1. SPIDER'S WEB
  2. Tech

6 powodów, dla których czytnik e-booków jest lepszy od zwykłej książki

Jaki będzie nowy kindle?
243 interakcji
dołącz do dyskusji

Mimo że czytniki e-booków towarzyszą nam już od kilku lat, cały czas istnieje grupa osób preferujących papierowe książki. Korzystają z nich, mimo że e-booki nie tylko nie są gorsze od papierowych tomów, ale nawet pod wieloma względami je przewyższają. Oto kilka dowodów na to, że czytnik książek jest lepszym rozwiązaniem od swojego pierwowzoru.

1. Czyta się na nim tak komfortowo, jak z tradycyjnej kartki papieru

inkbook-8-2

Na początek oczywistość. Jedną z najważniejszych zalet e-papieru jest fakt, że nie jest wcale gorszy od swojego pierwowzoru. Ekrany LCD stosowane w laptopach, smartfonach i telewizorach męczą wzrok, pogarszają go, a nawet powodują problemy ze snem. Do tego ekrany LCD cechują się bardzo słabą widocznością w świetle słonecznym i pobierają wiele energii. Czytniki książek z ekranami e-papierowymi nie mają tych wad.

2. Można na nim czytać po ciemku

inkbook-obsidian-28

Czytniki książek są lepsze od papierowych tomów przede wszystkim po zmroku. Gdy brakuje światła, do komfortowego czytania książki jest potrzebna latarka. Większość nowoczesnych czytników jest wyposażona w regulowane podświetlenie, pozwalające na wygodne czytanie nawet w absolutnej ciemności. Podświetlenie to nie powoduje męczenia się użytkownika, ponieważ sam e-papier nie generuje światła. Jest on tylko podświetlany diodami wokół ekranu.

3. Idealnie nadaje się na wyjazdy

inkbook-8-14

Lubicie czytać w podróży? Zatem też pokochacie czytniki książek. Są to urządzenia bardzo kompaktowe. Bez problemu zmieszczą się w torebce, plecaku, a niekiedy nawet w większej kieszeni kurtki. Najważniejsze jest jednak to, że sprzęt ten mieści kilka tysięcy książek. Dzięki temu na wyjazd można łatwo zabrać nie jeden lub dwa tomy, ale całą domową biblioteczkę. Docenią to zwłaszcza osoby preferujące długie wyjazdy.

4. Pozwala na zmianę wielkości czcionki

inkbook-obsidian-2

Czytnik książek to idealny wybór dla osób, które mają słaby wzrok. W papierowych tomach krój i wielkość czcionki są narzucone przez wydawnictwo. Elektroniczny gadżet daje możliwość dostosowania wyglądu tekstu do konkretnych wymagań. Można zmienić czcionkę, orientację ekranu oraz kontrast ekranu. Wiele czytników, jak Kindle czy inkBook, ma nawet czcionkę OpenDyslexic, która ułatwia czytanie osobom z dysleksją.

5. Czytnik książek obsłużysz jedną ręką

Czytnik książek bez problemu obsłużysz jedną ręką.

Kolejna wada książek to brak możliwości obsługi ich za pomocą jednej ręki. Dotyczy to zwłaszcza wielkich tomów. Przykładowo, gdy jedziesz autobusem, jedną ręką trzymasz się poręczy, a w drugiej masz książkę, przełożenie strony jest praktycznie niemożliwe. W przypadku czytnika książek obsługa urządzenia jest znacznie prostsza. Czytniki Kindle mają ekrany dotykowe, zaś inkBooki oprócz nich mają również fizyczne przyciski. Oba elementy można swobodnie naciskać kciukiem i tym samym łatwo zmieniać stronę na następna.

6. Umożliwia kupowanie książek z dowolnego miejsca na świecie

inkbook-legimi2

Nie ma w pobliżu księgarni, a chcesz kupić nowy tom ulubionego cyklu? Żaden problem. Wystarczy, że będziesz miał czytnik książek i połączenie z Internetem. Co prawda Kindle nie pozwala na kupno polskojęzycznych wydań z poziomu urządzenia, ale kupione pliki można łatwo na niego przenieść z poziomu komputera. inkBook daje z kolei bezpośredni dostęp do wielu aplikacji, w tym do abonamentu Legimi. W obu przypadkach można uzyskać dostęp do nowych książek w ciągu kilku minut. W podobny sposób można mieć ciągły dostęp do czasopism oraz dokumentów.

Zobacz: Dlaczego nie warto czytać na smartfonie i tablecie?