REKLAMA

Jaki serwis, takie AMA. Elon Musk na Reddicie odpowiedział na... masę pytań

Reddit to jedna z największych internetowych społeczności, w których to użytkownicy decydują o kształcie strony i poszczególnych forów tematycznych poprzez głosowanie.

26.10.2016 11.35
elon musk
REKLAMA
REKLAMA

Spośród wielu serwisów tego typu (np. Digg lub polski Wykop), to Reddit jest chyba najbardziej wpływowy i opiniotwórczy. Nic więc dziwnego, że wiele znanych osobistości ze świata kultury, nauki i polityki decyduje się odpowiadać na jego łamach na pytania użytkowników.

Akcje takie, nazwane IAMA (od słów I am …. ask me anything  - czyli nazywam się …, możesz spytać mnie o wszystko), to już prawdziwa instytucja. Najciekawsze z tych crowd-source'owanych wywiadów zostały wydane nawet w książce Ask Me Anything (A collection of Reddit’s best from IAmA Volume 1). Wśród wywiadów zebranych w tomie znalazły się rozmowy z Billem Gatesem, Neilem deGrassem Tysonem, Spikem Lee, czy prezydentem Barackiem Obamą.

elon-musk class="wp-image-524067"
Phil Stafford / Shutterstock.com

Założyciel SpaceX Elon Musk znalazł się wśród rozmówców w książce, ale nie była to jego jedyna rozmowa z użytkownikami Reddita. Regularnie pojawia się tam, aby odpowiadać redditorom (tak nazywają siebie użytkownicy serwisu), a ostatnia okazja do zadania mu pytania była w tym tygodniu, kiedy to prosił o pytania związane z podróżami kosmicznymi.

Oto najciekawsze z zadanych mu pytań wraz z odpowiedziami.

Które z technologii lub materiałów SpaceX wymagają największego dopracowania?

Elon Musk: Początkowo mieliśmy problemy z opracowaniem wyjątkowo odpornego na utlenianie stopu metalu. Potrzebowaliśmy czegoś do zbudowania turbopompy tlenowej, która pracuje z ciśnieniem 300 barów. Udało nam się jednak tego dokonać.

Teraz zaś najpoważniejszym naszym zagadnieniem jest uszczelnienie zbiorników z włókna węglowego. Zbiorniki takie używane są do paliwa oraz tlenu. Będzie trzeba z pewnością położyć jakąś wewnętrzną warstwę. Mam nadzieję, że da się to zrobić metodą natryskową.

Z drugiej strony: jaką technologię macie już w małym palcu?

Chyba jeszcze żadnej… No może technologie związane z silnikami startowymi.

Na schemacie statku ITS znajdują się dwa tajemnicze sferyczne zbiorniki. Czym one właściwie są?

Te zbiorniki zawierają paliwo służące do lądowania. Są oddzielone od siebie w celu lepszej izolacji oraz aby uniknąć wzajemnego ogrzewania się.

elon-musk-its-min class="wp-image-524065"

W trakcie prezentacji powiedziałeś, że podczas lądowania na statek będzie oddziaływać przeciążenie od 4 do 6 G. Czy będzie tak w trakcie hamowania atmosferycznego czy w trakcie siadania na ogniu wylotowym?

(Chodzi o prezentację, jaką kilka tygodni temu pokazał Musk, przedstawiając swoją koncepcję lotów międzyplanetarnych. - HT)

Nominalnie statek będzie ograniczony do znoszenia około 5G, ale będzie skonstruowany tak, aby wytrzymać 2-3 więcej. Booster będzie wytrzymywać nawet 40 razy więcej.

Na jakim poziomie ukończenia są plany mieszkalnych kabin w ITS?

Chyba potrzebujemy nowej nazwy - ITS (Interplanetary Transport System) mi się nie podoba. Wewnętrznie mówimy na nią BFR (Big Falcon Rocket lub Big F…ing Rocket).

Szczegóły kabin i obszarów mieszkalnych zdradzimy, gdy skończymy ich rozplanowywanie - zapewne w ciągu roku lub dwóch.

REKLAMA

Biorąc pod uwagę ponowne użycie rakiet ITS, jakie formy mieszkania będą zbudowane dla osadników?

Początkowo szklane płyty z wzmocnieniem z włókna węglowego posłużą do zbudowaniu sferycznych habitatów na powierzchni. Dodatkowo mnóstwo robotów ryjących pod ziemią i budujących tunele. Tym sposobem będziemy w stanie uzyskać dużą ilość miejsca na produkcję pod ziemią, zostawiając oświetlone tereny zielone na powierzchni.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA