1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Technologie

Netflix sprawdzi prawdziwe możliwości twojego łącza internetowego. Na smartfonach

Netflix Fast sprawdzi, jak szybko działa twój internet

Narzędzie Fast.com do tej pory było dostępne wyłącznie w formie aplikacji webowej. Okazało się jednak, że jest na tyle popularne, że Netflix postanowił je ulepszyć, tworząc dedykowane aplikacje na iOS-a i Androida.

Usługa Fast.com pozornie nie różni się od podobnych usług tego typu. Mamy popularne Speedtest.net, mamy też systemowe narzędzia pokroju Network Speed Test od Microsoftu, a Fast.com, jeśli chodzi o dodatkowe funkcje czy elastyczność konfiguracji, sprawia wrażenie narzędzia prymitywnego. I po prawdzie nim jest. Różni się jednak jedną, zasadniczą kwestią.

Fast.com nie korzysta z serwerów testowych, których zadaniem jest syntetyczny pomiar przepustowości łącza. Usługa zamiast łączyć się z podstawionymi maszynami, łączy się z serwerami Netflixa. Dokładnie tymi samymi, które odpowiadają za wysyłanie strumieni multimedialnych na nasze urządzenie.

Oznacza to, że Fast.com precyzyjnie określa realną przepustowość naszego łącza. No, przynajmniej pod kątem oglądania filmów i seriali na Netfliksie, ale też oznacza to, że nasz dostawca internetowy nie jest w stanie „kantować” i optymalizować swoje łącze pod kątem popularnych, syntetycznych testów. No chyba, że by zdecydował się je optymalizować pod kątem wydajnej obsługi wszystkich usług hostowanych w Amazon Web Services.

Teraz Fast.com staje drugą aplikacją marki Netflix

W sklepach App Store i Google Play pojawiła się druga aplikacja twórców Netflixa. Oprócz klienta Netflix w systemowych sklepach Androida i iOS-a znajdziemy wyżej wspomniane Fast.com. Aplikacja natywna właściwie nie różni się za bardzo od tej webowej, poza zgrabnym zapakowaniem jej prostego interfejsu w ramkę i kontener.

Fast.com to aplikacja, z której będziecie korzystać ekstremalnie rzadko. Okaże się jednak niezastąpiona w momencie, w którym będziemy z jakichś względów analizować wykorzystywane aktualnie łącze. No i jest ona i pozostanie darmowa. I bez reklam.