Foto  / Artykuł

Nagrywanie VR właśnie zrobiło się jeszcze tańsze dzięki Ricoh Theta SC

Ricoh zaprezentował właśnie nową wersję swojej kamery do nagrywania w 360 stopniach. Nowa Ricoh Theta SC jest przede wszystkim mniejsza i tańsza od poprzedniczek. A co zmieniło się w warstwie użytkowej?

Kamera Ricoh Theta S była jednym z pierwszych konsumenckich urządzeń pozwalających nagrywać wideo w 360 stopniach. Testowałem tę kamerkę w styczniu bieżącego roku, a wydaje mi się, jakby w świecie technologii minęło od tego czasu ładnych kilka lat.

Cały rynek VR niesamowicie się rozwinął. Tam, gdzie kilka miesięcy temu był właściwie tylko Ricoh, dziś jest już LG, Samsung, Nikon, a nawet Kodak. Każda z tych firm ma swój pomysł na kamerę do nagrywania w 360 stopniach.

Ricoh Theta SC, czyli tanie nagrywanie VR.

ricoh-theta-sc-2

Ricoh Theta SC to już czwarta kamera VR tego producenta. Najnowsza generacja urządzenia ma być przede wszystkim tańsza. I faktycznie, jest. Pierwsza Theta S kosztowała w Polsce ok. 2000 zł, natomiast najnowsza Ricoh Theta SC została wyceniona na 297 dol., czyli niespełna 1200 zł.

Co dostajemy w tej cenie? Tu zaczyna się zgrzyt, bo nowości jest jak na lekarstwo. Jeśli chodzi o parametry, nie zmieniło się właściwie nic. Nadal mamy dwa obiektywy o kącie widzenia 180 stopni i świetle f/2.0 oraz dwie matryce CMOS o wielkości 1/2.3 cala.

Ricoh Theta SC, podobnie jak pierwsza Theta S, pozwala na nagrywanie obrazu jedynie w rozdzielczości Full HD w 30 kl./s i wykonywanie zdjęć w rozdzielczości 14,5 megapiksela. Podczas moich testów kamery Ricoh Theta S narzekałem na niewystarczającą jakość obrazu. Niestety producent nie postanowił podwyższyć rozdzielczości, co pod koniec 2016 roku będzie jeszcze bardziej uciążliwe. W końcu przez ten czas konkurencja nie próżnowała i wprowadziła rozdzielczość QHD (LG) lub nawet 4K (Samsung).

ricog-theta-sc-3

Jeśli chodzi o wygląd kamery, zmieniło się niewiele, natomiast pojawiły się nowe kolory. Kamerę nadal obsługujemy jednym głównym przyciskiem i dwoma pobocznymi umieszczonymi z boku obudowy. Akumulator jest wbudowany, a łączność Wi-Fi pozwala na parowanie kamery z aplikacją mobilną.

Chyba nie tędy droga.

Ricoh Theta SC to propozycja z niższej półki cenowej. Jest to urządzenie, które ma zastąpić Thetę m15, która była sprzedawana w podobnej cenie, a miała znacznie słabsze możliwości.

Mimo to nie jestem przekonany do nowości Ricoha. Full HD to naprawdę za mało na nagrania w 360 stopniach. Nie kupiłbym takiej kamery, szczególnie mając do wyboru niewiele droższe urządzenia oferujące rozdzielczość QHD lub 4K.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst