1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Technologie

Amazon znalazł sobie mocnego partnera. Alexa trafi do głośników Sonos

Asystentka Alexa trafi do głośników Sonos

Asystentka głosowa Alexa będzie miała kolejny nowy dom. Trafi ona do głośników firmy Sonos, choć na razie nie w takiej formie, jak byśmy tego oczekiwali.

Asystentka głosowa Alexa stworzona przez Amazon to przedstawicielka jednej z najciekawszych technologii, jakie są obecnie na rynku. Wszyscy dobrze kojarzymy Google Now lub Siri, ale to właśnie Alexa wydaje się być najbardziej przyszłościowa.

Alexa nie „mieszka” w smartfonie, tylko w domu. Integracja z kolejnymi usługami pozwala jej już nie tylko na wyszukiwania informacji w internecie, ale też na kontrolowanie kolejnych urządzeń. Teraz dołączają do nich głośniki Sonos.

Integracja Alexy i systemu głośników Sonos rozpocznie się w 2017 roku

amazon echo alexa

Przyznam, że początkowo ta informacja wydała mi się elektryzująca. Oczami wyobraźni widziałem głośniki Sonos, w których byłaby zaszyta asystentka Alexa. Otworzyłoby to drogę do implementacji Alexy także w innych systemach głośników.

Plany wyglądają jednak inaczej. Można powiedzieć, że to nie Sonos dostanie Alexę, a Alexa nauczy się kontrolować bezprzewodowy zestaw Sonos. Do działania będą więc potrzebne głośniki wspomnianej firmy, a także sprzęt obsługujący Alexę, czyli głośnik Amazon Echo lub np. zaprezentowaną w marcu przystawkę Amazon Echo Dot.

Ta ostatnia jest szczególnie ciekawa, bowiem jest to niewielki krążek, który zawiera mikrofon, ale nie ma głośnika. Echo Dot zawiera pełną funkcjonalność Alexy, ale jest zaprojektowana do współpracy z innym zestawem audio. Dzięki temu Alexę możemy mieć nie tylko w małym głośniku Amazona, ale np. w domowym zestawie audio wysokiej klasy.

„Zagraj Led Zeppelin w kuchni”

Nowość polega na tym, że Alexa będzie w pełni kompatybilna z bezprzewodowym systemem Sonos i będzie świadoma liczby i rozmieszczenia głośników, jakie mamy w domu. Będziemy mogli poprzez komendy głosowe zmieniać utwory, jak i przełączać muzykę z jednego głośnika na inny, np. umieszczony w innym pokoju.

Integracja Sonosa i Alexy pojawi się w 2017 roku jako aktualizacja oprogramowania, a więc jeśli masz już zestaw Sonosa, będzie on współpracował z Alexą.

Sonos ogłosił długofalowe partnerstwo z Amazonem, a więc zapowiadana nowość jest być może dopiero pierwszym krokiem w integracji Alexy w głośnikach Sonosa. Kto wie, może w przyszłości doczekamy się nowych zestawów audio, które do obsługi asystentki nie będą wymagały urządzeń Amazona.

Na taką integrację czekam.