REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Chcesz zrobić więcej, pracując mniej? Jest na to aplikacja

Dynamicznie zmieniający się świat pracy zawodowej, a szczególnie rzeczywistość korporacyjna zainicjowały powstanie wielu nowych technik „zwiększających produktywność”. Jedną z nielicznych, która naprawdę działa, jest Pomodoro. I jak na wszystko – jest na nią aplikacja.

29.08.2016
12:28
Tadam - zrób więcej, pracując mniej dzięki technice Pomodoro
REKLAMA
REKLAMA

Technika Pomodoro, w dużym uproszczeniu, polega na pracy w krótkich interwałach, przeplatanych kilkuminutowymi przerwami. Domyślnie ma to pozwolić wykorzystać do maksimum krótki, osiągalny okres czasu, pozwalając sobie na chwilę odpoczynku. Używana we właściwy sposób technika Pomodoro pozwala faktycznie wyeliminować wypalenie, przepracowanie i prokrastynację, ograniczyć wszelkie rozpraszacze typu social media i w konsekwencji – sprawić, że pracując mniej, osiągamy więcej.

Aplikacji do mierzenia interwałów Pomodoro nie brakuje. Ostatecznie… taką rolę może pełnić przecież zwykły budzik, ustawiony raz na 25 minut, raz na 5 minut. Nie jest to jednak ani proste, ani samoczynne, a po części na tym to polega, by zautomatyzować cały proces.

Jedną z bardzo ciekawych propozycji na komputery Apple jest aplikacja Tadam, stworzona przez Radosława Pietruszewskiego, której odświeżona wersja dziś debiutuje w App Store.

Tadam-2-2 class="wp-image-513180"

Tadam – Pomodoro zrobione dobrze.

Aplikacja Tadam jest niesłychanie prosta w obsłudze – na górnym pasku Maca pojawia się okrąg z czasomierzem, który zapełnia się w miarę upływu czasu. Możemy go w każdej chwili włączyć, wyłączyć, lub zapauzować/przesunąć, jeśli potrzebujemy „jeszcze minutki”, by dokończyć jakieś zadanie.

Zapytałem Radka, dlaczego zdecydował się na stworzenie kolejnej aplikacji do Pomodoro, skoro – zwłaszcza na OS X – takowych naprawdę nie brakuje:

Z aplikacji w wersji 2.0 korzystam od kilku tygodni dzięki uprzejmości Radka i muszę przyznać, że jego rozumowanie przy stworzeniu Tadama było w 100% słuszne.

Radosław Pietruszewski - twórca aplikacji Tadam. class="wp-image-513178"
Radosław Pietruszewski - twórca aplikacji Tadam.

Jeśli miałbym porównać Tadam do jakiejś innej aplikacji, to paradoksalnie najbliżej mu do Caffeine.

To prosta aplikacja, rezydująca na pasku, która pozwala jednym kliknięciem zapobiec wygaszaniu się ekranu na czas nieokreślony. Aplikacja tak prosta i niewidoczna, że po pewnym czasie się o niej zwyczajnie zapomina, ale momentalnie byśmy odczuli, gdyby jej zabrakło.

Tak samo jest z Tadam. Ta aplikacja jest tak prosta w obsłudze, że po kilku dniach zacząłem używać jej odruchowo, w ogóle o tym nie myśląc. Jedno kliknięcie i czas-start: mam 25 minut na pracę, potem 5 na lenistwo. Korzystam, w ogóle o tym nie myśląc.

Tadam-2-1 class="wp-image-513179"

Jedyne, co mi się w Tadam nie podoba i co może być przeszkodą dla wielu potencjalnych nabywców, to cena. 4,99 Euro to sporo jak na tak prostą aplikację. Gdybyśmy mówili o aplikacji na Windowsa, cena byłaby wręcz barbarzyńska. Jednak użytkownicy sprzętów Apple już chyba przywykli do tego, że przychodzi im dopłacać za najprostsze funkcje, więc te 5 Euro nie powinno ich aż tak zaboleć, tym bardziej, że Tadam to bardzo użyteczna aplikacja, która realnie zmienia sposób pracy z komputerem.

REKLAMA

Jeśli jesteś w stanie przetrawić cenę – polecam. Tadam to bardzo przemyślane narzędzie, które w perspektywie może się przyczynić do znaczącej zmiany twoich nawyków i podniesienia wydajności pracy.

Aplikacja Tadam 2.0 jest dostępna do zakupienia w Apple App Store.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA