REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Nie tylko Google! Aplikacje .NET wkrótce na... Tizenie

Hubert niedawno informował nas o dołączeniu firny Google do .NET Foundation. Na tym jednak nie koniec. .NET będzie wykorzystywany również do tworzenia aplikacji na samsungowego Tizena.

19.11.2016
18:42
.NET na Tizenie, czyli piekło znowu zamarza
REKLAMA
REKLAMA

Nie tylko Google dołączył do Microsoft .NET Foundation. Zrobił to również Samsung i ogłosił zarazem, że system operacyjny Tizen, wykorzystywany w zegarkach i telewizorach tej firmy (a także w nielicznych telefonach) będzie obsługiwał aplikacje zbudowane w .NET.

Już teraz udostępniona została poglądowa wersja Visual Studio Tools dla Tizena. Obsługiwać będzie ona wszystkie odmiany tego systemu, a więc wspomniane już wcześniej telewizory, zegarki i inne urządzenia IoT. Na razie można przy jej pomocy budować aplikacje dla telefonów komórkowych.

Jak stwierdził Hong-Seok Kim z Samsunga, jego firma szukała frameworku, który uzupełniłby stosowany aktualnie do tworzenia aplikacji webowych i napisanych w C. Platforma .NET okazała się, w ocenie Samsunga, bezkonkurencyjna biorąc pod uwagę jej obsługę języków, API, dostępnych narzędzi, rozmiaru społeczności programistów i społeczności open-source.

.NET na Tizenie, czyli sojusz z konieczności

REKLAMA

To jednak tylko pozornie zaskakujący rozwój wydarzeń. Tizen mierzy się bowiem z podobnymi problemami, z jakimi się mierzą wszystkie systemy operacyjne, które nie są iOS-em czy Androidem. A zatem relatywnie niskie zainteresowanie programistów. Zapewnienie im kolejnej możliwości pracy nad aplikacjami na ten system leży w interesie Samsunga. Niezależnie od tego, czy są to „dotnetowcy” piszący w C#, czy ktokolwiek inny.

Głównymi rywalami Tizena na chwilę obecną są watchOS, tvOS, Android Wear i Android TV. Na rynku telewizorów system Samsunga radzi sobie szczególnie dobrze. Nadal jednak nie jest to tak atrakcyjna platforma jak te od Apple’a czy Google’a.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA