1. SPIDER'S WEB
  2. Tech

Widzieliśmy nowe smartfony Asusa. Jeden z nich ma aż 8 GB RAM-u!

Asus ZenFone AR i Asus ZenFone 3 Zoom to dwa nowe smartfony, które zadebiutowały na targach CES 2017. Miałem okazję przyjrzeć im się z bliska.

Asus ZenFone 3 Zoom i ZenFone AR na targach CES 2017
127 interakcji
dołącz do dyskusji

Asus podczas targów CES zaskoczył dwiema odważnymi premierami na rynku smartfonów. ZenFone AR to pierwszy smartfon, który jednocześnie obsługuje platformy VR i AR, czyli Google Daydream oraz Tango. Z kolei druga nowość - ZenFone 3 Zoom - wprowadza bardzo użyteczny pomysł na wykorzystanie drugiego obiektywu aparatu.

Asus ZenFone 3 Zoom mocno nawiązuje aparatem do iPhone'a 7 Plus i robi to bardzo dobrze!

Asus ZenFone 3 Zoom i ZenFone AR na targach CES 2017

Asus ZenFone 3 Zoom to fotograficzny smartfon, który wygląda na bardzo przemyślaną konstrukcję.

Smartfon jest wyposażony w podwójny obiektyw, który działa na zasadzie bardzo podobnej do iPhone'a 7 Plus. Podstawowy moduł aparatu ma szeroki kąt widzenia (ekwiwalent 25 mm), 12 megapikseli i światło f/1.7. Dodatkowy obiektyw wprowadza znacznie węższy kąt widzenia (dokładnie 2,3x węższy - ekwiwalent 59 mm). Druga matryca również ma 12 megapikseli.

Dzięki temu rozwiązaniu Asus ZenFone 3 Zoom pozwala na bezstratny zoom o krotności 2,3x. Poniżej tej wartości jest stosowany cyfrowy zoom z jednego obiektywu, a powyżej - z drugiego. Maksymalna krotność zoomu to 12x, choć w tym przypadku trzeba się liczyć ze stratami jakości.

Asus ZenFone 3 Zoom i ZenFone AR na targach CES 2017

Aparat oferuje też funkcję rozmywania tła. Jak widać, Asus ZenFone 3 Zoom mocno nawiązuje funkcjami do iPhone'a 7 Plus, natomiast na papierze prezentuje się od niego lepiej. Szerokokątny obiektyw jest szerszy, a wąski jest węższy niż w iPhonie. Do tego Asus ma lepsze światło. Jak przełoży się to na jakość zdjęć? Mam nadzieję, że sprawdzę to podczas testów.

Asus postawił nie tylko na aparat, ale i na baterię.

Asus ZenFone 3 Zoom i ZenFone AR na targach CES 2017

ZenFone 3 ma ogniwo o pojemności aż 5000 mAh! Mimo to obudowa pozostaje cienka, bowiem smartfon ma tylko 7,99 mm grubości.

Ekran tego urządzenia to panel AMOLED o przekątnej 5,5 cala i rozdzielczości Full HD. Jest on pokryty szkłem Gorilla Glass 5. Procesor to ośmiordzeniowa jednostka Snapdragon 625, z układem graficznym Adreno 506. W topowej wersji smartfon może mieć 4 GB RAM-u i 128 GB pamięci flash. Niestety, na pokładzie znalazł się Android Marshmallow, a nie najnowszy Nougat.

Druga nowość to smartfon do zadań specjalnych, czyli Asus ZenFone AR z 8 GB RAM-u!

asus-ces-2017-5-of-15
Asus ZenFone 3 Zoom i ZenFone AR na targach CES 2017

Asus ZenFone AR ma kilka unikalnych cech. Urządzenie jest wyposażone w procesor Snapdragon 821, zoptymalizowany pod technologię Tango. Jeśli chodzi o pamięć operacyjną, znajdziemy tu - uwaga - 8 GB RAM!

Ekran AMOLED o przekątnej 5,7 cala ma rozdzielczość 2560x1440. Urządzenie działa pod kontrolą Androida 7.0 Nougat.

ZenFone AR jako jedyny smartfon na rynku obsługuje dwie platformy Google'a do rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości, czyli Google Tango i Google Daydream. Pierwsza służy do identyfikacji otoczenia za pomocą zestawu kamer TriCam. Zastosowań dla Tango może być wiele, począwszy od rozrywki, aż po projektowanie.

Asus ZenFone 3 Zoom i ZenFone AR na targach CES 2017
Asus ZenFone 3 Zoom i ZenFone AR na targach CES 2017

Z kolei Google Daydream to platforma typowo rozrywkowa. Obsługa nowych okularów Daydream View oraz pilota działa naprawdę dobrze.

Asus ZenFone AR jest dużą konstrukcją, ale dobrze leży w ręce. Plecki smartfona są chropowate i są wykończone materiałem przypominającym twardą skórę. Z kolei na bokach urządzenia znajdziemy metalowe ramki. Jakość wykonania stoi na bardzo wysokim poziomie.

Asus ZenFone 3 Zoom i ZenFone AR na targach CES 2017

Jeśli chodzi o ceny i dostępność w Polsce, na razie Asus nie zdradza żadnych konkretów. Mam nadzieję, że sprzęty trafią na polski rynek, bo robią naprawdę świetne wrażenie.