1. SPIDER'S WEB
  2. Tech

Wielkie zmiany miniaturek aukcji na Allegro. Oto wszystko, co musisz o nich wiedzieć

allegro handel poza portalem
315 interakcji
dołącz do dyskusji

Od lutego 2017 r. Allegro wprowadza nowe standardy miniaturek w ofertach. Oto wszystko, co musisz o nich wiedzieć.

Co zmieni się na Allegro?

Z serwisu aukcyjnego znikną wszystkie miniaturki zawierające teksty, logotypy sklepów i znaki wodne. Do tego znacznie zwiększy się liczba miniaturek zrobionych na idealnie białym tle.

Ma się to przełożyć na większą czytelność dla użytkowników, ale dla sklepów i handlarzy może to oznaczać wielkie problemy i duże wydatki.

Jakie konkretnie zmiany wprowadza nowy regulamin Allegro?

Pierwsza i najważniejsza zmiana dotyczy tła zdjęć. Zdjęcia w miniaturkach aukcji od lutego będą musiały mieć absolutnie białe tło. Nie może to być produkt sfotografowany na jasnym blacie lub na tle ściany. W tle zdjęcia musi być czysta biel (RGB 255, 255, 255).

Allegro dopuszcza tylko kilka wyjątków. W niektórych kategoriach można pokazać produkt w kontekście jego użycia, czyli np. krzesło ogrodowe stojące w ogrodzie. Do wyjątków zaliczają się niektóre podkategorie kategorii "Motoryzacja", "Meble" i "Dom i ogród". Cała lista wyjątków znajduje się na stronie Allegro.

Druga zmiana dotyczy logotypów. Na miniaturkach nie będzie można umieszczać nazw użytkowników, nazw sklepów ani znaków wodnych w żadnej formie. Zdjęcia nie mogą też zawierać jakichkolwiek tekstów, ramek, ikon i infografik rozszerzających informacji o produkcie (np. parametrów laptopa).

Dodatkowo na jednym zdjęciu nie będzie można pokazywać kilku wariantów kolorystycznych tego samego przedmiotu. Każdy wariant musi być umieszczony na osobnym zdjęciu.

Kogo dotyczą te zmiany?

Zmiany najmocniej dotkną konta firmowe. Jeśli masz na Allegro konto typu Firma (a więc prowadzisz sklep lub działalność gospodarczą związaną z handlem), powyższe zmiany w pełni cię obowiązują. Nowe zasady miniaturek musisz stosować zarówno dla produktów nowych, jak i używanych.

Dlaczego zmiany mogą być dużym problemem dla firm i sklepów?

Nowe zmiany mogą okazać się bardzo problematyczne dla sklepów i handlarzy. Dobry przykład podaje nasz czytelnik, do którego zwróciła się firma handlująca na Allegro nowymi i używanymi częściami samochodowymi.

Firma ma w ofercie 10200 produktów, co oznacza, że potrzebuje 10200 nowych miniaturek. Aby je zrobić według nowych standardów, firma musi zamówić sesję fotograficzną w studiu wyposażonym w profesjonalne oświetlenie, lub zlecić grafikowi wycięcie produktów i wklejenie ich na białe tło. W obu przypadkach wiąże się to z ogromnymi kosztami.

Czy zmiany dotyczą też zwykłych użytkowników Allegro?

Jeżeli jesteś zwykłym użytkownikiem bez konta Firma, ale zdarza ci się od czasu do czasu wystawić jakiś przedmiot na Allegro, zmiany dotkną także ciebie.

Co w przypadku, kiedy zwykły użytkownik chce sprzedać nowy przedmiot?

Jeżeli sprzedajesz przedmiot oznaczony jako nowy (np. nietrafiony prezent), musisz zastosować się do wszystkich nowych ograniczeń. Oznacza to, że produkt na miniaturce musi mieć idealnie białe tło, a na zdjęciu nie może być żadnych grafik, tekstów, podpisów, ani znaków wodnych. Jeżeli nie chcesz wyjmować produktu z pudełka, musisz sfotografować całe pudełko według nowych zasad.

Co jeśli zwykły użytkownik chce sprzedać używany przedmiot?

Jeśli nie masz konta firmowego i chcesz sprzedać używany sprzęt, nowy regulamin nie zmienia zasad odnośnie tła. To znaczy, że tło może być dowolne, tak jak dotychczas.

Nowy regulamin zabrania jednak umieszczania na zdjęciach tekstów, logotypów czy innych grafik (np. z podzespołami laptopa).

W jaki sposób uzyskać białe tło miniaturki?

Możliwości są trzy. Po pierwsze, można to uzyskać za pomocą zdjęcia, ale trzeba skorzystać z dodatkowego oświetlenia lub ze studia fotograficznego. Wykonanie zdjęć można zlecić fotografowi. Jeśli chcesz je wykonać sam, Allegro przygotowało poradnik fotograficzny.

Po drugie, zdjęcia można wyciąć i wkleić je na białe tło podczas edycji. Jeśli nie potrafisz tego zrobić, możesz to zlecić grafikowi.

Istnieje też trzecia możliwość, która z pewnością najszerzej przyjmie się wśród zwykłych użytkowników. Jest to wykorzystanie zdjęcia produktowego ze strony producenta. To jednak dość ryzykowna droga, bowiem może oznaczać naruszenie praw autorskich.

Jak kontrolować kradzieże zdjęć, jeśli nie można używać znaków wodnych?

Allegro wprowadzi cyfrowy system zabezpieczania zdjęć unikalnymi danymi zapisywanymi w metadanych zdjęć. Pozwoli to na identyfikację właścicieli miniaturek. Proces będzie automatyczny, natomiast zostanie wdrożony dopiero we wrześniu.

Czy białe przedmioty również muszą mieć białe tło w miniaturce?

Tak, nie ma tu żadnych wyjątków. Odcięcie przedmiotu od tła można regulować np. jego cieniem.

Co z dotychczasowymi aukcjami?

Nowy regulamin wchodzi na Allegro z dniem 1 lutego 2017 r. Jeżeli wystawisz aukcję przed tym terminem, która zakończy się w lutym, nowe zasady jeszcze cię nie dotyczą. Jeżeli natomiast wystawisz przedmiot w lutym lub później, musisz mieć na uwadze nowy regulamin.

Dlaczego Allegro wprowadza zmiany?

Allegro tłumaczy, że zdjęcia produktów na białym tle są atrakcyjniejsze i potrafią zwiększyć sprzedaż nawet o 12 proc. Czyste zdęcie może też lepiej eksponować jakość produktów. Ciekawe tylko po jakim czasie ta rzekomo wyższa sprzedaż pokryje straty wiązanie ze stworzeniem nowych miniaturek.