REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Plotagraph utworzy animowanego GIF-a z jednego zdjęcia. Efekty powalają. Cena też

”Ruchome zdjęcia” stają się coraz popularniejsze. Dotychczas do ich zrobienia musieliśmy nagrać krótkie wideo i w sprytnej aplikacji połączyć ruchomy film ze statycznym zdjęciem. Od teraz wystarczy samo zdjęcie. Jedno.

03.08.2016
10:03
Plotagraph utworzy animowanego GIF-a z jednego zdjęcia. Efekty powalają. Cena też
REKLAMA
REKLAMA

Kinografy to forma, która próbuje przebić się do głównego nurtu już od dobrych kilku lat. Za czasów smartfonów Nokia Lumia mieliśmy bardzo udaną aplikację Nokia Kinograf, która pozwalała kapitalnie animować wybrane fragmenty zdjęć. Na przykład poruszające się chmury.

Dziś numerem jeden są Live Photos, czyli ruchome zdjęcia z iPhone’a. Funkcja jest realizowana poprzez krótki filmik rejestrowany podczas wciśnięcia spustu migawki. Dzięki temu obok zdjęcia mamy też ruchomy obraz.

Plotagraph idzie o krok dalej

Do tej pory tworzenie animacji z pojedynczego zdjęcia było możliwe, ale wymagało dużej wprawy i przede wszystkim czasu. Potrzebne było żmudne maskowanie, szparowanie, wycinanie i animowanie elementów. Mało kto chciał sobie zaprzątać głowę tą techniką.

Plotagraph to nowy program, który automatyzuje cały proces. Wystarczy wybrać zdjęcie, zaznaczyć obszary, które mają się poruszać, wybrać typ ruchu, a dalej dzieje się magia. Sami zobaczcie.

Efekty wgniatają w fotel. Ruch wygląda bardzo naturalnie i aż trudno uwierzyć, że powstał z animacji obszarów jednego zdjęcia. Takie rozwiązanie ma wiele zalet nad animacją utworzoną z filmu. Przede wszystkim, nie musimy ograniczać się do prawdziwego ruchu, jaki był w rzeczywistości. Każdy element może się poruszać w taką stroną, jaką zapragniemy. Możemy też animować obiekty, które na żywo poruszały się zbyt wolno lub za szybko, by złapać ruch na filmie.

Troy Plota, współzałożyciel i CEO firmy stojącej za Plotagraph zdradził, że z jego programu korzystały już duże firmy, takie jak Chevrolet, Coca-Cola, Pepsi i Airbnb. Animacje były wykorzystywane w działaniach marketingowych, głównie w reklamach internetowych i na stronach www. Animacje w tle są widocznym i coraz popularniejszym trendem, więc Plotagraph ma szansę na sukces.

Tym bardziej, że GIF zajmuje mniej miejsca niż film, a ponadto animacja bazująca na zdjęciu może mieć znacznie większą rozdzielczość. Dodatkowo możemy animować dowolny obiekt i dzięki temu tworzyć ciekawe, surrealistyczne animacje.

To właśnie profesjonalni twórcy wydają się być grupą docelową Plotagraph

REKLAMA

Wskazuje na to cena programu, wynosząca 299 dol… rocznie. Oprogramowanie jest sprzedawane w formie abonamentu. Powyższa cena dotyczy wersji beta, bowiem Plotagraph nie doczekał się jeszcze pełnej wersji. Ta będzie o 50 dol. droższa. Program jest dostępny na Windowsa i OS X/macOS, a do działania wymaga połączenia z internetem.

Pozostaje czekać na moment, kiedy podobna technologia zacznie spływać do urządzeń mobilnych. Chętnie zobaczyłbym podobną aplikację na moim smartfonie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA