1. SPIDER'S WEB
  2. Tech

Tak, właśnie to urządzenie może być mitycznym Surface Mobile

Komputer, który mieści się w kieszeni i który posiada funkcję telefonu, z Windows na pokładzie. Ale jaki właściwie będzie? Dokonałem pewnego eksperymentu w łączeniu faktów i chyba już wiem, co zaproponuje Microsoft.

Tak, właśnie to urządzenie może być mitycznym Surface Mobile
174 interakcji
dołącz do dyskusji

Poniższy tekst będzie zestawieniem informacji poszlakowych, a wnioski będą podparte głównie intuicją, a nie faktami. Zachęcam was jednak do podążenia za moim tokiem myślowych, chociażby w ramach rozrywki dla umysłu. Zwłaszcza, że kawałki tej układanki zaskakująco do siebie pasują. Gotowi?

Zanim zaczniemy, kilka słów wprowadzenia, dla tych, którzy przespali branżowe wieści z ostatnich paru lat.

Microsoft zainwestował gigantyczne pieniądze w wejście w rynek telefonów komórkowych i odniósł spektakularne porażki na dwóch z trzech frontów. Przyjęły się jego aplikacje i usługi, ale zarówno system operacyjny, jak i same urządzenia to dziś już egzotyczne ciekawostki odchodzące w zapomnienie.

Kupiona wraz z całym działem konsumenckim Nokii linia telefonów Lumia jest właśnie wygaszana, a telefonów od innych producentów z Windows na pokładzie ze świecą szukać. System operacyjny na telefony jest rozwijany właściwie tylko dlatego, że to prawie że ten sam system, który odnosi sukcesy na innych rodzajach urządzeń.

lumia950_0_jpg__940×470_

Microsoft jednak nie zamierza poddawać się dokumentnie. Przyznał otwarcie, że rynku telefonów już nie podbije, ale też dodał, że 1) Windows na procesorach ARM, 2) urządzenia z modułem GSM/LTE oraz 3) następca telefonu komórkowego, czymkolwiek by nie miał być, to dla niego nadal bardzo ważne zagadnienia, w które nie przestanie inwestować.

Wiemy też, że dział Surface pracuje nad nowym urządzeniem mobilnym o formie przypominającej telefon, o którym nie wiemy w zasadzie nic, poza faktem, że ma się pojawić pod koniec roku, oraz że w każdej chwili ów projekt może zostać anulowany i nigdy nie trafić do sprzedaży.

Historyczne tło za nami. Czas na sprawy bieżące i przyszłe

A do tych zainspirowało mnie odkrycie redakcji MSPoweruser, a konkretniej, odnaleziony przez nią wniosek patentowy Microsoftu. Jak nietrudno odgadnąć w przypadku tej firmy, chodzi o hybrydowe urządzenie. A konkretniej, o telefon, który może być rozłożony do formy tabletu.

Wnioski patentowe zazwyczaj na Spider’s Web omijamy. Działy badawcze największych firm w branży masowo patentują na wszelki wypadek swoje pomysły, mimo że mało które trafiają na rynek w formie gotowych produktów. Nie ma więc o czym pisać. Ten wniosek bardzo przypomina jednak pewien film promocyjny firmy.

Zobaczcie na urządzenie, z którego korzysta użytkownik od drugiej minuty i dziesiątej sekundy. Podobne, nieprawdaż? Na razie to jednak przypadkowe zbieżności, a na dodatek powyższy filmik ma już ponad trzy lata. Idźmy jednak dalej.

Pod koniec ubiegłego roku firmy Microsoft i LG Display podpisały porozumienie, na mocy którego LG ma dostarczyć Microsoftowi elastyczne wyświetlacze OLED dla telefonów komórkowych. W jakim celu? Tego jeszcze nie wiemy, ale trudno mi znaleźć bardziej oczywiste urządzenie od Surface Mobile, który byłby składany tak, jak opisuje wniosek patentowy Microsoftu.

Kolejny zbieg okoliczności? Oprócz tego Microsoft i Qualcomm niedawno ogłosiły, że procesory Snapdragon 835 i wydajniejsze (a także odpowiednie układy ARM innych firm) będą w stanie uruchamiać nie tylko uniwersalne aplikacje dla Windows 10, ale również te klasyczne, Win32. Microsoft wiąże duże nadzieje przede wszystkim ze smartbookami (laptopami z procesorami ARM) z Windows 10, ale przecież to wymarzony moment również dla wspomnianego wyżej hybrydowego telefonu.

Fakt kolejny, dobrze znany, więc tylko dla porządku: Microsoft od dawna promuje wizję jednego urządzenia i systemu dostosowującego się do danej chwili. Technologię tę nazywa Continuum, widzimy ją w działaniu za każdym razem, gdy podłączymy telefon z Windows 10 do monitora czy odczepimy klawiaturę od hybrydowego komputera.

I ostatni argument, już totalnie od czapy, ale… kto wie. Patent na Surface Studio, który uświadomił nam nad czym pracuje Microsoft, został przyznany w lutym, a produkt zaprezentowany był w październiku, po ośmiu miesiącach. Patent na rzekomego Surface Mobile został przyznany w październiku – po dodaniu ośmiu miesięcy wychodzi nam lato 2017 roku, a więc tuż przed datą, w której Microsoft ma rzekomo ujawnić światu swoje nowe urządzenie mobilne.

Przypadek? Tak sądzę, ale…

… głównie z niewiary we własną dedukcję. Nie oszukujmy się, połączenie tych faktów i plotek opiera się na wielu założeniach, a część z powyższych informacji może okazać się zupełnie nieprawdziwa. No i nadal Microsoft w każdej chwili może porzucić Surface Mobile, tak jak kiedyś porzucił Surface Mini, mimo wyprodukowania pierwszej partii gotowych do sprzedaży tabletów.

Jeżeli jednak jakimś cudem trafiłem w dziesiątkę, to Surface Mobile będzie składanym tabletem z elastycznym wyświetlaczem OLED, z Windows 10 na pokładzie i procesorem Snapdragon 835, który będzie posiadał slot na kartę SIM.

I który nie będzie zgodny z aplikacjami dla Windows Phone.