REKLAMA

Polacy mają w tym swój wkład. Sonda ExoMars przesłała testowe zdjęcia zrobione kamerą CaSSIS

Polacy nie wysyłają rakiet w kosmos, a nasi astronauci nie patrzą na Ziemię z pokładu ISS. Nie oznacza to, że nie bierzemy udziału w eksploracji kosmosu. Kamera CaSSIS operująca w sondzie ExoMars zrobiła testowe zdjęcia pokazujące powierzchnię Marsa i Fobosa. Nad elementami urządzenia pracowali polscy inżynierowie.

10.02.2017 18.56
Sonda ExoMars przesłała testowe zdjęcia Czerwonej Planety
REKLAMA
REKLAMA

19 października sonda ExoMars weszła na orbitę Marsa. Jej start z kosmodromu Bajkonur miał miejsce w połowie marca. Film z przygotowań i odlotu w kierunku Czerwonej Planety możecie zobaczyć poniżej.

ExoMars to wspólny projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej i Rosyjskiej Agencji Kosmicznej Roskosmos. W przestrzeń poleciały dwa instrumenty: orbiter i lądownik Schiaparelli. Ten ostatni nie przetrwał spotkania z Marsem. Sonda Trace Gas Orbiter ma się jednak świetnie i niedługo rozpocznie badanie planety.

Jednym z elementów jest kamera Colour and Stereo Surface Imaging System (CaSSIS). Jej zadaniem będzie dostarczenie danych, które posłużą do tworzenia modeli powierzchni Marsa. Zdjęcia zrobione przez urządzenia pomogą też wyznaczać miejsca przyszłych lądowań. Sam instrument powstał w Szwajcarii, ale niektóre jego elementy zaprojektowało Centrum Badań Kosmicznych, a wyprodukowała polska spółka Creotech Instruments S.A.

Czym zajmuje się obecnie sonda? Przez kolejne 8 miesięcy osiągać będzie docelową orbitę znajdującą się na wysokości 400 kilometrów nad Czerwono Planetą. Na Ziemię dotarły testowe zdjęcia wykonane przez CaSSIS. Co możemy zobaczyć na przesłanych fotografiach? Spójrzmy.

REKLAMA

Misja ExoMars to pierwszy kosmiczny projekt, w którym uczestniczą Polacy z Creotech Instruments S.A. W 2017 roku dwie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX wyniosą na orbitę wyprodukowane w Polsce instrumenty. Przedsiębiorstwo chce osiągnąć samodzielność w produkcji mikrosatelitów ważących od 10 do 100 kilogramów. Linię produkcyjną z dwoma tzw. clean-roomami otwarto w 2015 r. Została certyfikowana przez Europejską Agencję Kosmiczną.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA