REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Netflix sprawdzi prawdziwe możliwości twojego łącza internetowego. Na smartfonach

Narzędzie Fast.com do tej pory było dostępne wyłącznie w formie aplikacji webowej. Okazało się jednak, że jest na tyle popularne, że Netflix postanowił je ulepszyć, tworząc dedykowane aplikacje na iOS-a i Androida.

10.08.2016
10:36
Netflix Fast sprawdzi, jak szybko działa twój internet
REKLAMA
REKLAMA

Usługa Fast.com pozornie nie różni się od podobnych usług tego typu. Mamy popularne Speedtest.net, mamy też systemowe narzędzia pokroju Network Speed Test od Microsoftu, a Fast.com, jeśli chodzi o dodatkowe funkcje czy elastyczność konfiguracji, sprawia wrażenie narzędzia prymitywnego. I po prawdzie nim jest. Różni się jednak jedną, zasadniczą kwestią.

Fast.com nie korzysta z serwerów testowych, których zadaniem jest syntetyczny pomiar przepustowości łącza. Usługa zamiast łączyć się z podstawionymi maszynami, łączy się z serwerami Netflixa. Dokładnie tymi samymi, które odpowiadają za wysyłanie strumieni multimedialnych na nasze urządzenie.

Oznacza to, że Fast.com precyzyjnie określa realną przepustowość naszego łącza. No, przynajmniej pod kątem oglądania filmów i seriali na Netfliksie, ale też oznacza to, że nasz dostawca internetowy nie jest w stanie „kantować” i optymalizować swoje łącze pod kątem popularnych, syntetycznych testów. No chyba, że by zdecydował się je optymalizować pod kątem wydajnej obsługi wszystkich usług hostowanych w Amazon Web Services.

Teraz Fast.com staje drugą aplikacją marki Netflix

REKLAMA

W sklepach App Store i Google Play pojawiła się druga aplikacja twórców Netflixa. Oprócz klienta Netflix w systemowych sklepach Androida i iOS-a znajdziemy wyżej wspomniane Fast.com. Aplikacja natywna właściwie nie różni się za bardzo od tej webowej, poza zgrabnym zapakowaniem jej prostego interfejsu w ramkę i kontener.

Fast.com to aplikacja, z której będziecie korzystać ekstremalnie rzadko. Okaże się jednak niezastąpiona w momencie, w którym będziemy z jakichś względów analizować wykorzystywane aktualnie łącze. No i jest ona i pozostanie darmowa. I bez reklam.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA