REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Mniej niż 2 minuty od zrobienia zdjęcia do publikacji. Jak robią to fotografowie na Rio 2016?

Tempo pracy fotografów podczas dużych zawodów sportowych jest nieprawdopodobne. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro zdjęcia mają być gotowe do sprzedaży i publikacji maksymalnie w czasie dwóch minut od zrobienia. Fotografowie zdradzają kulisy swojej pracy.

05.08.2016
16:53
Rio 2016: od zrobienia zdjęcia do publikacji w 120 sekund. Jak?!
REKLAMA
REKLAMA

Podczas imprezy takiej jak Igrzyska Olimpijskie powstają dosłownie miliony, a wręcz dziesiątki milionów zdjęć. Agencja fotograficzna Getty Images zamierza wykonać podczas całej imprezy przynajmniej 1,5 mln fotografii, a przecież na świecie podobnych agencji jest całkiem sporo.

Pokój ze sprzętem, jaki będzie fotografował Igrzyska Olimpijskie, wygląda jak raj fotografa.

Canon opublikował zdjęcia sprzętu fotograficznego, jaki będzie pracował na Igrzyskach Olimpijskich. Jest to magazyn znajdujący się w Rio de Janeiro. Żadne słowa nie opiszą jego zawartości, to po prostu trzeba zobaczyć.

canon_olympics_room_1 class="wp-image-510007"
canon_olympics_room_2 class="wp-image-510008"

Trzeba pamiętać, że nie jest to cały sprzęt, jaki jedzie na Igrzyska. Wspomniane Getty Images samo wyposaża swoich fotografów w lustrzanki i obiektywy. Niedawno pokazywałem, jak wygląda arsenał GI.

Każdy z fotografów pracujących dla agencji będzie miał przy sobie 23 kg sprzętu fotograficznego o wartości ok. 165 tys zł.

Przygotowania zaczęły się siedem lat temu.

W serwisie Popphoto pojawił się niezwykle ciekawy materiał, który zdradza przygotowania agencji Getty Images do Igrzysk w Rio. Okazuje się, że cała logistyka zaczęła się… siedem lat temu, dokładnie w momencie, kiedy ogłoszono, że Letnie Igrzyska Olimpijskie 2016 odbędą się w Rio.

Zarząd Getty Images już w 2009 roku zaczął współpracę z władzami Rio. Pierwszym etapem było ustalenie lokalizacji, w których będą odbywać się poszczególne zawody. GI już wtedy zaczynało pracę nad przydzielaniem fotografów do konkretnych miejsc i wydarzeń.

Na rok przed imprezą zaczyna być modernizowana cała infrastruktura ethernetowa do przesyłania zdjęć. Pół roku przed imprezą wszystko ma być gotowe i czekać na testy fotografów, którzy będą mogli podpiąć się pod łącza.

Nie ma czasu na komputer i zgrywanie zdjęć. Aparat staje się częścią sieci.

Nowe profesjonalne lustrzanki Canona i Nikona mają wbudowane gigabitowe złącza Ethernet, dzięki którym zdjęcia mogą być od razu wysyłane do agencji. Czytniki kart i komputery nie są potrzebne, aparat staje się częścią sieci.

Każda agencja ma swoje wyznaczone miejsca, w których ma przygotowane kable Ethernet dla fotografów. Kiedy dany fotograf musi zmienić pozycję, wypina lustrzankę i wpina ją do sieci na innej pozycji. Zdjęcia można też wysyłać poprzez Wi-Fi, ale agencje preferują połączenie przewodowe, ponieważ jest ono bardziej niezawodne.

Fotografowie robią zdjęcie tylko w formie JPG, ponieważ przesyłanie RAW-ów trwałoby za długo. Zdjęcia przechodzą przez serwery w press-roomach i od razu są wysyłane do edytorów poszczególnych agencji. Ci wyłuskują najlepsze kadry z tej rzeki zdjęć i poddają je bardzo podstawowej obróbce, która zamyka się w przycięciu kadru i ewentualnie delikatnych korektach ekspozycji i kontrastu. Nie ma czasu na więcej, kluczowy jest czas.

Następnie zdjęcia trafiają do kolejnego edytora, którego zadaniem jest dodanie prostego opisu do metatagów zaszytych w zdjęciu. W tagach znajduje się już nazwisko fotografa (jest ono wprowadzone w aparacie), a więc edytor dodaje tylko dyscyplinę i nazwisko sportowca widocznego na zdjęciu.

REKLAMA

Getty Images zrobi na Igrzyskach 1,5 mln zdjęć, ale na drodze selekcji zostanie tylko 85 tys. To te zdjęcie trafią do serwisów internetowych i gazet. GI stworzyło specjalne API, z którego mogą korzystać wydawcy. Umożliwia ono połączenie CMS-a (systemu zarządzania treścią) bezpośrednio do bazy GI, dzięki czemu redaktorzy nie muszą pobierać zdjęć z bazy GI i wrzucać je do biblioteki medium,w którym pracują.

Cały wyżej opisany proces trwa maksymalnie 120 sekund. Imponujące!

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA