Tech / Artykuł

Apple przeprasza za wpadkę z obozem koncentracyjnym

Czytelnik Spider’s Web napisał do szefa Apple, Tima Cooka, w sprawie poruszonej przeze mnie kilka dni temu. I otrzymał na swój email odpowiedź.

Kilka dni temu napisałem na Spider’s Web tekst o tym, że mieszkańcy dzielnic zlokalizowanych w pobliżu Miejsca Pamięci i Muzeum na Majdanku, lokalizowani są w mapach Apple w „Obozie Koncentracyjnym Majdanek”. Taka etykieta widoczna jest w promieniu 2 – 3 kilometrów od byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i dotyczy co najmniej kilkunastu tysięcy mieszkańców Lublina. Informację tego typu podają nie tylko Mapy Apple, ale również usługa Moi Znajomi, która z nich korzysta.

Nasz czytelnik, Igor Śródka, napisał w tej sprawie bezpośrednio na adres email Tima Cooka. Z korespondencji wynika, że CEO Apple lub jego sekretariat przekazali wiadomość do ludzi zajmujących się w Apple Mapami.

 

 

apple

W odpowiedzi zawarto przeprosiny za zaistniałą sytuację, a Zespół Map zapewnia, że pracuje nad usunięciem tego oznaczenia „najszybciej, jak to możliwe”. Apple tłumaczy też, że nie doszło do zamierzonego działania i nazywa rzecz „błędem danych”.

Czytelnikowi Spider’s Web udało się uzyskać szybką odpowiedź, bo nie skorzystał ze standardowej drogi, ale wysłał email do samego szefa Apple.

W dniu opublikowania artykułu również zgłosiłem sprawę, ale korzystając z formularza dotyczącego map na stronie firmy. Odpowiedzi jeszcze nie otrzymałem.

Czym był obóz koncentracyjny Lublin, który przeszedł do historii pod nazwą Majdanek, niewielu trzeba przypominać. Według szacunków historyków życie straciło w nim blisko 80 tys. osób, w tym 60 tys. Żydów. Więźniowie zabijani byli m.in. w komorach gazowych. W obozie działało krematorium, które widoczne jest nadal z Drogi Męczenników Majdanka, biegnącej przy dzisiejszym muzeum. Po wyzwoleniu Lublina obóz przeszedł w ręce NKWD. W późniejszych latach stał się muzeum i miejscem pamięci.

Czytaj również: Według Map Apple mieszkam w obozie koncentracyjnym

 

[youtube]

 

* Zdjęcie główne: Krzysztof Kokowicz/CC BY-SA 3.0 pl, via Wikimedia Commons

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst