Technologie  / News

Klawiatura Google na iPhone'a wreszcie jest dla Polaków czymś więcej, niż ciekawostką

Gboard doczekało się właśnie nowej wersji. Z perspektywy mieszkańców Polski to najistotniejsza aktualizacja od czasu premiery tej aplikacji. Klawiatura Google'a na iPhone'a obsługuje teraz język polski.

Google zaskoczyło w zeszłym roku posiadaczy iPhone'ów. Twórcy systemu Android potraktowali priorytetowo użytkowników konkurencyjnej platformy. Wykorzystali nową funkcję systemu iOS, czyli możliwość używania klawiatur ekranowych firm trzecich i przygotowali własny program tego typu.

via GIPHY

Gboard spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem.

Klawiatura Google'a na iPhone'a oferuje znacznie więcej niż rozwiązanie przygotowane przez Apple'a. Z poziomu klawiatury można szybko wyszukać treści w sieci i wysłać je rozmówcy podczas np. konwersacji w komunikatorze internetowym bez konieczności przełączania się na przeglądarkę internetową.

Dzięki temu użytkownicy Gboard mogą bardzo szybko podczas rozmowy sprawdzić adres restauracji lub godziny seansu w kinie. Nie wymaga to nawet wychodzenia z komunikatora. Podczas dyskusji można też łatwo powołać się na treści znalezione w Google'u, a taki prosty dostęp do wyszukiwarki oszczędza czas.

Gboard, którego elementy trafiły dopiero w późniejszych miesiącach na Androida, z naszej perspektywy z początku był wyłącznie ciekawostką. Wszystko z powodu braku obsługi naszego języka w aplikacji. Cieszyć się dodatkami mogły osoby korzystające w komunikacji z języka angielskiego.

via GIPHY

Teraz Gboard obsługuje wreszcie język polski.

Najnowsza aktualizacja przyniosła wsparcie dla kilkunastu nowych języków. Oprócz polskiego na liście znalazł się np. język rosyjski. Oprócz tego w Gboard pojawił się moduł dyktowania głosowego. Uruchamia się go poprzez długie przytrzymanie spacji, co uruchamia nowy ekran z ikonką mikrofonu.

Wśród innych nowości w nowej wersji znalazło się wsparcie dla najnowszych emoji oraz możliwość podejrzenia nowych Google Doodles, czyli okolicznościowych wersji logo Google z głównej strony wyszukiwarki. W dniach, w które takowe się pojawia, ikonka G na klawiaturze będzie pokazywała animację.

Dodanie języka polskiego w klawiaturze Google'a na iPhone'a to świetna wiadomość. Zwykle staram się nie zmieniać systemowych rozwiązań Apple'a na zamienniki od firm trzecich, ale Gboard jest na tyle przemyślany, że poważnie się teraz zastanawiam nad przesiadką na stałe.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst