Tech  /  News

Mówią, że to będzie rewolucja - Allegro zmienia system komentarzy i ocen transakcji!

allegro komentarze zmiany
627 interakcji
dołącz do dyskusji

Nadchodzą wielkie zmiany w Allegro! W poniedziałek informowaliśmy o nowej polityce firmy dotyczącej miniaturek na aukcjach. Teraz Spider’s Web nieoficjalnie dowiedział się, że kolejnym elementem, który czeka rewolucja będą komentarze.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Allegro planuje przebudować system komentarzy. Wewnątrz firmy mówi się wręcz o rewolucji, a oficjalna zapowiedź tych zmian zostanie zakomunikowana już niebawem.

Komentarze na Allegro - co się zmienia?

Zmianie ulegnie kilka elementów związanych z komentarzami. Ogólny zamysł nowych zasad jest taki, że ma być lepiej dla kupujących. Choć i sprzedający docenią niektóre zmiany.

Tylko kupujący może oceniać transakcję

Allegro zauważyło, że dzisiaj handel w ramach platformy wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze kilka lat temu. Kiedyś sporą część transakcji przeprowadzali indywidualni użytkownicy, którzy kupowali i sprzedawali często używane produkty.

Dzisiaj sytuacja wygląda inaczej. Ponad 80 proc. zakupów realizowanych w ramach Allegro to nowe urządzenia, które kupowane są od sprzedawców, którzy wystawiają paragony i faktury na produkty, a zakupione urządzenia są objęte gwarancją.

W związku z tym nie ma już sensu, aby sprzedawca mógł dalej oceniać kupującego - co zresztą było często wykorzystywane przez gorszych sprzedawców do straszenia tzw. negatywnymi komentarzami odwetowymi. W efekcie klient często bał się dać złą ocenę, bo jego konto mogło otrzymać taką samą w ramach rewanżu.

W ciągu najbliższych dwóch tygodni to się zmieni i oceniać będą mogli już tylko kupujący. Sprzedawca nie będzie miał dostępu do podobnej opcji.

Koniec z anonimami

Teraz sprzedawca może zostać oceniony, a kupujący wystawia oceny cząstkowe za różne elementy realizacji zamówienia: zgodność przedmiotu z opisem, kontakt ze sprzedającym, czas realizacji zamówienia i koszt wysyłki.

Sprzedawca nie wiedział jednak, który użytkownik wystawił mu daną ocenę. Przedsiębiorcy nie mogli przez to zbadać indywidualnie sprawy, w której np. dany klient skarżył się na zły kontakt lub miał pretensje o zbyt wysokie koszty wysyłki.

Według nowych zasad takie oceny nie będą dłużej anonimowe.

Koniec z neutralnymi ocenami

Allegro doszło do wniosku, że neutralna ocena transakcji zupełnie nic nie mówi innym klientom, którzy zastanawiają się, czy powinni zaufać danemu sprzedawcy. Po wejściu w życie nowych ustaleń kupujący będzie musiał zdecydować czy jest zadowolony z transakcji, czy też nie.

Allegro wybaczy stare błędy

Teraz ocena sprzedawcy jest ustalana na bazie wszystkich ocen, jakie użytkownik otrzymał w serwisie Allegro. Na koncie sprzedawcy są zatem odnotowane wszystkie wpadki, nawet te sprzed kilku lat. Działa to również w drugą stronę - sprzedawca, który kiedyś był bardzo dobry, ale ostatnio się pogorszył, ma nadal stosunkowo dobre oceny.

Teraz to się zmieni. Ocena sprzedawcy będzie ustalana na bazie ocen transakcji z ostatnich 12 miesięcy. Kupującym da to dobry pogląd na to, jak w ostatnim czasie funkcjonuje konto, od którego chcą coś kupić, a sprzedawcom pozwoli wymazać błędy popełnione wiele lat temu.

Zmiany, czas, start

Na wprowadzenie tych zmian Allegro daje sobie kilka tygodni, a nawet miesięcy. Niektóre nowe zasady zaczną obowiązywać już za dwa tygodnie. Na inne będziemy musieli jeszcze poczekać.

Aktualizacja: Kilka godzin po naszej publikacji Allegro oficjalnie potwierdziło podane przez nas informacje. Podano również dokładne daty wprowadzenia poszczególnych zmian:

  • od 25 stycznia - komentarze tylko dla kupujących,
  • od lutego - ocena sprzedawcy za ostatnie 12 miesięcy,
  • od kwietnia - oceny tylko dla kupujących z pełną aktywacją konta.