REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Twórcy Pokemon GO nie zapomnieli o swojej pierwsze grze. Rusza Operacja Portal Recon

Twórcy Pokemon GO znaleźli się w te wakacje na ustach całego świata. Mało osób łapiących Pokemony jednak wie, że firma Niantic ma już w dorobku jedną grę opartą na lokalizacji. Co więcej, twórcy nie zapomnieli o graczach bawiących się od kilku lat w Ingress i przygotowali dla nich nowość: to Operacja Portal Recon.

18.11.2016
14:24
Operacja Portal Recon - Niantic nie zapomina o Ingress
REKLAMA
REKLAMA

Pokemon GO szturmem wdarło się na listy najchętniej pobieranych aplikacji w sklepach Google Play i AppStore, a gra Niantic pobiła wszelkie możliwe rekordy. Dla twórców jest stałym źródłem dochodu, a chociaż początkowy szał minął, to gracze z całego świata nadal łapią Pokemony.

Pomimo to Niantic nie zapomina o swoich najwierniejszych fanach.

Lata przed premierą Pokemon GO do sklepów z aplikacjami trafiła gra o nazwie Ingress. Jej twórcami są deweloperzy z Niantic, czyli firmy będącej pierwotnie częścią Google'a. Gra nigdy nie doczekała się takiej dużej bazy graczy jak Pokemon GO, ale do dzisiaj ma wielu fanów.

Ingress działa podobnie jak Pokemon GO. Nie ma tutaj co prawda ikonicznych stworków, a zadaniem graczy jest przejmowanie generycznych portali. Wiele osób mogło się obawiać, że komercyjny sukces Pokemon GO sprawi, że Niantic wygasi Ingress i skupi się tylko na nowej produkcji.

Tak jednak się nie stało. Rusza właśnie Operacja Portal Recon.

Niantic przygotowało nowość dla fanów swojej pierwszej produkcji, chociaż od premiery gry minęły już cztery lata. Tej nowości zresztą będą im zazdrościć gracze łapiący Pokemony w młodszej produkcji. Entuzjaści Ingress będą mogli zgłaszać nowe lokalizacje dla wirtualnych portali.

To fenomenalna wiadomość. Obie gry Niantic bazują na danych lokalizacyjnych. Lokalizacje na prawdziwej mapie elementów, z którymi gracze mogą wchodzić w interakcję, ustalone zostały na bazie analizy wykorzystania smartfonów przez ludzi.

Konkretne punkty mogły być swego czasu zgłaszane przez samych graczy, a dane z Ingress wykorzystano w Pokemon GO.

Niantic w pewnym momencie wyłączyło moduł zgłaszania nowych lokalizacji do Ingress, a w Pokemon GO nigdy nie było takiej opcji. W rezultacie rzadko spotykane stworki ukrywały się nie w dziczy i głuszy, a w centrach handlowych. Wielu graczy z regionów podmiejskich z tego powodu nie mogło dobrze się bawić.

W przypadku Ingress gracze będą teraz mogli wreszcie zgłaszać lokalizacje z prawdziwego świata. Te, po głosowaniu społeczności, będą mogły się stać Portalami. W poprzednim systemie nowe Portale w Ingress musiała potwierdzać moderacja, teraz będą mogli to robić kolektywnie sami gracze.

Operacja Portal Recon z Ingress dobrze wróży przyszłości Pokemon GO.

Możliwość dodawania nowych Poke Stopów i Poke Gymów to jedna z funkcji, których brakowało graczom od samego początku. Jak na razie Niantic nie obiecało takiego mechanizmu w swojej najnowszej grze, ale wprowadzenie opcji głosowania w Ingress daje nadzieję, że to samo wdrożone zostanie w Pokemon GO.

Operacja Portal Recon uruchomiona zostanie etapami. W pierwszej kolejności beta testy przeprowadzone zostaną w dwóch miastach: San Francisco i Tokyo. W pierwszej fazie z funkcji Portal Recon będą mogli skorzystać gracze na 16-tym poziomie, a by skorzystać z nowości trzeba będzie otrzymać zaproszenie.

Gracze Ingress będą mogli zgłaszać nowe lokacje w dwóch obszarach.

Jednym z obszarów, gdzie będzie można proponować portale, będzie okolica, w której najczęściej gracz przebywa. Ingress nie zapomina jednak o osobach, które zmieniły miejsce zamieszkania i umożliwi im wzięcie udziału w dyskusji na temat Portali w obszarach, które dobrze znajdą - np. w rodzinnym mieście.

Każdy Portal będzie można oceniać w kilku aspektach w ramach Operacji Portal Recon. Istotne prócz nazwy będzie np. zdjęcie symbolizujące Portal. Gracze będą mogli też wskazywać duplikaty. Ich głosy nie będą miały takiej samej siły, a osoby głosujące na portale będą same w sobie oceniane.

REKLAMA

Algorytmy dodadzą do gry zgłoszony Portal automatycznie, jeśli zagłosuje za tym odpowiednio duża część społeczności. Nie będzie to wymagało działań ze strony Niantic. Mam ogromną nadzieję, że podobny mechanizm trafi do Pokemon GO prędzej niż później. Pierwsze w kolejce są jednak inne miasta w Ingress.

Entuzjaści Ingress mogą być zadowoleni, że Niantic o nich nie zapomina - ale też widać wyraźnie, że pierwsza gra wykorzystywana jest jako poligon doświadczalny przed wprowadzeniem nowości do Pokemon GO.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA