REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Wreszcie! Rusza Galileo, czyli lepszy GPS dla Europy

Jak dowiedział się Spider’s Web, dzisiaj - dosłownie w chwili, w której piszemy ten tekst - po 17 latach przygotowań i wydaniu ponad 10 mld euro, rusza program Galileo, czyli europejski system nawigacyjny.

14.12.2016
11:43
Galileo to lepszy GPS dla Europy.
REKLAMA
REKLAMA
galileo-initial-services-declaration-programme_pdf__1_strona_ class="wp-image-534236"

Jak ważny to projekt i jakie konsekwencje niesie trudno nawet jednoznacznie przewidzieć, bo tak wiele się zmieni. Dość powiedzieć, że to kwestia nie tylko biznesowa, ale także polityczna, technologiczna, jak również taka zwykła ludzka, bo korzyści z Galileo będą odczuwać wszyscy mieszkańcy Europy korzystający z telefonów komórkowych.

Nie żartujemy

Galileo to system nawigacji satelitarnej, który będzie znacznie lepszy od amerykańskiego GPS-u oraz rosyjskiego Glonassu, z których korzystają nasze smartfony.

- GPS pozwala zlokalizować pociąg, który porusza się na pewnym obszarze. Galileo zlokalizuje tory, po których się porusza - mówi Jean-Yves Le Gall z francuskiej agencji kosmicznej CNES.

System Galileo korzysta z najbardziej precyzyjnych atomowych zegarów, jakie kiedykolwiek były użyte dla nawigacji - będzie mierzył czas z możliwym odchyleniem sekundy na… kilka milionów lat. Ma też więcej satelitów od GPS-a i Glonassa, lepsze nadajniki, które przenoszą więcej informacji. Dzięki temu lokalizowanie nawet najmniejszych elementów na Ziemi będzie dokonywane z błędem do jedynie ok. metra. GPS i Glonass mylą się o kilka, a czasami nawet kilkanaście metrów.

Sygnał Galileo będzie docierał w miejsca, w których nawigacja była dotychczas niemożliwa - np. w tunelach, wewnątrz wysokich i skomplikowanych budynków, na drogach zasłanianych przez wysokie budowle.

Galileo przyspieszy rozwój autonomicznych samochodów, zrewolucjonizuje akcje ratownicze w górach i innych trudno dostępnych miejscach

To oczywiście zaledwie kilka z miliona przykładów, jakie możemy przytoczyć, które zmienią geolokalizację w sposób dramatyczny. Prawdziwa nawałnica korzyści przyjdzie jednak dopiero po 2020 r., kiedy Galileo ma być w pełni operacyjnym projektem. Do tego czasu, dzięki programowi Galileo, europejski rynek satnav ma być już warty 244 mld euro rocznie. W ciągu 20 lat od uruchomienia ma przynieść gospodarce Unii Europejskiej ponad 90 mld euro.

Z Galileo skorzystamy już teraz

A teraz najlepsze - z niektórych nowych usług opartych na Galileo będziemy mogli skorzystać już teraz, dosłownie na dniach.

Niektóre ze smartfonów w użyciu są bowiem przygotowane do obsługi Galileo - część z nich będzie wymagała specjalnego oprogramowania, inne po prostu zaczną działać bez żadnej ingerencji użytkownika.

Szczegóły odnośnie tych usług powinniśmy poznać w ciągu kilkudziesięciu godzin. Na Spider’s Web na pewno będziemy o nich informować.

To prawdziwy przełom!

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA