REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Windows 10 na Snapdragonach to nie tylko Surface Phone. To zapowiedź rewolucji

Gry Piotrek z samego rana informował nas o rewolucji, jaką czeka Windows 10 w związku z pełną obsługą „smartfonowych procesorów” telefony z tym systemem były oczywistym skojarzeniem. Choć nie do końca właściwym.

08.12.2016
17:15
Windows 10
REKLAMA
REKLAMA

Windows 10 na procesorach ARM działa już od dawna, ale wraz z aktualizacją Redstone 3 oraz nową generacją tych procesorów, takich jak wydajny Snapdragon 835, zmieni się nie do poznania. Możliwym będzie bowiem uruchamianie nie tylko aplikacji multiplatformowych dedykowanych Windows 10, ale również opartych o starszą technologię Win32, która do tej pory działała tylko na procesorach x86.

Pierwszym skojarzeniem jest oczywiście mityczny telefon Surface Phone, który od teraz będzie mógł po podłączeniu do monitora uruchamiać dowolne aplikacje Win32. Trudno się dziwić temu instynktownemu połączeniu koncepcji, bowiem Microsoft sam lansuje tę wizję. Windows 10 i aplikacje Win32 na ARM nie oznaczają jednak wielkiego powrotu Windowsa na telefony. To oznacza zupełnie nową generację lekkich, ultraprzenośnych i pracujących bardzo długo na akumulatorze komputerów PC.

I to jest dla mnie prawdziwa rewolucja!

By oddać sprawiedliwość, koncepcja nowoczesnego laptopa z ARM-em nie pochodzi tylko od Microsoftu. Już teraz możemy kupić takie urządzenia, jak Chromebooki z takimi właśnie procesorami i systemem Chrome OS. System ten jednak jest dość ograniczony (co dla niektórych jest zaletą, dla reszty uciążliwością), więc co najwyżej przetarł on na nowo szlak dla takich platform, jak Windows czy macOS.

Wydajność nie powinna być problemem. Mechanizm sprawia wrażanie działania równie efektywnego, co obecny już mechanizm WOW, dzięki któremu 64-bitowy Windows na 64-bitowym procesorze uruchamia właściwie bez straty wydajności aplikacje 32-bitowe. Zobaczcie zresztą sami jak to działa:

Komputery PC z przyszłorocznymi Snapdragonami wydajnościowo oczywiście nie pobiją komputerów z procesorami Core. W zamian jednak zaoferują bardzo długi czas pracy na akumulatorze, możliwość stałej łączności z siecią w trybie czuwania, tak jak teraz realizują to telefony i tablety. To też wbudowane modemy 3G i 4G i błyskawiczne wznawianie pracy i usypianie. Cicha praca dzięki pasywnemu chłodzeniu. To nowy poziom komfortu obsługi komputera, który uruchomi wszystkie potrzebne ci aplikacje.

REKLAMA

Surface Phone?

Może, kiedyś, kto wie. Chciałbym. Ale Surface 5 z procesorem ARM? Nowe, niedrogie, wydajne i ultramobilne laptopy firm takich, jak HP czy Dell? To bardzo, bardzo ekscytujące wieści.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA