REKLAMA

Daydream VR i Daydream View - nowe gogle wirtualnej rzeczywistości od Google

Doczekaliśmy się wreszcie prezentacji DayDream VR, czyli systemu wirtualnej rzeczywistości od Google’a. Jego twórcy zaprezentowali właśnie własne gogle i opowiedzieli o oprogramowaniu, jakie uruchomi.

04.10.2016 17.27
Daydream VR i Daydream View. Nowe gogle wirtualnej rzeczywistości
REKLAMA
REKLAMA

Google jest jednym z pionierów mobilnego VR-u. Szalony projekt w postaci kartonowego Cardboarda dojrzał i stał się zapowiedzianą na Google I/O 2016 platformą Daydream VR. Dziś dowiedzieliśmy się nieco więcej na temat konkurenta Samsunga Gear VR.

daydream-vr-1

Daydream View to nowe gogle wirtualnej rzeczywistości.

Koniec z kartonem - nowych gogli do wirtualnej rzeczywistości nie da się już wydrukować w domu na kartonie. Teraz to produkt wykończony materiałem. Jak jednak skomentował na naszym liveblogu to Przemek Pająk:

To akurat prawda - Daydream VR nie wygląda jak przedmiot codziennego użytku. Nie jestem jednak pewien, czy gogle VR kiedykolwiek będą tak wyglądać. Będzie trudno przekonać nie-geeków, że to fajne, że to warto kupić.

Przyznam za to, że to, jak wyglądają gogle VR to najmniej istotna sprawa - w końcu jak je założę… to i tak ich nie widzę.

daydream-vr-2 class="wp-image-520050"

Wygoda to jednak zupełnie inna sprawa.

Google skupia się na tym, że gogle są wygodne i “lżejsze niż produkty konkurencji”. To, że dotykając je czuje się materiał, a nie oślizgły plastik, to akurat świetny pomysł.

Kolory Daydream View nazwane zostały Snow, Slate, Crimson. Szkoda, że nazwy nie są tak humorzaste, jak w przypadku telefonów.

Niemniej jednak nie jestem przekonany, że to produkt dla mas. Dla entuzjastów, early-adpoterów? Jasne, ale nie dla Kowalskiego.

daydream-vr-3 class="wp-image-520051"

Daydream VR wymaga… pilota.

Do obsługi nowych gogli wirtualnej rzeczywistości będzie się wykorzystywać pilota, który przypomina nieco pilota od nowego Apple TV. Ma on kilka przycisków, masę czujników i chowa się go w goglach po zakończeniu zabawy.

Daydream VR będzie odczytywać pozycję pilota w przestrzeni. Pozwoli to wykorzystać go do sterowania interfejsem w wirtualnej rzeczywistości. Dzięki temu będzie można wskazywać elementy w sztucznym świecie.

daydream-vr-6 class="wp-image-520054"
daydream-vr-7 class="wp-image-520055"

A co z treściami?

Spore poruszenie podczas prezentacji wzbudziło to, że Daydream VR otrzymało wsparcie od… J.K. Rowling. Pojawi się “doświadczenie VR” na bazie nadchodzącego filmu Fantastyczne Zwierzęta i jak je znaleźć - ekskluzywnie na DayDream

Za przygotowanie treści ma odpowiadać już teraz aż 60 partnerów. Oprócz tego w wirtualnej rzeczywistości będzie można oglądać filmy i seriale (Google Play Videos, YouTube) i własne zdjęcia z wakacji (Google Photos).

Daydream VR pozwoli też zwiedzać świat dzięki Google Streetview.

daydream-vr-5 class="wp-image-520053"

Google Pixel to pierwsze smartfony, które wspierają Daydream VR. Nie zapowiada się niestety, by dotychczas wydane urządzenia były zgodne z tą platformą. Szkoda, że by cieszyć się nową wirtualną rzeczywistością potrzebny jest nowy sprzęt.

Twórcy obiecują za to, że z Daydream VR pojawią się inne telefony od firm trzecich kompatybilne z platformą. Dotyczy to również gogli Daydream View, które będą przystosowane do używania ich z różnymi urządzeniami.

REKLAMA

Daydream View będzie można zamawiać już w listopadzie, a ich cena to 79 dol.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA