Tech  / News

W 3 lata od zera do milionów. Otwiera się nowy rozdział na polskim YouTubie

Picture of the author

Po 3 latach istnienia sieć partnerska na YouTube - LifeTube została sprzedana funduszowi inwestycyjnemu.

Co to LifeTube?

To tzw. wielekonałowa sieć YouTube, zrzeszająca twórców tego medium. Zapewnia ona opiekę managerską i realizuje współpracę z markami.

W LifeTube zrzeszeni są najwięksi twórcy polskiego YT, m.in.: Niekryty Krytyk, Abstrachuje, czy 20m2.

Sieć chwali się, że notuje 225 mln wyświetleń miesięcznie, a jej twórcy mają w sumie 30 mln subskrybentów. To kolosalne liczby.

Fundusz inwestycyjny Altus TFI przejął pakiet kontrolny w LifeTube.

Swoje 40-procentowe udziały sprzedała Barbara Sołtysińska, a oprócz niej także Włas Chorowiec i Radosław Kotarski znany z kanału Polimaty. 20-procentowy pakiet zachował Rafał Agnieszczak, przedsiębiorca, twórca m.in. Fotki.

Według informacji Pulsu Biznesu, wycena LifeTube'a sięgnęła 10 mln zł. Skontaktował się jednak z nami przedstawiciel sieci i zdementował tę kwotę.

Większych zmian w funkcjonowaniu LifeTube nie zdradzają słowa Prezesa Zarządu, Pawła Stano:

Jestem więcej niż pewny, że inwestycja znacząco przyspieszy nasz rozwój. Nie planujemy żadnych istotnych zmian w modelu biznesowym, tylko duży wzrost w zakresie naszej głównej działalności. To znaczy koncentrujemy się na tym, co naszym zdaniem, robimy najlepiej – kampaniach reklamowych z twórcami, ich obsługą managementową oraz produkcją contentu dla marek - mówił Stano.

Dojść w 3 lata do 10 mln - szacun!

To pierwszy tego rodzaju exit na polskim rynku. Zwykle wejście inwestora oznacza mocniejsze skupianie się firmy na przynoszeniu zysków. Przecież właśnie po to się inwestuje - dla dywidendy albo późniejszej sprzedaży z zyskiem.

Dla nas - widzów, zapewne przyniesie to więcej akcji sponsorowanych, w których autorzy promowali będą marki. Nic do tego nie mam, w końcu jedną z gałęzi przychodu Spider's Web również są akcje partnerskie, a te na YouTube bardzo często realizowane są z gustem. Jedyne co mam im do zarzucenia, to bardzo rzadkie oznaczanie opłaconych materiałów.

Otwiera się nowy rozdział na polskim YouTubie.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst