1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech

Nie tylko Google! Aplikacje .NET wkrótce na... Tizenie

Hubert niedawno informował nas o dołączeniu firny Google do .NET Foundation. Na tym jednak nie koniec. .NET będzie wykorzystywany również do tworzenia aplikacji na samsungowego Tizena.

.NET na Tizenie, czyli piekło znowu zamarza

Nie tylko Google dołączył do Microsoft .NET Foundation. Zrobił to również Samsung i ogłosił zarazem, że system operacyjny Tizen, wykorzystywany w zegarkach i telewizorach tej firmy (a także w nielicznych telefonach) będzie obsługiwał aplikacje zbudowane w .NET.

Już teraz udostępniona została poglądowa wersja Visual Studio Tools dla Tizena. Obsługiwać będzie ona wszystkie odmiany tego systemu, a więc wspomniane już wcześniej telewizory, zegarki i inne urządzenia IoT. Na razie można przy jej pomocy budować aplikacje dla telefonów komórkowych.

Jak stwierdził Hong-Seok Kim z Samsunga, jego firma szukała frameworku, który uzupełniłby stosowany aktualnie do tworzenia aplikacji webowych i napisanych w C. Platforma .NET okazała się, w ocenie Samsunga, bezkonkurencyjna biorąc pod uwagę jej obsługę języków, API, dostępnych narzędzi, rozmiaru społeczności programistów i społeczności open-source.

.NET na Tizenie, czyli sojusz z konieczności

To jednak tylko pozornie zaskakujący rozwój wydarzeń. Tizen mierzy się bowiem z podobnymi problemami, z jakimi się mierzą wszystkie systemy operacyjne, które nie są iOS-em czy Androidem. A zatem relatywnie niskie zainteresowanie programistów. Zapewnienie im kolejnej możliwości pracy nad aplikacjami na ten system leży w interesie Samsunga. Niezależnie od tego, czy są to „dotnetowcy” piszący w C#, czy ktokolwiek inny.

Głównymi rywalami Tizena na chwilę obecną są watchOS, tvOS, Android Wear i Android TV. Na rynku telewizorów system Samsunga radzi sobie szczególnie dobrze. Nadal jednak nie jest to tak atrakcyjna platforma jak te od Apple’a czy Google’a.