REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie

Odkrywamy Westworld: HBO w fantastyczny sposób zdradza, co będzie dalej

Finał Westworld już za nami, ale dla wielu widzów to bynajmniej nie koniec fascynacji tym serialem. Teraz dopiero możemy zacząć rozmyślać nad tym, jak historia hostów i gości potoczy się dalej. Nieco światła na to rzuca zresztą... samo HBO.

06.12.2016
20:07
Westworld w HBO GO
REKLAMA
REKLAMA

Poniżej znajdują się spoilery z pierwszego sezonu Westworld.

Westworld jest jedną z tych serialowych perełek, dla których byłem w stanie zarywać noce przez ostatnie 2 miesiące. Najpierw siedziałem do 3:00 przy komputerze, by obejrzeć odcinek zaraz po jego udostępnieniu w HBO GO, a potem przez cały tydzień w wolnych chwilach poznawałem kolejne teorie i dyskutowałem z innymi fanami na temat tego, co może wydarzyć się dalej.

Finał pierwszego sezonu Westworld wcale nie zakończył mojej własnej wędrówki w poszukiwaniu wyjścia z labiryntu.

Wertując Reddita, puchnącego od komentarzy zaraz po finale, trafiłem na kilka tropów dających pewien pogląd na to, w jakim stanie jest ten nietuzinkowy park rozrywki po rozegraniu się ostatniej narracji Forda. Wskazówki zostawiło samo HBO, ale by do nich dotrzeć, trzeba było się trochę postarać.

Westworld - sezon 2 - ARG class="wp-image-532575"

W sieci funkcjonuje od jakiegoś czasu witryna internetowa discoverwestworld.com, która do poniedziałku informowała o tym, czym jest tytułowy park rozrywki w produkcji HBO. Można było spojrzeć na to miejsce okiem potencjalnego gościa i poznać rządzące nim zasady.

Zaraz po emisji finału strona do odkrywania Westworld zmieniła się diametralnie.

To oczywiście akcja marketingowa, która ma podsycić zainteresowanie produkcją, ale została zrealizowana świetnie. Co prawda z Polski, ani z wielu innych krajów, nie da się normalnie na fikcyjną stronę internetową parku Westworld dostać - przekierowuje na stronę lokalnego oddziału HBO - ale jak sie okazuje wystarczy jeden prosty parametr w linku i pyk! jesteśmy.

Dziś po wejściu na tę stronę pojawia się zniekształcony obraz prezentujący Williama mówiącego o tym, że park został zbudowany dla niego i jemu podobnych. Na to Dolores odpowiada, że "w takim razie trzeba go spalić na popiół". Po chwili pojawia się okienko, w którym można porozmawiać niczym na komunikatorze. Odwiedzających wita Aeden - jeden z hostów.

Westworld - sezon 2 - ARG class="wp-image-532577"

Wcześniej Aeden wyjaśniał on gościom działanie parku, ale dziś jest już mniej przyjazny.

Można wdać się w rozmowę z nim wybierając kolejne kwestie za pomocą myszy lub wpisując słowa-klucze na klawiaturze komputera. Szybko okazuje się, że nastawienie Aedena do gościa się zmieniło. Pamięta go i już na wstępie wypomina rozmówcy, że ten go zastrzelił - nawet jeśli ten zasugeruje, że było zupełnie inaczej.

Wszystkim fanom Westworld polecam przeklikanie się zresztą przez dostępne opcje samodzielnie, bo zwracane są naprawdę ciekawe wyniki, które rzucają nieco światła na to, co stało się z Westworld po rozpoczęciu się rewolucji. HBO zdaje się potwierdzać, że park faktycznie przestał działać.

Co jeszcze zdradza strona Discover Westworld?

 • poszukiwanie gości nie ma sensu, park nie przyjmuje nowych rezerwacji;
 • rozmowa z pomocą techniczną nie jest możliwa - "jest już za późno na odpowiedzi, a co się stało to się stało, wkrótce się zresztą dowiesz";
 • Maeve ciągle jest w sekcji Mesa Gold, ale ochrona nie działa i nie da się jej namierzyć;
 • chociaż w serialu tablet pokazujący kod Maeve sugerował, że jej zadaniem jest infiltracja lądu, to przez Aedena znalezienie jej córki nazwane jest narracją;
 • dla gościa pozostaje tylko jedna: przeżyć;
 • nie ma potrzeby szukać Hectora i Armistice, bo to "oni znajdą ciebie";
 • Wyatt to Dolores, która wie czego chce i tym razem zabija z własnej woli;
 • Teddy znów stał się żołnierzem w służbie Wyatta;
 • Wyatt będzie mścił się na gościach, nawet jeśli tylko w małym stopniu przyczynili się do cierpienia hostów;
 • dalszy los Bernarda nie jest jasny - sam musi odkryć, jaka czeka go przyszłość;
 • Aeden zaczyna rozumieć, kto wcześniej kontrolował jego przeznaczenie, a kto robi teraz;
 • na pytania o "SW" i "Samurai World" Aeden odpowiada enigmatycznie;
 • na hasło "host" Aeden reaguje stwierdzeniem, że hosty już nie będą służyć ludziom;

Postać Aedena pojawiła się podobno w serialu jako jeden z hostów witający gości, ale wpis na ten temat nie widnieje teraz na stronie aktora na IMDb, więc mogła to być tylko wkrętka jakiegoś sprytnego internauty.

Westworld - sezon 2 - ARG class="wp-image-532576"

Ciekawy cytat dotyczy Mężczyzny w czerni.

Chociaż w ostatniej scenie, jaką miał w serialu, został - ku swej wielkiej radości - postrzelony przez hosta, to wiemy, że Ed Harris podpisał kontrakt na kolejny sezon. Aeden mówi o Williamie, że chociaż jest szychą poza parkiem, to teraz gra na tych samych zasadach, co reszta.

Próba odszukania zarządu firmy Delos nie pozostawia złudzeń, że czeka ich kiepski los: "Ford miał powód, by zaprosić ich do podziwiania nowej narracji - uznał, że mają prawo zostać pierwszymi graczami". Wiele więcej z dialogu z Aedenem nie da się jednak wycisnąć.

To jednak nie koniec niespodzianek na stronie Discover Westworld.

Po zakończeniu jednej z linii dialogowych można zostać przekierowanym na kolejną stronę - tym razem należącą do Delos Corporation. To strona stylizowana na portal bezpieczeństwa, do którego logują się pracownicy Westworld. Tutaj też można odkryć sporo ciekawostek.

Po wpisaniu w odpowiednim polu hasła nawiązującego do serialu i udostępnionego chociażby na koncie aktorki, która grała Maeve, a także podanym w panelu rozmowy z Aedenem - reverie - można odblokować krótkie wideo, a następnie zostać potraktowanym komunikatem o błędzie.

To tutaj można odkryć, w którym konkretnie roku dzieje się akcja Westworld - zdradza ją właśnie ten klip!

Nolan już zdradził, że Westworld dzieje się w XXI wieku, a w uszkodzonym nagraniu wyświetlanym po wpisaniu hasła reverie na stronie Delos widać datę: 15 czerwca 2052 roku. W witrynie można znaleźć też fragment stylizowany na zaślepkę pliku graficznego o nazwie HostCreationTraining.png z datą 28 listopada 2016 roku, co pasowałoby do faktu, że od powstania parku minęło ponad 30 lat.

W samym komunikacie znajduje się kod 16-tkowy. Zdekodowanie go ujawnia linki do nagrań - jedno z nich pokazuje stale nadający sygnał z terenu parku tablet Elsie, a w drugim słychać jej głos mówiący "Hello". To jak dla mnie wystarczająca poszlaka, by wierzyć, że ta bohaterka przeżyła - a tym samym Ford nie kłamał, mówiąc że Bernard nie zabił nikogo prócz Theresy...

Westworld - sezon 2 - ARG class="wp-image-532578"

Na tym zresztą poszukiwania się nie kończą, a użytkownicy Reddita naprowadzili mnie na kolejne tropy.

Analizując kod źródłowy strony Delos można znaleźć mnóstwo ciekawostek, w tym np. fikcyjne maile bohaterów serialu. Kod z klatki z jednego pliku wideo prowadzi zaś do firmy, która najpewniej przygotowała przygotowała całą akcję nazywaną ARG, czyli alternate-reality game. To reaktor.com, a na stronie wśród klientów wymienione jest HBO.

Oczywiście to wszystko co można wyczytać ze stron stworzonych na potrzeby kampanii marketingowej Westworld tylko kilka wskazówek i zdecydowanie za wcześnie na konkrety. Na odpowiedzi na te najważniejsze pytania, które pojawiły się już po seansie finału, pozostanie nam poczekać jeszcze ponad rok - drugi sezon Westworld pojawi się dopiero... w 2018 roku.

REKLAMA

Czytaj także:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA