatwej do zarządzania, bezawaryjnej i bezpiecznej platformy.

Na razie bez większych sukcesów, ale przynajmniej, wydawać by się mogło, bez większych wpadek. Windows 10 na telefonach spełniał swoją obietnicę. Problem w tym, że właśnie wykryto w nim kompromitującą usterkę w zabezpieczeniach.

Windows 10 Mobile, czyli każdy obejrzy twoje zdjęcia.

Usterka ogranicza się „tylko” do bezproblemowego dostępu do zapisanych w telefonie zdjęć nawet jeśli telefon jest zablokowany. Cudzysłów zamierzony, bowiem oprócz pejzażyków i zdjęć kotków na telefonie możemy mieć zdjęcia poufnych dokumentów czy o charakterze intymnym. Jak dostać się do cudzych zdjęć w pozostawionym na chwilę telefonie z Windows 10?

Po pierwsze, wykonaj zdjęcie (aparat jest dostępny w Windows mimo blokady). Po drugie, uruchom podgląd wykonanego zdjęcia. Po trzecie, na tym podglądzie usuń je. Po czwarte, wróć do wykonywania zdjęć. Po piąte, ponownie kliknij w ikonę podglądu zdjęć, zobaczysz czarny ekran. Po szóste, wróć do aparatu. Po siódme, kliknij na nowo na podgląd. Zamiast czarnego ekranu zobaczysz rolkę aparatu w tym telefonie.

Przynajmniej czas reakcji jest wzorowy.

Usterka została wykryta 20 godzin temu, a już dziś na serwerach Windows Update pojawi się łatka (lub już się pojawiła, w zależności od momentu, w którym czytasz te słowa), która ją usuwa. Przy okazji, dzisiejsza aktualizacja oznaczona jako 14393.823 usunie też kilka innych, mniejszych problemów.

REKLAMA

Nie pojawią się w niej jednak żadne nowe funkcje. W teorii najbliższą rozwojową aktualizacją Windows 10 dla telefonów ma być Creators Update. Rzekomo ma pojawić się już w kwietniu. Osobiście podejrzewam jednak, że będą opóźnienia…

Aktualizacja (20:23): Jak właśnie ogłosił Microsoft, na skutek wykrytego tuż przed publikacją na serwerach błędu, aktualizacja nie pojawi się dziś na serwerach. Firma nie zdecydowała się na podanie nowego terminu jej udostępniania, choć należy się spodziewać relatywnie niewielkich opóźnień.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA