REKLAMA

Kto kupi Allegro - przegląd możliwych scenariuszy

Cena sprzedaży Allegro ma sięgnąć 2 - 2,2 mld dol., a głównym pretendentem do kupna ma być Amerykański eBay - informuje Rzeczpospolita. Czy to już koniec opery mydlanej pt. "Kto kupi Allegro"?

24.09.2016 17.44
allegro super sprzedawcy
REKLAMA
REKLAMA

Tym samym historia zatoczyłaby koło, ponieważ Allegro powstało w 1999 roku właśnie jako klon eBay-a. Polski serwis aukcyjny zaczął rosnąć bardzo szybko i już rok później został przejęty przez brytyjski QXL. W 2008 roku całą grupę QXL za blisko miliard funtów kupił południowoafrykański Naspers i wszystkie znaki na niebie i w mediach wskazują, że była to dobra inwestycja.

Naspers ma zarobić na Allegro dwa razy więcej, niż zapłacił.

Sięgająca 2,2 mld dol. wycena nie dziwi, kiedy weźmie się pod uwagę, że Allegro to największa platforma e-commerce w Europie Wschodniej, która odwiedza blisko 14 mln ludzi. Roczny przychód Allegro ocenia się na 1 mld zł.

Kto uczestniczy w licytacji Allegro? Oto wszystkie podmioty, które pojawiały się w medialnych doniesieniach w kolejności od najbardziej prawdopodobnego.

eBay

Większa platforma aukcyjna przejmuje mniejszą - naturalne. Tym bardziej, że eBay już kiedyś na polskim rynku próbował wygryźć Allegro. Nie udało się, więc zwinął interes.

Na "nie" przemawia tu jedynie fakt, że Naspers zostawia w swoim portfolio procesor płatności PayU, a eBay może w przyszłości promować swojego PayPala przy rozliczeniach transakcji.

Fundusze inwestycyjne CVC Capital Partners razem z General Atlantic, Apax Partners z kanadyjskim CPP Investment Board, a także Advent, Cinven, Permira i Hellman & Friedmane.

W Polsce trudno o tak duże pieniądze, więc liczą się tu tylko zagraniczni gracze (a i to nie w pojedynkę). Dla nich inwestycja w Allegro byłaby racjonalna, ponieważ polski e-commerce ma rosnąc 15 proc. rok do roku, a Allegro jest najbardziej rozpoznawalnym graczem na polskim rynku.

Co ciekawe Naspers sprzedaje platformę m.in. ze względu na powolny rozwój. Pozostałe firmy w portfolio spółki mają się ponoć rozwijać jeszcze szybciej.

Alibaba

Skoro eBay, to dlaczego nie jego chiński odpowiednik? Bardziej prawdopodobne jest jednak pełne otworzenie się na polski rynek, czego preludium było dodanie kulawej polskiej wersji językowej w AliExpress.

Onet (Ringier Axel Springer) i Grupa WP

Dwaj miejscowi gracze zwykle biją się w przejęciach na polskim rynku. Jednak są to zwykle kwoty o dwa rzędy mniejsze. Np. WP przejęła serwis nocowanie za 22 mln zł.

Można też gdybać, że zarówno Onet, jak i WP byłyby tańsze niż Allegro, ponieważ jeszcze 4 lata temu Ringier Axel Springer przejął pierwszego z nich za 956,25 mln zł.

Chciałbym, aby spełnił się pierwszy scenariusz.

Wówczas oznaczałoby to faktyczny powrót do Polski eBaya, łatwiejsze kupowanie towarów z całego świata i sprowadzanie ich do Polski właśnie z poziomu tej platformy. Znikłaby także odrębność Allegro, a być może w dłuższym okresie także i marka. Tylko tej ostatniej będzie mi szkoda, bo jest synonimem rodzącego się w u nas internetu i przeniknęła do powszechnej świadomości.

REKLAMA

Będzie mi szkoda także dlatego, że nikt od dawna nie interpretował lepiej "polskiej mitologi" i tworzył walentynkowych kampanii (do dziś znam te wersy na pamięć).

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA