REKLAMA

To już 20 lat! Duke Nukem 3D powróci w rocznicowym wydaniu

Aż trudno uwierzyć, że to już 20 lat! Stworzona przez 3D Realms wydana w 1996 roku gra była jednym z filarów powstającego gatunku FPS. Gatunku, który wtedy był tak mocno zdominowany przez jeden tytuł, że nawet na Duke Nukem 3D mówiło się… gra doomopodobna.

06.09.2016 07.07
Duke Nukem 3D
REKLAMA
REKLAMA

Ten nietypowy sequel platformówek Duke Nukem i Duke Nukem II przeznaczony był dla dorosłego odbiorcy. Brutalność, erotyka i odniesienia do klasyki horroru i fantastyki - było tam wszystko. Były żarty z Dooma, sceny z Obcego i cytaty z Armii Ciemności. Po raz pierwszy w grze FPS bohater przemawiał własnym głosem. W rolę Duke'a wcielił się amerykański aktor Jon St. John. Wykazał się taką charyzmą, że wszyscy zapamiętali jego bon-moty.

jon-st-john class="wp-image-514624"
Głos Duke'a - Jon St. John (fot. materiały prasowe aktora)

Oryginalna (wydana jako shareware z darmowym pierwszym epizodem) gra składała się z trzech części: L.A. Meltdown, Lunar Apocalypse oraz Shrapnel City. Następnie ukazała się dodatkowa część o tytule The Birth. Wszystkie razem stanowiły tzw. Atomic Edition.

W 2013 roku ukazała się poprawiona i dostosowana do współczesnych komputerów wersja Megaton Edition. Oprócz poprawek zawierała jeszcze dwa epizody o tytułach Duke Caribbean: Life's a Beach oraz Duke: Nuclear Winter. Niestety, ta wersja nie jest w tej chwili oferowana w formie cyfrowej ani na Steam, ani na GOG. Wynika to z wygaśnięcia umowy pomiędzy Devolver Digital (wydawcą Megaton Edition) a Gearbox Software, właścicielem praw do tytułu.

Gearbox Software nie planuje jednak siedzieć bezczynnie i pamięta o nadchodzącej dwudziestej rocznicy wydania tytułu. Jak ogłoszono w trakcie konferencji PAX West, już 11. października doczekamy się specjalnej edycji na PC, Xbox One oraz PlayStation 4.

Co znajdzie się w nowej edycji, nazwanej 20th Anniversary Edition World Tour?

Przede wszystkim całkiem nowy epizod, zaprojektowany przez oryginalnych twórców gry, Allena Bluma III oraz Richarda Graya. Ma składać się z ośmiu poziomów, zakończonych walką z bossem, a obecność Allena i Richarda ma zapewnić, że zachowany zostanie klimat retro.

duke3 class="wp-image-514627"

W nowych poziomach pojawi się jedna nowa broń Duke'a (miotacz ognia Incinerator) oraz jeden nowy rodzaj przeciwników (firefly).

W grze towarzyszyć nam będzie muzyka skomponowana specjalnie do nowego epizodu przez twórcę oryginalnej muzyki (w tym słynnego gitarowego motywu przewodniego) Lee Jacksona. Najciekawsze jest jednak to, że Jon St. John nagrał również nowe kwestie wypowiadane przez Duke'a. Swój komentarz do gry nagrali również twórcy gry - będziemy mogli zagrać w klasyczne poziomy, słuchając tego, co mają o nich do powiedzenia programiści.

duke1 class="wp-image-514625"

Gra wyposażona została w nowy silnik renderujący, poprawiający nieco widok nieba i zniekształcenia perspektywy, gdy patrzyliśmy np. na wysokie budynki. Między nowym i starym silnikiem będzie można się dowolnie przełączać.

W edycji rocznicowej zabraknie dwóch dodatkowych epizodów, które znalazły się w edycji Megatonowej. Znajdzie się w niej natomiast funkcja, do której dostęp mieli dotąd jedynie gracze posiadający Duke Nukem 3D na Xbox 360 - czyli możliwość przewijania gry w przypadku popełnienia błędu.

REKLAMA
duke4 class="wp-image-514623"

Na grę można złożyć preorder na każdej z platform Steam, Xbox One lub PlayStation 4. Na pewno oprócz pamiętających ją starszych graczy zainteresują się tą grą-legendą również i młodsi. Warto zobaczyć, jak wyglądało granie w FPS przed czasami wszechobecnych strzałek, pokazujących którędy mamy iść. Dobrze, że Gearbox nie poszedł za daleko i nie zrobił pełnego remake'u - aby docenić to, jak się grało 20 lat temu, trzeba popatrzeć na piksele.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA