REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Już tylko jeden producent oferuje modułowe smartfony. I podchodzi do sprawy poważnie

Ilu producentów obecnie tworzy modułowe smartfony? Jeden. Nie pomyliłem się, tylko jeden. Trudno mi bowiem nazwać LG G5 mianem sprzętu modułowego, jeżeli z myślą o nim nie są tworzone jakiekolwiek dodatkowe akcesoria.

06.12.2016
12:42
Modułowe smartfony z Moto Mods naprawdę mają sens .
REKLAMA
REKLAMA

Cały asortyment modułów, który powstał z myślą o LG G5, to: moduł fotograficzny zawierający bonusowy akumulator, moduł poprawiający jakość dźwięku oraz wymienny akumulator. Koniec listy.

W trakcie premiery swojego sztandarowego smartfonu przedstawiciele koreańskiej firmy zapewniali, że z myślą o LG G5 powstanie wiele tego typu akcesoriów i dzięki temu jego możliwości będą cały czas rozbudowywane.

Prawda okazała się jednak zupełnie inna i, poza wyżej wymienionymi modułami, LG G5 nie doczekało się innych akcesoriów tego typu. Zresztą nawet te, które były dostępne na rynku, nie były do końca dopracowane. Mimo że moduły fotograficzne i dźwiękowe okazały bardzo użyteczne, to nie pasowały do jakichkolwiek etui dostępnych na rynku. Użytkownik mógł albo zabezpieczyć swój telefon, ub wykorzystać pełnię jego możliwości.

Moduły Moto Mods są znacznie lepsze od rozwiązania LG.

Do tego sam pomysł wkładania modułów wydawał się dobry wyłącznie na początku, gdy LG G5 był jedynym modułowym smartfonem na rynku. Wszystkie jego wady wyszły na jaw, gdy Lenovo pokazało, że modułowe smartfony da się zrobić znacznie lepiej. Sposób montażu? Bajka. Moduł i telefon mają magnesy, które łączą dwie części urządzenia. Co więcej, akcesoria można zmieniać w locie, bez wyłączania smartfonu.

Zdecydowanie najważniejsze jednak jest to, że Lenovo jest przekonane do swojego pomysłu i chce go nadal wspierać. Chińska firma ogłosiła, że w ciągu roku (od kwietnia 2017 do kwietnia 2018) wypuści aż 12 różnych modułów. Niestety nie wiadomo, jakie konkretnie będą to akcesoria. Wiemy tylko, że Lenovo będzie je tworzyć we współpracy z firmami takimi jak Mophie, Kate Spade oraz Incipio.

Dodatkowo, w styczniu na platformie Indiegogo rozpocznie się kampania prowadzona przez Lenovo. Wyłoni ona najciekawsze pomysły na moduły, które potem zostaną stworzone we współpracy z chińską firmą. Dzięki temu możemy mieć pewność, że akcesoria powstające z myślą o smartfonach Moto będą niebanalne oraz interesujące. Ruch ten może sprawić, że o modułowych telefonach będzie się więcej mówić w mediach branżowych.

W przyszłym roku tylko Lenovo wypuści modułowe smartfony.

Tak szeroko zakrojone plany oznaczają również, że przyszłoroczne smartfony Lenovo również będą wyposażone w moduły, a ich budowa specjalnie nie zmieni się względem obecnych na rynku urządzeń Moto. W przypadku LG będzie zupełnie inaczej. Coraz częściej mówi się, że przyszłoroczny LG G6 nie będzie miał modułowej budowy, ale za to okaże się wodoodporny. LG G5 nie miał tej funkcji właśnie ze względu na zastosowanie modułów.

Nie zrozumcie mnie źle. LG G5 nie jest złym urządzeniem. Korzystam z niego i jestem z niego naprawdę zadowolony. Mimo to uważam, że nie sprawdził się jako sprzęt modułowy. Jedynymi dobrymi i przyszłościowymi tego typu urządzeniami na rynku są smartfony produkowane przez Lenovo. I nic nie wskazuje na to, aby ta sytuacja miała się szybko zmienić.

REKLAMA

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA