REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie

PKP kupiły telewizory po 32 tys. zł za sztukę, aby wyświetlać na nich świąteczne życzenia? Mamy wyjaśnienie

Według użytkownika Wykopu Polskie Koleje Państwowe S.A. zakupiły kilka lub kilkadziesiąt bardzo drogich ekranów tylko po to, żeby wyświetlać na nich kolorowe kartki ze świątecznymi życzeniami. Mamy wyjaśnienie tej sprawy.

PKP kupiło telewizory po 32 tys. zł za sztukę, aby wyświetlać na nich świąteczne życzenia? Mamy wyjaśnienie
REKLAMA
304 interakcji
dołącz do dyskusji

We wtorek użytkownik GaPin dodał na Wykopie znalezisko pt. “W biednej państwowej firmie…”, w którym poinformował o kontrowersyjnym według niego zakupie telewizorów przez Polskie Koleje Państwowe Spółka Akcyjna. Wykopowicz miał podczas wizyty w siedzibie PKP zauważyć duże telewizory wiszące na ścianach. To wzbudziło jego ciekawość i postanowił im się przyjrzeć z bliska:

REKLAMA

Oba mają przekątną 65 cali, nie to żeby jakoś skromnie 40 czy nawet 42, tylko dwa konie jeden obok drugiego.

Dobra przeboleje. Ale otóż podchodzę i z zaciekawieniem patrze na te cuda techniki, i co? Nie samsungi z niższej półki tylko RICOH Interactive Whiteboard po 8k usd za sztukę! 35tys PLN za każdy TV do wyświetlania kartek... - napisał GaPin.

Ekrany Ricoh D6500 Interactive Whiteboard w siedzibie PKP S.A.
Ekrany Ricoh D6500 Interactive Whiteboard w siedzibie PKP S.A. - zdjęcie: GaPin, Wykop.pl

W dalszej części swojego komentarza do tej sprawy GaPin pisze, że dwa widoczne wyżej ekrany to tylko wierzchołek góry lodowej:

Ale mało tego, takie same wiszą w kuchniach, i w innych zakamarkach. W trakcie krótkiej wizyty naliczyłem 5 a to oznacza że na nastu piętrach musi być ich kilkadziesiąt.

Ekrany Ricoh D6500 Interactive Whiteboard w siedzibie PKP S.A.
Ekrany Ricoh D6500 Interactive Whiteboard w siedzibie PKP S.A. - zdjęcie: GaPin, Wykop.pl

Co potrafi i ile kosztuje monitor Ricoh D6500 Interactive Whiteboard?

Monitory Ricoh D6500 Interactive Whiteboard to zaawansowane urządzenia techniczne, które mogą z powodzeniem być wykorzystywane przez artystów, projektantów, szkoleniowców lub pracowników szczebla kierowniczego, którzy chcą zastosować je do urozmaicenia lub zaprezentowania w zupełnie nowej formie materiałów np. na szkoleniach pracowników.

Przykłady innych zastosowań dla tego typu monitorów można obejrzeć na YouTubie.

Ile kosztuje taki ekran? Próba wyszukania produktu w polskich porównywarkach cen zakończyła się niepowodzeniem. W zagranicznych sklepach znalazłem Ricoh D6500 w cenach od 4055 dol. do 7,585 dol., czyli od 17 tys. zł do 32 tys. zł.

Nie ukrywam, że zaintrygowało mnie to i podobnie jak użytkownika Wykopu zdziwiło, że tak drogi sprzęt wykorzystywany jest przez spółkę Skarbu Państwa do wyświetlania bożonarodzeniowych życzeń. Dlatego skontaktowałem się z PKP S.A.

Dlaczego Polskie Koleje Państwowe kupiły takie drogie ekrany?

W rozmowie ze Spider’s Web Paulina Jankowska, rzecznik prasowy Polskich Kolei Państwowych S.A. zaznaczyła, że PKP S.A. “nie dokonała specjalnego zakupu monitorów”.

Monitory są elementem całego systemu organizacji szkoleń, spotkań oraz konferencji i stanowią wyposażenie sal konferencyjnych - mówi nam Paulina Jankowska.

Rzecznik prasowy PKP S.A. zapewnia również, że “po uruchomieniu systemu zarządzania rezerwacjami sal część monitorów zostanie wykorzystana do informowania o ich zajętości i odbywających się w nich spotkaniach”. Zatem monitory będą wykorzystywane w bardziej wymagający sposób, niż w chwili obecnej.

Istnieje ponadto możliwość wyświetlania informacji o ew. ewakuacji obiektu, co ma duże znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa przebywającym w budynku osobom - wyjaśnia rzecznik prasowy Polskich Kolei Państwowych S.A.

Paulina Jankowska dodaje również, że cały “system został wykonany przez PKP Informatyka”, a wykorzystane w ramach projektu ekrany nie są interaktywne, “jak mogą sugerować oznaczenia na ich ramach”.

REKLAMA

Udało nam się również uzyskać komentarz dotyczący kosztów związanych z instalacją monitorów Ricoh D6500 Interactive Whiteboard. Rzecznik prasowy PKP S.A. nie chciała podać szczegółów, ale zapewniła nas, że “cena samych urządzeń była dużo niższa od rynkowej”.

*Małe wersje zdjęć, wykonanych przez użytkownika Wykopu o nicku GaPin, wykorzystano w tekście w oparciu o prawo cytatu. Zdjęcia w pełnym rozmiarze oraz dodatkowe fotografie użytkownika GaPin dostępne są na stronie Wykopu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA