Sprzęt  / News

Nadchodzi Qualcomm Snapdragon 835 - wszystko, co powinieneś o nim widzieć

Picture of the author
111 interakcji
dołącz do dyskusji

O istnieniu procesora Qualcomm Snapdragon 835 dowiedzieliśmy się już w listopadzie 2016 roku. Jednak mimo to nie znaliśmy praktycznie żadnych szczegółów technicznych dotyczących tego układu. Aż do teraz.

Informacje na temat nadchodzącego układu mają zostać oficjalnie ujawnione podczas zaczynających się niedługo targów CES 2017. W praktyce jednak szczegóły dotyczące nowego procesora wyszły na światło dzienne nieco wcześniej za sprawą przecieku, zapewne kontrolowanego. Wiele firm publikując materiały w sposób nieoficjalny zwiększa napięcie przed oficjalną premierą swojego produktu i zapewnia sobie wiele publikacji w mediach, co widać na załączonym obrazku.

Po pierwsze, wydajność.

W ten sposób dowiedzieliśmy się, że Qualcomm Snapdragon 835 będzie wyposażony w osiem zupełnie nowych rdzeni Kryo 280. Cztery najwydajniejsze z nich będą pracowały z maksymalną częstotliwością 2,45 GHz, zaś cztery kolejne będą cechowały się większą energooszczędnością, a ich taktowanie to 1,9 GHz. Oczywiście to drugi rodzaj rdzeni będzie wykorzystywany częściej, bo przez zdecydowaną większość dnia nie wykorzystujemy pełnego potencjału naszego smartfona.

Ogólna wydajność układu ma być o 27 proc. większa niż obecnie najwydajniejszego Snapdragona 821. Wpływ na na to mają nie tylko nowe rdzenie, ale też zwiększenie ilości pamięci podręcznej L2 (drugiego poziomu) do 1 MB. Nowy procesor powinien też prezentować się bardzo ciekawie pod względem wydajności graficznej. Zostanie on wyposażony w układ Adreno 540, który ma być o 25 proc. wydajniejszy od obecnie dostępnego Adreno 530.

Po drugie, energooszczędność.

Qualcomm Snapdragon 835 będzie jednak nie tylko bardzo szybki, ale też wyjątkowo energooszczędny. Producent chwali się, że jego układ będzie pobierał bardzo małe ilości energii, aż o 40 proc. mniejsze niż Snapdragon 821. Jest to zasługa wykonania nowego układu w fabrykach Samsunga, które od niedawna są przygotowane do wykorzystania 10-nanometrowego procesu technologicznego, o którym pisaliśmy kilka miesięcy temu.

Dzięki temu Qualcomm Snapdragon 835 ma wytrzymywać ponad 1 dzień rozmów, ponad 5 dni odtwarzania muzyki lub ponad 7 godzin strumieniowania wideo w rozdzielczości 4K. A gdy będziesz potrzebować większej ilości energii, po prostu podłączysz go do prądu na zaledwie 5 minut i w ten sposób przedłużysz jego czas pracy o kolejne 5 godzin. To zasługa technologii szybkiego ładowania Qualcomm Quick Charge 4.0.

Po trzecie, wszystko inne.

Inna bardzo istotna nowość wprowadzona w tym układzie to obecność modemu LTE kat. 16, który wspiera 4-krotną agregację częstotliwości, modulację 256-QAM oraz zapewnia transmisję danych z maksymalną prędkością 1 Gbps. Nie zabrakło też wsparcia dla Wi-Fi w standardzie 802.11ad. Qualcomm Snapdragon 835 będzie pierwszym układem wyposażonym w tego typu modem.

Oprócz tego Qualcomm chwali się, że jego najnowszy procesor będzie sobie wybornie radził z wirtualną rzeczywistością. Nie tylko poprawiono wydajność tego układu. Zdecydowano się też na poprawienie algorytmów pozycjonujących dźwięki i zmniejszenie o 20 proc. opóźnienia obrazu wyświetlanego na ekranie smartfona względem ruchów głową przez użytkownika. Te drobne zmiany mają sprawić, że więcej osób będzie mogło komfortowo korzystać z wirtualnej rzeczywistości.

Qualcomm Snapdragon 835 będzie najlepszym procesorem mobilnym 2017 roku.

Wyżej wymienione informacje powinny potwierdzić się lada dzień. Nowy procesor Qualcomma będzie dostępny w zdecydowanej większości tegorocznych sztandarowych smartfonów z Androidem, od wielu producentów, do których należą między innymi LG, Sony, Samsung oraz Xiaomi.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst