Tech  / Artykuł

Ta mała aplikacja rozwiązuje największe problemy komunikacji miejskiej w Warszawie

Wszyscy mieszkańcy Warszawy wiedzą, że rozkład jazdy autobusów w tym mieście nie jest żadną świętością, a raczej zbiorem luźnych wskazówek. Komu nie zdarzyło się wyjść na autobus jeżdżący co 10 minut, a następnie czekać na niego pół godziny, by ujrzeć jadące gęsiego cztery żółto-czerwone pojazdy z tym samym numerem? No właśnie.

Już niedługo tego typu problemu znikną za sprawą aplikacji TramBus, która jest dostępna na platformach Android oraz iOS. Została przygotowana specjalnie z myślą o użytkownikach warszawskiej komunikacji miejskiej. Program wykorzystuje dane o lokalizacji autobusów i pozwala na sprawdzenie czasu pojawienia się oczekiwanego autobusu lub tramwaju na konkretnym przystanku.

Aplikacja TramBus jest bardzo prosta w obsłudze.

Wystarczy włączyć lokalizację w telefonie, a program na mapie wskaże najbliżej położone przystanki. Przystanki autobusowe są oznaczone literą ”A”, zaś tramwajowe literą “T”. Następnie wystarczy kliknąć w konkretny przystanek, by zobaczyć jego nazwę, kierunek jazdy listę obsługiwanych linii oraz czas, po którym pojawią się na nim kolejne autobusy.

trambus-1

Wyniki na czerwono to przewidywania wyliczone na podstawie aktualnej lokalizacji autobusu. Jednak niektóre pojazdy nie mają jeszcze GPS-ów. W ich przypadku wyświetlane są rozkładowe czasy przyjazdu. Dla odróżnienia mają one kolor szary.

trambus-3

Po wybraniu interesującego połączenia, użytkownik możne otrzymać informację na temat aktualnego położenia autobusu lub tramwaju na trasie i w ten sposób samodzielnie oszacować godzinę jego przyjazdu. Gdy nie wiadomo, który przystanek jest najbliższy, wystarczy wybrać na głównym ekranie opcję “Lista”. Wówczas wyświetlone zostaną wszystkie znajdujące się w pobliżu przystanki.

trambus-2

Użytkownik może też wysunąć boczne menu i skorzystać z opcji “Linie”. Po wybraniu konkretnej linii, jej kierunku i konkretnego przystanku można zobaczyć, kiedy autobus lub tramwaj dojedzie w interesujące nas miejsce.

trambus-6

TramBus działa zaskakująco dobrze i dokładnie pokazuje, gdzie jest dany autobus.

Bardzo dobrze szacuje też czas jego przybycia. Zatem jeżeli mieszkacie w Warszawie i często korzystanie z komunikacji miejskiej, powinniście koniecznie zainstalować ten program (wersja dla Androida, wersja dla iPhone'a). Jestem pewien, że bardzo pomoże w codziennym poruszaniu się po stolicy. Zwłaszcza, że w GPS niebawem mają zostać wyposażone wszystkie autobusy i tramwaje jeżdżące po Warszawie.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst