REKLAMA

Nagrywanie VR właśnie zrobiło się jeszcze tańsze dzięki Ricoh Theta SC

Ricoh zaprezentował właśnie nową wersję swojej kamery do nagrywania w 360 stopniach. Nowa Ricoh Theta SC jest przede wszystkim mniejsza i tańsza od poprzedniczek. A co zmieniło się w warstwie użytkowej?

13.10.2016 11.36
Ricoh Theta SC, czyli tańsze nagrywanie VR
REKLAMA
REKLAMA

Kamera Ricoh Theta S była jednym z pierwszych konsumenckich urządzeń pozwalających nagrywać wideo w 360 stopniach. Testowałem tę kamerkę w styczniu bieżącego roku, a wydaje mi się, jakby w świecie technologii minęło od tego czasu ładnych kilka lat.

Cały rynek VR niesamowicie się rozwinął. Tam, gdzie kilka miesięcy temu był właściwie tylko Ricoh, dziś jest już LG, Samsung, Nikon, a nawet Kodak. Każda z tych firm ma swój pomysł na kamerę do nagrywania w 360 stopniach.

Ricoh Theta SC, czyli tanie nagrywanie VR.

ricoh-theta-sc-2 class="wp-image-521522"

Ricoh Theta SC to już czwarta kamera VR tego producenta. Najnowsza generacja urządzenia ma być przede wszystkim tańsza. I faktycznie, jest. Pierwsza Theta S kosztowała w Polsce ok. 2000 zł, natomiast najnowsza Ricoh Theta SC została wyceniona na 297 dol., czyli niespełna 1200 zł.

Co dostajemy w tej cenie? Tu zaczyna się zgrzyt, bo nowości jest jak na lekarstwo. Jeśli chodzi o parametry, nie zmieniło się właściwie nic. Nadal mamy dwa obiektywy o kącie widzenia 180 stopni i świetle f/2.0 oraz dwie matryce CMOS o wielkości 1/2.3 cala.

Ricoh Theta SC, podobnie jak pierwsza Theta S, pozwala na nagrywanie obrazu jedynie w rozdzielczości Full HD w 30 kl./s i wykonywanie zdjęć w rozdzielczości 14,5 megapiksela. Podczas moich testów kamery Ricoh Theta S narzekałem na niewystarczającą jakość obrazu. Niestety producent nie postanowił podwyższyć rozdzielczości, co pod koniec 2016 roku będzie jeszcze bardziej uciążliwe. W końcu przez ten czas konkurencja nie próżnowała i wprowadziła rozdzielczość QHD (LG) lub nawet 4K (Samsung).

ricog-theta-sc-3 class="wp-image-521520"

Jeśli chodzi o wygląd kamery, zmieniło się niewiele, natomiast pojawiły się nowe kolory. Kamerę nadal obsługujemy jednym głównym przyciskiem i dwoma pobocznymi umieszczonymi z boku obudowy. Akumulator jest wbudowany, a łączność Wi-Fi pozwala na parowanie kamery z aplikacją mobilną.

Chyba nie tędy droga.

REKLAMA

Ricoh Theta SC to propozycja z niższej półki cenowej. Jest to urządzenie, które ma zastąpić Thetę m15, która była sprzedawana w podobnej cenie, a miała znacznie słabsze możliwości.

Mimo to nie jestem przekonany do nowości Ricoha. Full HD to naprawdę za mało na nagrania w 360 stopniach. Nie kupiłbym takiej kamery, szczególnie mając do wyboru niewiele droższe urządzenia oferujące rozdzielczość QHD lub 4K.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA